Podpořme společně nezávislé Divadlo Facka #kulturažije

Vybráno 5 000 Kč
Podpořte tuto sbírku.
Přispět
Tvůrce
Klub Leitnerova
Datum přidání
21. 4. 2020

Nařízení spojená s koronavirem jsou těžká pro všechny. Pro kulturu ale mohou být likvidační. Divadlo Facka ve spolupráci s Klubem Leitnerova proto připravilo přenosy divadelních představení, které nebylo možné odehrát. Představení budeme zveřejňovat postupně, již teď se můžete těšit na Proměnu, pohybové zpracování snad nejznámější Kafkovi povídky a dále třeba na Pižďuchy – představení na motivy pohádek Václava Havla pro děti i dospělé.

Formou sbírky máte možnost zaplatit za virtuální lístek, a to dle svého uvážení. Sto procent této částky bude putovat přímo Divadlu Facka.

Komu pomůžete?

Historie divadla se začala psát v roce 1995 v Uherském Hradišti. Zakladatel Sergej Sanžaabsolvent lidové konzervatoře v Praze, obor pantomima (prof. Jiří Kaftan), zde vytvořil několik inscenací (např. Rumiště, Tichá noc, Párty u baby Ňaňi, Proměna a další), ve kterých rozvíjel principy pohybového a nonverbálního divadla.

Od roku 2001 Facka působí v Brně, kde začíná další etapa jeho vývoje. Do souboru přichází další členové z brněnských divadel (Michal Bumbálek Husa na provázku, Martin Siničák Hadivadlo, Bára Milotová Sedum a půl, Kamila Kalousová Hadivadlo, Gabriela Štefanová Husa na provázku) a Facka se zaměřuje kromě nonverbálního a pohybového divadla také na divadlo pouliční a plenérové. Vznikají inscenace jako Brněnské pověsti, A tak modrý, a tak zelený, a Nesplněná přání. V těchto inscenacích aktéři využívají také prostředky pouličních kejklířů, klaunů a akrobatů, jako jsou chůdy, žonglování a akrobacie.

Postupem času se zájem tvůrců zaměřuje na studium jednoho ze základních zdrojů divadla, dnes již téměř zapomenutých, a tím je komedie dell´arte. Výsledkem jsou inscenace Harlekýnova dobrodružství a Cirkus dell´arte aneb Harlekýno strůjcem manželského štěstí.

Podpořme společně nezávislé Divadlo Facka #kulturažije

 • Divadlo Facka nezapomíná také na dětského diváka. Během let vznikla řada dětských představení a zejména, dnes již legendární dvojice klaunů Tůdle a Nůdle, kteří baví děti po celé republice ještě dnes.
 • Od roku 2010 se Facka pustila do velkých plénérových projektů Stromodivy a Divadlo na vodě.
 • Díky svým dovednostem a žánrovou příbuzností Divadlo Facka nebo jednotliví členové často spolupracují s operními skladateli a režiséry. Jsou využíváni jak v inscenacích klasických (Rusalka, La Dafné), tak autorských (Krvavá pavlač, Óda na tvarůžky, Hanácká opera, Arion).
 • Facka pořádala několik zájezdů do zahraničí (USA, Řecko, Dubaj, Rakousko, Německo, Francie, Slovensko).
 • Od ledna 2012 působí Facka v Klubu Leitnerova, kde ji můžete spatřit. Divadlo Facka zde také odehrálo všechny své nejnovější hry a projekty, z nichž většina zde měla premiéru (Historky z Protektorátu, Isabelin Poklad, Proměna a další).

Podpořme společně nezávislé Divadlo Facka #kulturažije

Poslední příspěvky

 • 100 Kč 7. 5. 2020 19:32
 • 300 Kč 24. 4. 2020 10:28
 • 300 Kč 23. 4. 2020 22:04
 • 3 000 Kč 23. 4. 2020 20:35
 • 1 000 Kč 23. 4. 2020 20:25
 • 300 Kč 22. 4. 2020 13:22

Chcete autorovi sbírky něco vzkázat?

Jste pro každou dobrost? Podpořte tuto sbírku.

Přispět

Jak Donio funguje?

1
Sbírku můžete založit pro sebe nebo pro někoho, kdo ji potřebuje.
2
Pusťte se do založení sbírky, stačí vyplnit jednoduchý formulář.
3
Sbírka běží, dejte o ní vědět světu. Pošleme vám tipy, jak na to.
4
Po ukončení sbírky vám odešleme 100 % vybrané částky.

Chcete založit sbírku? Víte o někom, komu bychom mohli pomoci?

Napište nám