Sbírka ukončena:

Pomozme Kateřině k aktivnímu životu

Vybráno 0 Kč 2 300 Kč
197 400 Kč
Pomozme Kateřině k aktivnímu životu
9 dárců
Celkem se zapojilo
256 Kč
Průměrná výše daru
500 Kč
Nejvyšší dar
37 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Pomozme Kateřině k aktivnímu životu

Vybráno 0 Kč 2 300 Kč
197 400 Kč
Tvůrce
Kateřina Sasáková
Datum přidání
4. 8. 2020

Devatenáctiletá Katka se narodila předčasně, všechno se tenkrát zdálo být v pořádku. Byla hodné a šťastné dítě. Jenže okolo 1,5 roku se začaly projevovat první zdravotní komplikace. Když Káťa začala chodit, často padala a krůčky jí dělaly velké problémy. Na genetice nakonec diagnostikovali Ehlersův-Danlosův syndrom, který se projevuje volnými klouby a vazy. Později se přidalo autoimunitní onemocnění. Dnes žije aktivní život na vozíčku. 

Komu pomůžeme? 

Narodila jsem se předčasně o měsíc a to 20. 11. 2001, protože mamka byla nemocná a začínalo se to ukazovat i na mně, a tak se lékaři rozhodli pro předčasný porod. Všechno se zdálo v pořádku a dělala jsem mamce radost. Byla jsem hodné, šťastné dítě a to mi zůstalo do teď.

První problémy se začali projevovat okolo 1,5 roku, kdy jsem začínala chodit. Chodila jsem špatně a hodně jsem padala, když mě někdo chytil za ruku nebo jsem se někde chytla, tak se mi hned vyhodila a museli jsme k doktorovi. Když už jsme tam byly 3× do měsíce, tak doktoři začínali podezřívat mamku z týraní a tak nás poslali na genetiku, kde mi nakonec diagnostikovali Ehlers- Danlos ( volné klouby a vazy).

Nic z toho mi nezabránilo být aktivní dítě, ať už jsem měla sádru nebo ortézu, stejně jsem byla pořád venku a bylo jedno jestli na kole, in-line bruslích a nebo po svých, udržet mě v klidu bylo témeř nemožné stejně jako teď.

Tohle všechno se změnilo v roce 2012 a to, když mi ortoped zpevňoval kolena a rovnal kotníky sádrou, dvakrát se mu to povedlo, ale potřetí už ne – nerozchodili mě, proč to už nikdo neví.

Prognóza byla že na vozíku budu už v 5 letech, ale sportem se to oddalovalo. I přes časté sádry, vykloubeniny a úrazy nic mě nemohlo zastavit ve sportu a nepovedlo se to ani, když jsem zůstala na vozíku. To, že jsem zůstala na vozíku víc, jak pár hodin mě nejvíc štvalo ve sportu a naučení se co největší samostatnosti. Naštěstí jsem kolem sebe měla lidi, kteří mě brali takovou jaká jsem a na vozík se nedívali, zůstali semnou. A ti co odešli, čert s nimi, na úplném dně poznáš pravé přátele.

Momentálně studuji střední školu obor gymnázium a věnuji se sportu Florbal, parahokej a ještě mě láka zkusit basket a golf. Parahokej mám jen tak pro zábavu protože na to mám slabé ruce a víc mě baví Florbal , který jsme hráli i s kamarády (chodákama) na základce.

V roce 2019 přišel další ošklivý ‘’pád’’ a to jen pár dní po 18. narozeninách. Už delší dobu jsem měla potíže s polykáním a mluvením, ale všichni to přisuzovali zhoršené spasticitě a říkali, že se to spraví s baklofenovou pumpou, která do té doby byla v plánu. Došlo to do až k tomu, že jsem se nemohla najíst a tak si mě nechali v nemocnici, kde jsem se druhý den po obědě začala dusit a to i přes kyslík. Lékařce jsem se moc nelíbila a tak volala na Aro aby se na mě přišly podívat, no dopadlo to tak, že si mě odváželi k sobě a intubovali.

Celé 3 týdny si absolutně nepamatuji, ale mamka říkala, že mě budili a komunikovala jsem, ale já si to nepamatuju. Pamatuju si až jak mi udělali tracheostomii a přemístily mě dolů na box, tam za mnou chodila i nadále mamka s Maxem (asistenční pes), kamarádi jak z organizace Černí koně a nebo SKV (Sportovní klub vozíčkářů) a i přes nepříznivé prognózy, že budu už pořád na kyslíku jsem se nakonec trachostomie zbavila.

Nakonec mě převezli do nemocnice Motol, protože měli podezření na autoimunitní onemocnění Myasthenie Gravis, ale nebyly si tím jistí a v Motole jsou na to specializovaní. Toto onemocnění se nakonec potvrdilo a byla mi nasazená léčba, díky které jsem aspoň na polovině toho kde před tím. U tohoto onemocnění je bohužel riziko, a to to že jakýkoliv zánět nebo přetížení mě může znovu poslat na ventilátor, ale ani to mě nezastavila a pomalu, ale jistě se znovu vracím ke sportu, lyžování, jízda na kole a nebo sjíždění vody.

O nemoci

Jsem kvadruplegik a mám zakřečované dolní končetiny po operacích, dále problém s úchopem na horních končetinách. Trpím vysokou únavou z důvodu další diagnozy myasthenie gravis.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze ze sbírky budou použity na handbike s přídavným elektromotorem, který stojí 197 400 korun.

Odkazy:

Velkorysý dárce
300 Kč  •  3. 9. 2020 6:44
Lenka
300 Kč  •  28. 8. 2020 16:38
hodně štěstí
Milý dárce
100 Kč  •  27. 8. 2020 16:45
Dobrosrdečný dárce
100 Kč  •  27. 8. 2020 16:42
Laskavý dárce
500 Kč  •  27. 8. 2020 11:47
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  24. 8. 2020 22:38
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  18. 8. 2020 10:10
mmm
300 Kč  •  17. 8. 2020 22:48
Laskavý dárce
100 Kč  •  6. 8. 2020 22:31

Chcete autorovi sbírky něco vzkázat?

Pro přidání zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Napište nám