Sbírka ukončena:

Podpořte autorský projekt Jakuba Gottwalda UR FASCISM #kulturažije

Vybráno 0 Kč 500 Kč
od 1 dárce
Podpořte autorský projekt Jakuba Gottwalda UR FASCISM #kulturažije
1 dárce
Celkem se zapojilo
500 Kč
Průměrná výše daru
500 Kč
Nejvyšší dar
131 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Podpořte autorský projekt Jakuba Gottwalda UR FASCISM #kulturažije

Vybráno 0 Kč 500 Kč
od 1 dárce
Tvůrce
UR FASCISM
Datum přidání
21. 4. 2020

Vážení diváci,

na jaro letošního roku jsme pro Vás připravili blok repríz jedinečného autorského projektu Jakuba Gottwalda UR FASCISM. Vzhledem k nařízením spojeným s koronavirem jsme z pochopitelných důvodů byli nuceni tyto reprízy zrušit.

Komu pomůžete?

UR FASCISM je první autorskou inscenací Jakuba Gottwalda – herce a performera známého z projektů pražské nezávislé divadelní scény. V současné době spolupracuje s divadly Studio Hrdinů, Meetfactory či Divadlo X10. Na projektu UR FASCISM spolupracoval společně s Alešem Čermákem, se kterým již vytvořil inscenace Třetí lež, Superpozice či Společný smysl. A právě slovy Aleše Čermáka Vám blíže představíme myšlenku stojící za projektem UR FASCISM.

Videointerpretace divadelní performance UR FASCISM původně vznikala výhradně pro interní účely. Natáčeli jsme v reálném čase na šest kamer a z tohoto materiálu sestříhali autonomní tvar přesahující standardní formát záznamu živého vystoupení. Vzhledem k nastalé současné situaci, rozhodli jsme se video zveřejnit pro všechny z Vás, kterým není situace v české kultuře lhostejná. Ponořte se tedy s námi do světa pod světem. Společně v této hlubině snad objevíme světlo… 

Videointerpretaci projektu můžete zhlédnout ZDE

Rozhodnete-li si finančně přispět, vybrané prostředky rozdělíme mezi autorský tým stojící za původní divadelní inscenací i za vzniklou videointerpretací. Přispět můžete přímo zde, prostřednictvím Donio.

Podpořte autorský projekt Jakuba Gottwalda UR FASCISM #kulturažije

Život, to je to, co ještě (nebo stále) nelze, anebo nemůžeme pochopit, proto neexistuje žádný předchozí plán, význam, anebo vysvětlení. 

Ur-fascism je původně název krátkého textu, které pronesl v roce 1995 italský spisovatel a filozof Umberto Eco na půdě americké Kolumbijské univerzity. Český čtenář má možnost vůbec poprvé se setkat s jeho kompletním českým překladem v rámci uvedení stejnojmenného projektu, za nímž stojí herec a performer Jakub Gottwald. 

Stejnojmennou prací se tak odkazuje k textu jako k jedné z možných interpretačních linií, jako jedné z možných cest, po nichž se lze vydat, než vás pohltí labyrint otázek. O co se vlastně Gottwald pokouší, o jaké otázky se jedná? Objevitel nemůže vědět, co objevuje, dokud to neobjeví, a zdá se, že toto vedení myšlenky působí už dávno předtím, než si dotyčný vůbec uvědomí, k čemu by rád dospěl. Jak a proč se to děje, zůstává stále záhadou. Ale právě ona procesualita je důvodem, proč každé dílo, které se zabývá povahou řádu a pokouší se zkoumat jeho vzorce, nemůže být pro jeho autora triviální. Další možností je připustit si, že situace, v níž se nacházíme, je tak špatná, že i řada nejbystřejších vzdává snahu hledat něco lepšího. Gottwald se ale ve své nové práci snaží ukázat, že podstatou všech našich problémů je špatné myšlení. A jednou - logickou – cestou ven je hledání myšlení lepšího.

Laskavý dárce
500 Kč  •  25. 8. 2020 11:14

Chcete autorovi sbírky něco vzkázat?

Pro přidání zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Napište nám