Rating médií – hodnocení důvěryhodnosti českých médií

Vybráno 0 Kč 3 000 Kč
od 1 dárce

Buďte s námi pro každou dobrost. Předáme 100 % vašeho daru.

Přispět
Tvůrce
NFNZ
Datum přidání
28. 2. 2021

„Bez nezávislé žurnalistiky nebudeme vědět, na kom jsme závislí.“
František Dostálek, člen Kolegia zakladatelů NFNZ

Nevíte, jakému médiu věřit a jakému ne?

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) vyvinul nástroj, jak měřit důvěryhodnost českých médií. Jmenuje se rating a jedná se o unikátní nástroj určený k hodnocení dodržování základních novinářských principů a umožnění čtenářům lepší orientaci v džungli informací.

Hodnocená média získávají „oznámkování“ od A do C, přičemž A+ je nejlepší, C- nejhorší. Čtenáři tak ukazují, jak česká média zacházejí s informacemi a se čtenáři. Novinářům naznačují, jak profesionálně přistupují ke své práci a co víc, firmám slouží jako vodítko při zadávání reklam.

Na základě vyhodnocení dodržování jednotlivých kritérií si díky Ratingu NFNZ může každý snadno udělat obrázek o tom, které redakce se snaží dělat svou práci zodpovědně, u kterých se vyskytují dílčí nedostatky a pro které je neserióznost téměř pracovním nástrojem.  

Kdo sbírku organizuje?

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) založilo 12 osobností českého byznysu v srpnu 2016. Kromě ratingu podporujeme
investigativní a analytické mediální projekty; každý rok pořádáme Novinářské fórum a spoluudělujeme Novinářské ceny; věnujeme se mediálním radám ČT, ČRo a ČTK, protože věříme, že veřejnoprávní média potřebujeme.

„Svobodná a nezávislá žurnalistika je jedním z hlavních pilířů liberální demokracie. Chceme-li zůstat součástí svobodné západní civilizace, musíme tento princip zakotvený v naší ústavě hájit.“ Tomáš Richter, předseda Správní rady NFNZ

Proč ji organizuje?

Informace se na nás hrnou ze všech stran. Komu a čemu důvěřovat a proč ano a proč ne. Tento unikátní nástroj NFNZ umí vyhodnotit dodržování základních novinářských pravidel a pomáhá lidem a firmám lépe se orientovat na českém mediálním trhu. 

NFNZ je skálopevně přesvědčeno, že lidé se mohou správně rozhodovat jen na základě ověřených kvalitních informací. Rating má být vodítkem jak pro čtenáře, tak pro firmy, aby se lépe orientovali v dnešní džungli informací. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

V tuto chvíli je na webové stránce k dispozici Rating zpravodajských webů, tištěných deníků, publicistických webů a publicistických časopisů. Rating je minimálně dvakrát ročně aktualizován. Najímáme skupinu kodérů, kteří ručně kódují zhruba 8000 článků. Roční náklady na všechny aktualizace činí kolem 1 milionu Kč.

Tiskové zprávy: 

pr83
3 000 Kč  •  6. 3. 2021 13:12

Chcete autorovi sbírky něco vzkázat?

Pro přidání zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vzkazy

pr83
3 000 Kč  •  6. 3. 2021 13:12

Kdo další daroval?

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Napište nám