Sbírka ukončena:

Auto pro Autistu Dominika

Vybráno 0 Kč 3 700 Kč
150 000 Kč
 -
7 dárců
Celkem se zapojilo
529 Kč
Průměrná výše daru
1 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Auto pro Autistu Dominika

Vybráno 0 Kč 3 700 Kč
150 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Karolina Vesela
Datum přidání
5. 12. 2022

Představení sbírky

Dominik je sedmiletý chlapec, kterému do života vstoupily zásadní diagnózy – dětský autismus a ADHD. Autismus má tzv. nízkofunkční, tedy zjednodušeně řečeno nejtěžší formu – s prakticky žádnou nebo jen minimální možností adaptovat se ve vnějším prostředí.

Dříve jsme dojížděli na ABA terapie, ty jsou ale finančně značně náročné a již nemáme na tuto terapii finance. Dojíždíme ale dále např.na ergoterapie (ta umí výrazně pomoci s citlivou senzorikou, motorikou apod.)

Kvalitní lékaři ani kvalitní terapie nejsou v místě Dominikova bydliště, dojíždíme za nimi i téměř 100km.

Rádi bychom pořídili kvalitní vůz, který by nám vydržel delší dobu. Dostali jsme příspěvek od státu, který ale na pořízení kvalitního auta nestačí (byť jsme za tuto pomoc od státu samozřejmě vděčný). Proto prosíme o pomoc ve formě doplatku na vůz, kterým budu syna vozit spolehlivě a dlouho.

Komu pomůžeme?

V miminkovském a batolecím věku se zdálo být vše v pořádku. Kromě toho, že Domča jen vokalizoval(tedy vydával zvuky, ale aniž by to byl projev kontaktu tak, jak jej miminka běžně mívají) se vyvíjel jako běžné děťátko. Do roka byl plně kojen. Tehdy byla potíž přejít na láhev. To by se zdálo být běžné, ale u Dominička se časem ukázalo, že to mělo nejspíš spojitost s autismem. Děti s touto diagnózou totiž bývají hypersenzitivní, proto je pro ně mnohdy problém přijmout různé textury, materiály, ale i vůně, chuti, zvuky.....Mohou např. gumový dudlík vnímat až bolestivě, nebo jej může bolet i pohlazení. Úplný zlom k horšímu pak u syna nastal asi ve 2,5letech. Pokud jde o láhev, tak tu nakonec přijmul, ale stala se pro něj tak nepostradatelnou, že ji vyžaduje dodnes. Má ji jako stimul, používá ji i prázdnou. Usíná s ní, v průběhu dne si ji bere a třeba saje jen vzduch.

Hypersenzitivita zasahuje i do oblasti stravování. Dominik patří mezi ty autisty, kteří mají s jídlem velký problém. Není to klasická vybíravost, jaká u dětí bývá. Jde o to, že pro něj jídlo může znamenat bolest, anebo se mu může z mnoha chutí, vůní či textur dělat tak zle, že se s prominutím pozvrací. Dominik toto má s velkou většinou jídel. Dříve zkoušel různé chutě, jedl sám lžičkou. Byl schopen kousat sušenky či piškoty. V současné době toho není schopen, je pouze na vanilkových nutridrinkách míchaných s milkdrinky, také jen vanilkovými. Pije pouze jablečný džus ředěný vodou, a to jen dvě značky.

Problém je i s WC – na malou stranu si sice dojde, ale zadržuje stolici.  I toto je velice častá potíž u dětí s autismem, zpravidla to bývá způsobeno jednak velmi citlivou senzorikou, jednak i tím, že dítě vůbec nepozná ten moment, kdy se potřebuje vyprázdnit, anebo si neumí danou potřebu vykomunikovat. To, že nejde na WC samo, může být také dáno mnoha faktory – např. i tím, že dítě po senzorické stránce nesnese ten pocit vyprazdňování.

Dominik je zcela neverbální. Neumí si sám hrát, nezabaví se. Každá snaha o hru je pro něj stresující (pro děti s těžkou formou autismu je každá, i sebemenší, nová situace velice složitá, protože tyto děti prakticky vůbec nerozumí). Zkoušeli jsme obrázkovou komunikaci, ale nepovedlo se, Dominik se na kartičky s obrázky ani nepodíval.

Povahou je syn usměvavý a mazlivý. Ale při nepochopení situací (které je vzhledem k poruše komunikace časté) má sklony k autoagresivitě a heteroagresivitě – jde o stresové chování. Křičí, mlátí do věcí, s věcmi, bouchá se do hlavy, bříška, hrudníku a kouše se do zápěstí.

Domča se neorientuje v místě ani v čase.

Ve škole je Dominik pouze do 12hodin, déle nevydrží.

Se synem žijeme sami, otec se o Dominika nezajímá, nikdy jej neviděl.

Ze všeho výše uvedeného je patrné, že Domča nezvládne jezdit hromadnou dopravou. Je tu ještě další, velice výrazný důvod – syn nezvládne stoupnout si např. v zimě na sníh. I zde jde o souvislost se senzorikou, není o tom, že by si dítě „vymýšlelo“, ono skutečně na ten povrch stoupnout nedokáže. Stoupne si mě na boty a odmítne slézt. Stejně tak z důvodu citlivé senzoriky nezvládne nosit čepici, rukavice apod., což je samozřejmě v mrazech problém.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze budou použity na doplacení nákupu bazarového automobilu značky škoda octavia. Auto bude stát cca 350tis., záleží na momentální nabídce.

V případě, že by se nepodařilo zajistit částku na nákup tohoto konkrétního vozidla, budou peníze použity na doplacení při koupi jiného vozidla.

Peníze vybrané nad rámec pořizovací ceny vozidla bychom použili na nákup výbavy vozidla a úhradu povinného ručení případně koupě senzorických pomůcek pro Dominika.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Hanka
300 Kč  •  3. 2. 2023 15:05
🍀
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  1. 2. 2023 20:31
Velkorysý dárce
300 Kč  •  23. 1. 2023 22:26
Jiřina
1 000 Kč  •  25. 12. 2022 8:42
Kéž by se Vám podařilo získat dostatek peněz. Bez auta to nejde. Držím palce👍🍀❤️
Petr
300 Kč  •  9. 12. 2022 6:39
Ať vše dobre dopadne
Velkorysý dárce
600 Kč  •  9. 12. 2022 6:12
Milý dárce
200 Kč  •  6. 12. 2022 9:38

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat