Sbírka ukončena:

Přispějme Honzovi a jeho rodině na auto, které jim usnadní život

Vybráno 0 Kč 1 200 Kč
620 000 Kč
Přispějme Honzovi a jeho rodině na auto, které jim usnadní život
4 dárci
Celkem se zapojilo
300 Kč
Průměrná výše daru
500 Kč
Nejvyšší dar
225 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Přispějme Honzovi a jeho rodině na auto, které jim usnadní život

Vybráno 0 Kč 1 200 Kč
620 000 Kč
Tvůrce
Jan Martínek
Datum přidání
12. 8. 2020

Začátkem léta roku 1992 jsem po skoku do vody utrpěl úraz krční páteře, při kterém došlo k rozdrcení krčních obratlů C3–C5 s následným přerušením míchy. Diagnóza zněla kvadruplegie, což znamená celkové ochrnutí všech čtyř končetin. Po dlouhodobé léčbě v nemocnici a následné rehabilitaci, jsem zůstal mobilní pouze pomocí elektrického vozíku, který ovládám pomocí brady, jelikož nepohybuji vůbec rukama.

Komu pomůžete? 

Jmenuji se Jan Martínek a je mi 52 let. V roce 1992 po skoku do vody jsem utrpěl úraz krční páteře po kterém jsem celkově ochrnul od ramen až po dolní končetiny. Nepohybuji tudíž ani rukama, a tak jsem absolutně odkázaný na pomoc druhé osoby 24 hodin denně.

Jednou z nepostradatelných zvláštních pomůcek je pro mě a mou rodinu osobní automobil, bez kterého bychom se neobešli. Potřebujeme jej prakticky denně (na rehabilitace, k lékaři, návštěvy rodiny či kulturních a společenských akcí, nákupy a dovolenou).

Stav mého postižení vyžaduje vyšší nároky na parametry vozu, zvláště větší rozměry, neboť potřebuji převážet jak elektrický vozík, tak také mechanický, s dalším množství vybavení. To vše značně navyšuje cenu vozu, kterou z vlastních zdrojů nejsme schopni uhradit.

Vzhledem k tomu, že auto nám slouží již dvanáctým rokem, tak technický stav vozu už vyžaduje neustálé drobné či větší opravy, což značně zatěžuje finanční rozpočet naší rodiny. Jediný zdroj příjmů je můj invalidní důchod, a protože i dále pracuji tak rovněž i výplata. To však sotva pokryje běžně potřeby naší rodiny.

Manželka, která se o mě celé roky starala je nyní na tom zdravotně špatně, a sama potřebuje pomoc. V posledním roce prodělala dvě velmi těžké operace, kdy jí byla diagnostikovaná rakovina. S nádory nadledvin museli odstranit jak ledvinu, tak i slezinu. Nyní prodělává chemoterapie.

Máme čtrnáctiletého syna, pro kterého je to velmi těžké období a bez pomoci rodiny a osobní asistence bychom to sami nezvládli. Osobní asistence stojí spoustu peněz, kterou bychom si nemohli dovolit bez pomoci různých nadací. Proto potřebujeme spolehlivé nové auto, do kterého nebudeme muset neustále vrážet peníze, které nám pak chybí jinde.

O nemoci 

Protože jsem ochrnutý od ramen až po dolní končetiny, jsem absolutně odkázaný na pomoc druhé osoby 24hod denně.

Nemožnost pohybu nese výrazné riziko tvorby dekubitů, a tak častěji navštěvuji lékaře a jimi určené zařízení. I přesto nežehrám nad nepřízní osudu a rád se začleňuji do každodenního rytmu života a nestraním se společnosti.

Také pracuji, je to pro mne opravdová čest, že jako postižený občan mohu být ještě této společnosti užitečný, a ne jenom odkázaný na státní pomoc.

Bohužel i přes veškerou mou snahu o finanční soběstačnost a nezávislost, nemohu potřeby mé rodiny zcela pokrýt, a tak potřebujeme v určitých situacích pomoc od laskavých dárců, jako je tato.

Na co konkrétně budou peníze ze sbírky použity? 

Peníze ze sbírky budou použity na možnost zakoupení adekvátního osobního automobilu, který mi částečně nahrazuje mé „neposlušné nohy“ a nemalou měrou usnadňuje život můj, tak i celé mé rodiny. Auto bude řídit převážně manželka, ale pokud nebude moci tak osoba která se v danou chvíli bude o mě starat (osobní asistent). 

Jedná se konkrétně o auto Ford Tourneo Custom v celkové hodnotě 980 000 Kč od které můžeme odečíst 200 000 Kč (příspěvek od ÚP odbor soc. věcí), dále odpočet DPH ve výši 100 000 Kč a máme schválený příspěvek od Nadace Agrofert ve výši 50 000 Kč. 

Proč tak drahé auto?

Vozy, do kterých se dá vjíždět zadními dveřmi se zvedací plošinou elektrickým vozíkem, jsou větších rozměrů (velkoprostorové). Mezi podlahou a stropem musí být dostatečný prostor pro hlavu. Já se neskloním jako třeba paraplegici.

Tyto vozy jsou již ve vyšší cenové kategorii. Tento model vozu je už odzkoušený, spolehlivý a velice oblíbený pro přepravu vozíčkářů na dlouhé vzdálenosti. Jezdíme i do Chorvatska a to potřebujeme vozit i zvedák no a další pomocníky (rodina), kteří se mnou pomáhají. 

Milý dárce
300 Kč  •  3. 3. 2021 15:46
Dobrosrdečný dárce
100 Kč  •  18. 12. 2020 20:50
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  13. 10. 2020 21:09
Lenka Chocholatá
500 Kč  •  9. 9. 2020 14:56
Držím palce celé vaší rodině! Neztrácejte víru a optimismus a vaší paní přeji brzké uzdravení!

Chcete autorovi sbírky něco vzkázat?

Pro přidání zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Napište nám