Úspěšně vybráno:

Přispějte na ochranné pomůcky pro zdravotníky

Vybráno 0 Kč 12 700 Kč
12 432 Kč
 -
11 dárců
Celkem se zapojilo
1 155 Kč
Průměrná výše daru
7 000 Kč
Nejvyšší dar
42 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Přispějte na ochranné pomůcky pro zdravotníky

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
MUDr. Tereza Jeník, Věra Vlčková
Datum přidání
28. 5. 2020

Sbírka je určena na nákup ochranných pomůcek proti COVID-19 pro zdravotníky. Zdravotníci se neustále potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek a je potřeba, aby byli maximálně chránění a mohli tak pomoci nám všem.

Kdo sbírku organizuje?

21. 3. 2020 jsme založily společně s dětskou plicní lékařkou MUDr. Terezou Jeník (nemocnice Hořovice) iniciativu Daruj zdravotníkovi respirátor. Prvotním impulzem byl status MUDr. Terezy Jeník, která si postěžovala, že nechápe, proč lidé na ulici nosí respirátory, když zdravotníkům, kteří je opravdu potřebují, se jich nedostává. Status se stal během pár hodin virálním a začali se jí ozývat lidé, že doma mají nevyužitý respirátor a kam by ho mohli donést. Proto se rozhodla, že by mohla zkusit pomoci. Založili jsme FB stránku, na které jsme vyzvali všechny, kdo mají doma nevyužitý respirátor, aby ho darovali zdravotníkům.

Kromě dárců se nám ozval i dodavatel filtrů z nano vlákna. Díky tomu nás napadlo, že bychom mohli pomoci víc lidem, než jsme si původně myslely. Začali nás také kontaktovat zdravotníci, kteří měli nedostatek ochranných pomůcek a byli nadšeni. Menší zdravotníci mohli opět otevřít své ordinace.

K dnešnímu dni proběhlo úspěšné předání:

  • 700 ks roušek s NANO filtrem od českého výrobce
  • 150 ks ochranných štítů od českého výrobce
  • 50 ks respirátorů, které občané měli doma a lokálně darovali zdravotníkům
  • Vybrali jsme celkem zatím celkem 218 405 Kč

Nyní musíme zaplatit poslední rozdanou várku 200 ks roušek v hodnotě 62 920 Kč včetně DPH (52 000 Kč bez DPH). Na tuto várku máme na našem transparentním účtu zatím 50 488 Kč, takže nám chybí cílová částka 12 432 Kč.

Založili jsme iniciativu, která se snaží zajistit pro zdravotníky v celé ČR kvalitní ochranné pomůcky. Nejen respirátory a roušky, ale i ochranné štíty, brýle, rukavice nebo dezinfekce. Jsme v kontaktu s desítkami zdravotnických zařízení, nemocnicemi a s malými ordinacemi po celé zemi. Zdravotníci nás často žádají o dva, tři respirátory, o jeden ochranný štít, jen aby nemuseli zavřít ordinace! Přitom praktičtí lékaři pro děti i dospělé, zubaři, očaři a další specialisté pomáhají zdravotnímu systému účinně zvládnout nápor pacientů na nemocnice v době pandemie.

Snažíme se na problém upozornit a vyzvat veřejnost k co největší podpoře zdravotníků. Nechceme dopustit, aby se zavíraly ordinace jen kvůli chybějícím ochranným pomůckám, protože to by mělo dopad na nás všechny. Zároveň jsme se rozhodli, že budeme co nejvíce podporovat české výrobce, abychom podpořili lokální ekonomiku.

Naše motto zní: „Pomůžeš zdravotníkovi, pomůžeš sobě.”

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Za vybrané peníze budou doplaceny již rozdané ochranné pomůcky zdravotníkům. Konkrétně 200 ks roušek, které jsme darovali do Nemocnice Most a do Nemocnice na Homolce.

Jeden set NANO ROUŠKY od českého výrobce InDios obsahuje 2 ks bavlněné roušky a 4 ks NANO filtrů a stojí 260 Kč bez DPH. Cena setu s DPH je tedy 315 Kč a díky tomuto daru je zdravotník chráněný minimálně na měsíc.

O problematice

Po Velikonocích se situace velmi uklidnila a lidé přestali přispívat. Naše iniciativa ale rozhodně nekončí a plánujeme další kroky. Vzhledem ke klidnější době jsme se rozhodli zmapovat situaci s ochrannými pomůckami u zdravotníků a mapování dopadlo následovně:

Na otázky odpovídali zdravotníci z celé republiky a z různých typů lékařských zařízení – od malých ordinací praktických lékařů, přes lékárny, až po velké nemocnice. Ochranné pomůcky podle průzkumu stále chybí ve více než 62 % zdravotnických zařízení. Na lékařských pracovištích chybí nejvíce respirátory, zdravotníci však postrádají i ochranné obleky, návleky, jednorázové rukavice či dezinfekci. Situace je trochu lepší pokud se týče odběrových sad, ty chybí „jen“ ve 35,6 % zařízení. Zdravotníci si ochranné pomůcky obstarávají z nejrůznějších zdrojů, část získávají od státu (30,6 %), pomáhají jim nejrůznější iniciativy a neziskové organizace (19,7 %) nebo si je kupují za vlastní peníze (38,8 %), případně jednotlivé zdroje kombinují. Situace rozhodně není utěšená, přitom 85 % účastníků průzkumu potvrdilo, že získávání ochranných pomůcek je pro ně stále důležité. Zdravotníci si také stěžují na kvalitu čínských respirátorů, na přemrštěné ceny respirátorů, na chaotickou komunikaci a nedostatek informací ze strany vlády nebo na nekoncepčnost přijatých opatření.

Články, odkazy

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Milý dárce
300 Kč  •  9. 7. 2020 11:10
DobroDárce
7 000 Kč  •  7. 7. 2020 16:50
Velkorysý dárce
100 Kč  •  12. 6. 2020 6:51
Milý dárce
500 Kč  •  11. 6. 2020 22:37
Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  6. 6. 2020 20:21
Milý dárce
900 Kč  •  4. 6. 2020 18:17
Milý dárce
2 000 Kč  •  4. 6. 2020 12:06
Milý dárce
100 Kč  •  31. 5. 2020 14:37
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  31. 5. 2020 6:22
Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  29. 5. 2020 11:25
Štědrý dárce
500 Kč  •  29. 5. 2020 10:38

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat