Filmouka: průvodce filmem a audiovizí pro žáky, učitele a rodiče

Milník 1/1

Dokončíme průvodce (včetně online portálu s filmy a ukázkami) a vydáme ji.

Vybráno 0 Kč 160 954 Kč
150 000 Kč
12 dnů
do ukončení
Zakladatel
Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, z.s.
Datum přidání
20. 10. 2022
Poslední aktualita

29. 11. 2022 16:17

Budoucnost filmové a audiovizuální výchovy v ČR

···Film místo šprtání!···

Chceme, aby se o filmové výchově více mluvilo, aby byla součástí školních osnov, aby o ni stáli rodiče i učitelé, a především děti a studenti. Z toho důvodu jsme natočili tematické spoty, kde filmovou výchovu propagujeme.

Věříme totiž, že v dnešní době přehlcené nepřeberným množstvím audiovizuálního obsahu je jeho reflexe s dětmi více než potřebná. Do konce kampaně nám zbývá ještě 16 dní.

Vybrali jsme téměř 134 tisíc korun a přidali jsme nové ceny:

 • vstupenky do Ponrepa,
 • akreditace na 63. ročník Zlín Film Festivalu,
 • pentalogii o historii filmových ateliérů ve Zlíně.

Moc děkujeme za dosavadní podporu a rádi bychom vás touto cestou požádali, pomozte nám přeběhnout cílovou rovinku a přesáhnout 200 tisíc korun. Rozšíříme za to multimediální platformu k publikaci o další ukázky a kopie filmů. Věříme, že společně to dáme!

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Představení projektu

Nikdy jste neslyšeli o filmové výchově? Natož audiovizuální? Nevadí! Slova jako film, seriál, animace, režie, scénář, kostýmy, střih jste ale určitě slyšeli. A co takhle prolínačka, zatmívačka, maltézský kříž, střih přes osu nebo áčkový festival? Tyto pojmy jste možná už slyšeli, ale jejich význam je vám málo známý nebo dokonce úplně skrytý.

Kniha Filmouka je unikátním průvodcem žáků, rodičů i učitelů vysvětlující vše podstatné, co je spojené s filmem a audiovizuální tvorbou. Chcete-li: učebnice filmu pro základní školy.

Mimo přehledu důležitých témat, jako jsou filmové žánry, filmový styl nebo filmová kultura a výroba filmu nabízí kniha mnoho praktických ukázek a obrazového materiálu, doplněných průvodními ilustracemi od uznávaného ilustrátora Jaromíra Švejdíka (Jaromír 99). Ty doplní výtvarník a grafik Tomáš Kopřiva.

Průvodce je založen na dlouholetých zkušenostech tvůrců  s filmem a filmovou výchovou dětí a studentů. Připravují jej přední lektoři a odborníci, věnující se filmu většinu svého života.

Publikaci bude vydávat ve spolupráci s Asociací renomované olomoucké nakladatelství Prodos, které již víc jak třicet let
vydává učebnice a příručky pro učitele. 

Publice vyjde v roce 2023.

Kdo za projektem stojí?

Projekt vzniká pod hlavičkou Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, která před nedávnem oslavila páté narozeniny. Co jsme za těch pět let stihli?

 • spojit dohromady 50 členů (jednotlivců i institucí)
 • uspořádat šestkrát mezinárodní konferenci Kino za školou
 • spustit web filmvychova.cz a publikovat na něm celou řadu článků a studií
 • vydat pět přehledových publikací o filmové výchově
 • vytvořit 65 lekcí Kurzů filmové výchovy
 • provést jeden sociologický průzkum na českých základních školách a gymnáziích
 • udělit devět cen Borise Jachnina
 • vybrat 46 filmů vhodných pro výuku do naší databáze filmů
 • poskytnout odborné konzultace k Rámcovému vzdělávacímu plánu
 • vytvořit Pedagogický kabinet, kde sdružujeme učitele se zájmem o obor
 • uspořádat řadu odborných seminářů
 • napsat desítky článků a rozhovorů pro www.filmvychova.cz (i jinam)

Autoři publikace:

Mgr. et Mgr. Petr Pláteník – hlavní editor učebnice. Vystudoval Pedagogickou fakultu (český jazyk a literatura a občanská výchova) a Filozofickou fakultu (bohemistika a filmová věda) Univerzity Palackého v Olomouci. Studium na filmové vědě uzavřel obhajobou diplomové práce na téma Výuka audiovize u nás a v zahraničí. Věnoval se tvorbě výukových a didaktických materiálů pro projekt Mediální výchova, je externím spolupracovníkem Českého rozhlasu. 

Mgr. Pavel Bednařík – manažer projektu. Působí jako lektor, dramaturg, pedagog a konzultant v oblasti filmové výchovy, historie filmu a audiovize od roku 2007. Působil jako umělecký ředitel Letní filmové školy a Asociace českých filmových klubů, Dlouhodobě se věnuje audiovizuální výchově, publikuje v odborných časopisech, spolupracuje s filmovými festivaly.   

Mgr. Jan Černík, Ph.D. – historik kinematografie, který působí na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci. Odborně se věnuje především dějinám československé filmové tvorby. V minulosti se podílel na přípravě vzdělávacích materiálů pro výuku mediální výchovy na středních školách.

Mgr. Martina Voráčková – pedagožka, lektorka, metodička. Jako výtvarná pedagožka na základní umělecké škole tíhne k výtvarné stránce filmového vyjádření. Animovaným filmem se podrobněji zabývá od roku 2005, kdy založila Animánii, platformu zabývající se nimovaným filmem. 

MgA. Lucie Hlavicová – autorka. Vystudovala klasickou animovanou tvorbu na UTB Zlín a Audiovizuální tvorbu a divadlo na DF JAMU, kde nyní působí jako pedagog Audiovizuální výchovy. Také působí jako lektor aktivit a workshopů zaměřených na filmovou, multimediální a animovanou tvorbu. Má na starosti dramaturgii filmové přehlídky Malé vize a od roku 2020 vede kurzy animované tvorby ve Studiu Scala. 

Mgr. et MgA. Tereza Czesany Dvořáková, Ph.D. – konzultantka, mentorka, expertka filmové výchovy, metodička, pedagožka katedry filmových studií FF UK. V letech 2012–2016 působila jako ředitelka sekce neaudiovizuálních sbírek, v Národním filmovém archivu, kde založila oddělení filmové výchovy. Pracovala mj. jako předsedkyně Pracovní skupiny pro podporu filmové/audiovizuální výchovy a následně předsedkyně Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu.

MgA. Jiří Forejt, Ph.D.  - dramaturg, lektor, absolvent filmové a televizní produkce na FAMU, kde v současné době pracuje na doktorském výzkumu. V letech 2013 – 2016 spoluzakládal oddělení filmové výchovy v Národním filmovém archivu. Oboru filmové výchovy se věnuje dlouhodobě na různých pozicích: dramaturg (a zakladatel) společnosti Free Cinema, lektor mezinárodního projektu Cined, metodik Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, etc. Věnuje se aktivitám na poli alternativní filmové distribuce a producentství krátkých filmů. Příležitostně publikuje, např. je spoluautorem knihy Malí fotografové.

Bc. Tereza Nová – absolventka FF UK, katedry filmových studií. Pracuje jako PR manažerka Free Cinema, kde také vede kurzy analogové fotografie pro děti. Je spoluautorkou knihy Malí fotografové (2021). Spolu se svými třemi dětmi se zároveň podílí na vymýšlení a realizování různých kreativních výzev.

Tým spoluautorů zahrnuje mnohem více lidí, kteří svými zkušenostmi nápady a věcnými připomínkami pomáhají FILMOuku zdokonalovat a přibližovat dospělým i dětským uživatelům. Jsou to lidé, kteří se aktivně věnují filmové výchově již řadu let. Aby měla jejich práce co největší dopad, založili Asociaci pro filmovou a audiovizuální výchovu. Asociace zaštiťuje aktivity na celostátní úrovni.

Na co vybrané peníze použijeme?

Vybrané finanční prostředky budou použity na dokončení knihy, v případě dosažení dalších milníků na její zkvalitnění a rozšíření. Prostředky budou použity zejména na odměny autorů, metodiků, konzultantů, ilustrátora a grafika, výrobu propagačních a reklamních předmětů, ale také zaplacení autorských práv k ukázkám a rozvoj portálu (cvičení, praktické ukázky a lekce). Vybrané prostředky pomohou také vytvořit dostatečné zázemí pro pilotování průvodce/učebnice ve spolupráci s vybranými pilotními základními školami.

Více o učebnici na našich stránkách:

https://www.filmvychova.cz/filmouka/

Rozhovor s hlavním editorem Petrem Pláteníkem:

https://www.filmvychova.cz/2022/06/22/na-film-je-casto-pohlizeno-jako-na-nejake-magicke-umeni-to-chceme-prolomit-rika-autor-ucebnice-petr-platenik/

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

29. 11. 2022 16:17

Budoucnost filmové a audiovizuální výchovy v ČR

···Film místo šprtání!···

Chceme, aby se o filmové výchově více mluvilo, aby byla součástí školních osnov, aby o ni stáli rodiče i učitelé, a především děti a studenti. Z toho důvodu jsme natočili tematické spoty, kde filmovou výchovu propagujeme.

Věříme totiž, že v dnešní době přehlcené nepřeberným množstvím audiovizuálního obsahu je jeho reflexe s dětmi více než potřebná. Do konce kampaně nám zbývá ještě 16 dní.

Vybrali jsme téměř 134 tisíc korun a přidali jsme nové ceny:

 • vstupenky do Ponrepa,
 • akreditace na 63. ročník Zlín Film Festivalu,
 • pentalogii o historii filmových ateliérů ve Zlíně.

Moc děkujeme za dosavadní podporu a rádi bychom vás touto cestou požádali, pomozte nám přeběhnout cílovou rovinku a přesáhnout 200 tisíc korun. Rozšíříme za to multimediální platformu k publikaci o další ukázky a kopie filmů. Věříme, že společně to dáme!

15. 11. 2022 17:48

Odhalujeme první stránky Filmouky

A je to tady! Odhalujeme první stránky Filmouky – našeho průvodce filmem a audiovizí. Za průvodcem stojí učitelé a odborníci, kteří se věnují právě filmovému vzdělávání.

Děkujeme za vaši stávající podporu, do konce kampaně zbývá přesně měsíc. Budeme rádi, když nás podpoříte i dál. Postupně přidáváme nové odměny – ode dneška třeba můžete věnovat FILMOUKU škole, kam chodí vaše děti nebo pedagogovi/pedagožce, jejichž práci chcete ocenit.

www.filmouka.cz

12. 11. 2022 8:57

Přijďte mezi nás

Srdečně vás zveme na společné setkání s učiteli, rodiči a hlavně dětmi, kteří mají rádi animovanou a audiovizuální tvorbu. Ve dnech 16. – 19. 11. 2022 se koná 17. ročník Festivalu Animánie mezinárodní soutěže tvůrců do 26 let v Moving Station Plzeň. https://festival-animanie.cz/2022 

Přijďte se podívat jak vypadá filmová tvorba dětí v praxi!

27. 10. 2022 17:43

Představujeme: editor Petr Pláteník

Představujeme vám Petra Pláteníka, hlavního editora Filmouky.

Petr vystudoval český jazyk a občanku na Pedagogické fakultě a bohemistiku s filmovou vědou na Filozofické fakultě v Olomouci.

Proč se Petr pustil do práce na průvodci pro základní školy?

„Naším univerzálním cílem je vychovávat reflektujícího diváka, někoho, kdo má dostačující aparát k tomu, aby překročil úroveň pouhého konzumenta a byl schopný svůj zážitek náležitě pojmenovat, případně i přetvářet do vlastní, originální tvorby.“

Přispět a vybrat si třeba jen dobrý pocit, můžete zde:

https://www.donio.cz/filmouka-pruvodce-filmem-a-audiovizi

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Přispěvatel, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  2. 12. 2022 21:37
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  2. 12. 2022 11:13
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  1. 12. 2022 8:56
Laskavý přispěvatel
4 000 Kč  •  30. 11. 2022 20:26
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  30. 11. 2022 15:24
Laskavý přispěvatel
20 000 Kč  •  30. 11. 2022 14:47
Milý přispěvatel
500 Kč  •  29. 11. 2022 21:49
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  29. 11. 2022 21:36
Petr L.
500 Kč  •  29. 11. 2022 12:23
film místo šprtání!
Dobrosrdečný přispěvatel
50 000 Kč  •  29. 11. 2022 11:28
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  29. 11. 2022 6:21
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  29. 11. 2022 0:49
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  28. 11. 2022 17:52
Štědrý přispěvatel
250 Kč  •  28. 11. 2022 15:10
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  28. 11. 2022 14:12
Štědrý přispěvatel
500 Kč  •  28. 11. 2022 13:18
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  27. 11. 2022 17:24
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  26. 11. 2022 20:19
Velkorysý přispěvatel
499 Kč  •  25. 11. 2022 15:59
Milý přispěvatel
499 Kč  •  25. 11. 2022 14:27
Milý přispěvatel
500 Kč  •  25. 11. 2022 8:45
Milý přispěvatel
500 Kč  •  23. 11. 2022 19:15
Laskavý přispěvatel
700 Kč  •  22. 11. 2022 18:04
Milý přispěvatel
100 Kč  •  22. 11. 2022 10:38
Dobrosrdečný přispěvatel
100 Kč  •  22. 11. 2022 7:20
Štědrý přispěvatel
200 Kč  •  21. 11. 2022 21:51
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  19. 11. 2022 22:16
Štědrý přispěvatel
600 Kč  •  19. 11. 2022 20:11
Dobrosrdečný přispěvatel
450 Kč  •  19. 11. 2022 20:09
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
4 000 Kč  •  18. 11. 2022 16:19
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  18. 11. 2022 12:59
Štědrý přispěvatel
600 Kč  •  17. 11. 2022 23:19
Miroslava K.
700 Kč  •  17. 11. 2022 14:29
Průkopnický projekt Filmouky je důležitý pro podporu talentu dětí a vnitřní motivace pedagogů. Děkuji a přeji hodně úspěchu!
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  16. 11. 2022 23:04
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
656 Kč  •  15. 11. 2022 20:04
Dobrosrdečný přispěvatel
400 Kč  •  15. 11. 2022 19:00
Dobrosrdečný přispěvatel
450 Kč  •  15. 11. 2022 16:24
Tereza Plavecká
500 Kč  •  14. 11. 2022 16:44
Držím palce a těším se na Filmouku:)
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  12. 11. 2022 15:23
Laskavý přispěvatel
1 000 Kč  •  12. 11. 2022 11:45
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
4 000 Kč  •  11. 11. 2022 16:21
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  9. 11. 2022 20:30
Milý přispěvatel
400 Kč  •  9. 11. 2022 16:02
Milý přispěvatel
500 Kč  •  9. 11. 2022 14:41
Štědrý přispěvatel
500 Kč  •  9. 11. 2022 13:18
Milý přispěvatel
500 Kč  •  9. 11. 2022 13:05
Štědrý přispěvatel
700 Kč  •  7. 11. 2022 23:04
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  7. 11. 2022 9:22
Laskavý přispěvatel
700 Kč  •  6. 11. 2022 14:10
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
450 Kč  •  5. 11. 2022 19:36
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  5. 11. 2022 19:08
Velkorysý přispěvatel
450 Kč  •  5. 11. 2022 9:01
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  4. 11. 2022 22:52
Velkorysý přispěvatel
700 Kč  •  4. 11. 2022 21:31
Velkorysý přispěvatel
100 Kč  •  4. 11. 2022 20:54
Dobrosrdečný přispěvatel
4 000 Kč  •  4. 11. 2022 17:26
Velkorysý přispěvatel
700 Kč  •  3. 11. 2022 13:51
Milý přispěvatel
700 Kč  •  1. 11. 2022 21:45
Dobrosrdečný přispěvatel
4 000 Kč  •  1. 11. 2022 21:01
Eva S.
1 000 Kč  •  1. 11. 2022 13:20
Díky za vaši práci, chceme kvalitní filmy a filmovou výchovu do škol!
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  1. 11. 2022 11:03
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  31. 10. 2022 9:11
Dobrosrdečný přispěvatel
4 000 Kč  •  29. 10. 2022 19:12
Laskavý přispěvatel
1 000 Kč  •  28. 10. 2022 11:44
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  27. 10. 2022 16:33
Laskavý přispěvatel
450 Kč  •  27. 10. 2022 15:50
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  27. 10. 2022 15:47
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  27. 10. 2022 14:22
Velkorysý přispěvatel
600 Kč  •  26. 10. 2022 19:34
Velkorysý přispěvatel
4 000 Kč  •  25. 10. 2022 22:46
Milý přispěvatel
4 000 Kč  •  25. 10. 2022 20:33
Štědrý přispěvatel
500 Kč  •  25. 10. 2022 10:57
Milý přispěvatel
4 000 Kč  •  25. 10. 2022 7:41
Štědrý přispěvatel
500 Kč  •  24. 10. 2022 23:22
Štědrý přispěvatel
4 000 Kč  •  24. 10. 2022 14:22
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  24. 10. 2022 12:45
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  24. 10. 2022 11:53
Laskavý přispěvatel
4 000 Kč  •  23. 10. 2022 21:17
Dobrosrdečný přispěvatel
4 000 Kč  •  23. 10. 2022 19:13
Laskavý přispěvatel
4 000 Kč  •  23. 10. 2022 19:08
Laskavý přispěvatel
700 Kč  •  23. 10. 2022 14:47
Dobrosrdečný přispěvatel
700 Kč  •  22. 10. 2022 16:17
Štědrý přispěvatel
700 Kč  •  22. 10. 2022 15:42
Štědrý přispěvatel
500 Kč  •  22. 10. 2022 12:00
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  22. 10. 2022 11:57
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  22. 10. 2022 9:05
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  21. 10. 2022 20:31
Štědrý přispěvatel
500 Kč  •  21. 10. 2022 16:33
Milý přispěvatel
500 Kč  •  21. 10. 2022 16:20
Milý přispěvatel
250 Kč  •  21. 10. 2022 14:43
Dobrosrdečný přispěvatel
250 Kč  •  20. 10. 2022 18:31

Přemýšlíte, jak ještě více pomoci?

Přidejte k této sbírce Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci. Předáme 100 % vybrané částky.

Jak Dobrovýzva funguje

 1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
 2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
 3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, ikdyž se nevybere celá částka.
Přidat Dobrovýzvu Zjistit více

U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou

Vyberte si odměnu

Dobrý pocit pro Filmouku
Přispějte 100 Kč a více

Dobrý pocit pro Filmouku

Zbývá 291/300

Filmouka pomůže výuce filmu na školách. Dobrý pocit vás bude hřát, když si pustíte film a představíte si, kolik lidí jej bude sledovat poučenýma očima i díky vám!

Odměna Zbývá 291/300

Filmouka pomůže výuce filmu na školách. Dobrý pocit vás bude hřát, když si pustíte film a představíte si, kolik lidí jej bude sledovat poučenýma očima i díky vám!

Vstupenka do Ponrepa
Přispějte 120 Kč a více

Vstupenka do Ponrepa

Zbývá 20/20

Vstupenka na projekci dle vlastního výběru do Ponrepa pro jednu osobu.

Odměna Zbývá 20/20

Vstupenky jsou platné do konce roku 2023. Vstupenka bude zaslaná s instrukcemi emailem. 

Předplatné na DaFilms
Přispějte 499 Kč a více

Předplatné na DaFilms

Zbývá 3/5

DAFilms – vaše online kino, festival a filmový klub v jednom. S předplatným podpořte vznik Filmouky.

Odměna Zbývá 3/5

Předplatné na mezinárodní streamovací platformu DaFilms zaměřenou na autorskou tvorbu. Pravidelně představujeme významné filmaře z celého světa a přinášíme filmy, které jinde nenajdete. Program pečlivě sestavuje tým kurátorů, především z dokumentárních, festivalových a artových filmů ale i z novinek české distribuce a filmů pro děti.

Děkujeme DaFilms.cz za podporu FILMOUKY!

Filmová záložka s doručením domů
Přispějte 250 Kč a více

Filmová záložka s doručením domů

Zbývá 97/100

Klasická záložka do knihy s láskou vyrobená z filmové kopie filmu Občan Havel. 

Odměna Zbývá 97/100

K dobrému pocitu vám přibalíme klasickou záložku do knihy vyrobenou s láskou z filmové kopie filmu Občan Havel. Čtení bude o to hezčí.

Filmový plakát s doručením domů
Přispějte 250 Kč a více

Filmový plakát s doručením domů

Zbývá 49/50

Přispějete na podporu výjimečného projektu, který pomůže výuce filmu na školách.

Odměna Zbývá 49/50

Filmový plakát bude dle vašeho výběru. Pozor – není určen na podpal:) Hřát vás bude dobrý pocit!

Kino Hraničář v Ústí nad Labem
Přispějte 450 Kč a více

Kino Hraničář v Ústí nad Labem

Zbývá 10/10

Voucher na nákup vstupenek na kulturní představení do kina Hraničář v Ústí nad Labem. 

Odměna Zbývá 10/10

A tam se toho děje! Hlavně choďte na filmy, ale můžete i na koncerty, na festivaly, … Jdu na kulturu a podpořím Filmouku!

Konzultace a prohlídka ZUŠ Police nad Metují
Přispějte 650 Kč a více

Konzultace a prohlídka ZUŠ Police nad Metují

Zbývá 4/4

Konzultace technického vybavení a prohlídka prostorů ZUŠ Police nad Metují s Vladimírem Beranem.

Odměna Zbývá 4/4

Bez techniky se u filmu neobejdete. Ani když o něm učíte. Proto vám nabízíme konzultaci technického vybavení. Anebo vás jenom zajímá, jak to vypadá ve škole? Jestli se v ní nenajde nějaké tajemné zákoutí? I pro vás je určena prohlídka prostorů ZUŠ s Vladimírem Beranem. 

Publikace od Terezy Czesany Dvořákové
Přispějte 450 Kč a více

Publikace od Terezy Czesany Dvořákové

Zbývá 3/9

Výborné knihy od konzultantky projektu Filmouka s doručením přímo domů.

Odměna Zbývá 3/9

Knihy od konzultantky projektu Filmouka Terezy Czesany Dvořákové pro dobrý pocit, že Filmouka bude. Tereza vám knížku ráda podepíše.

Jak vznikl film: Pojďte se dozvědět, co vše se muselo stát, než vznikl první animovaný film. Budeme si vyprávět příběhy od Leonarda Da Vinciho až po Lotte Reinigerovou.

Jak se dělá film: Každý ví, co je film. Ale málokdo si dokáže představit, jak dlouho film vzniká a kolik lidí se na něm podílí. Víte, co jsou to brunclíci, a co dělá paní, které se říká skriptka? 

Co byla a je televize: Každý ví, co je televize. Víte ale, kdy vznikla a jak funguje? Jaké pořady vysílala v minulosti a jaké dnes? Jak ovlivňuje váš každodenní život? 

Získat tuto odměnu
Filmouka: průvodce filmem a audiovizí
Přispějte 500 Kč a více

Filmouka: průvodce filmem a audiovizí

Zbývá 105/150

Průvodce v podobě knihy, která vám otevře svět filmu. Přeneste se do kouzelného světa filmu.

Odměna Zbývá 105/150

Publikaci vám doručíme domů, přímo do vaší schránky nebo Balíkovny.

Filmouku daruji své oblíbené škole
Přispějte 656 Kč a více

Filmouku daruji své oblíbené škole

Zbývá 49/50

Vzpomínáte rádi na svou základní školu? Nebo máte ve svém okolí pedagoga/pedagožku, které byste chtěli potěšit a poděkovat jim za jejich práci? Darujte jim Filmouku!

Odměna Zbývá 49/50

Publikaci doručíme na zadanou adresu. Pošleme poštou nebo přes Balíkovnu. Když nám necháte vzkaz, rádi vám do ní vaše slova vepíšeme, ať je to dárek s velkým D.

Filmouka s věnováním od Jaromíra Švejdíka
Přispějte 700 Kč a více

Filmouka s věnováním od Jaromíra Švejdíka

Zbývá 19/30

Do kouzelného světa filmu se přenesete na stránkách knihy Filmouka i díky ilustracím Jaromíra Švejdíka. 

Odměna Zbývá 19/30

S podpisem a věnováním pouze pro vás. V limitovaném počtu.

Pentalogie o historii Filmových ateliérů ve Zlíně, sada knih
Přispějte 2 000 Kč a více

Pentalogie o historii Filmových ateliérů ve Zlíně, sada knih

Zbývá 3/3

Pentalogie o historii Filmových ateliérů ve Zlíně, sada knih

Odměna Zbývá 3/3

Jedinečná pentalogie o historii zlínských filmových ateliérů.

FA KUDLOV 1 36–45, Kudlovská stodola.Úvodní historický nástin podrobně popisuje založení a začátky tohoto studia, které se profilovalo především na tvorbu reklamních a instruktážních snímků pro Baťu nebo krátkých kulturních filmů. FA KUDLOV 2 46–60,  filmové ateliéry ve Zlíně v poválečném období. FA KUDLOV 3 61–77. Třetí díl pentalogie o historii zlínských filmových ateliérů mapuje období od roku 1961 do roku 1977. Sleduje utváření osobitého stylu Gottwaldovského studia v hrané tvorbě pro děti a mládež. FA KUDLOV 4 78–92. Čtvrtý díl kroniky dokumentující vývoj filmařského řemesla na zlínském Kudlově mapuje období let 1978 až 1992, které byly silně ovlivněny osamostatněním. FA KUDLOV 5 93–2020. Pátý díl mapuje vývod od roku 92 do současnosti.

AKREDITACE na 63. Zlín Film Festival
Přispějte 2 500 Kč a více

AKREDITACE na 63. Zlín Film Festival

Zbývá 10/10

Udělejte si výlet do Zlína na již 63. ročník Zlín Film Festivalu a podpořtě tím vznik Filmouky.

Odměna Zbývá 10/10

63. Zlín Film Festival proběhne od 1. června do 7. června 2023.

Akreditace je 7 denní, držitele akreditace opravňuje si každý den vyzvednout 3 volné vstupenky na projekci do kina a 1 volnou vstupenku na večerní Letní kino. Dále je součástí akreditace vstup na „ZLÍN INDUSTRY DAYS“ (program pro filmové profesionály), vstup na konferenční blok „DĚTI BEZ HRANIC“ (odborné diskuse)

Poukaz na kurz Aeroškoly
Přispějte 3 000 Kč a více

Poukaz na kurz Aeroškoly

Zbývá 6/6

Poukaz na kurz Animace easy, nebo Tvůrčí psaní, nebo Filmová dramaturgie, nebo Kurz kamery, nebo Filmové herectví, nebo Dějiny filmu. Uplatnit jej lze v roce 2022, nebo na jaře 2023.

Odměna Zbývá 6/6

Animace easy, Tvůrčí psaní, Filmová dramaturgie, Kurz kamery, Filmové herectví, Dějiny filmu. To jsou kurzy, kterých se můžete zúčastnit (do konce roku 2022 a na jaře 2023), a v některém z dalších aktualizovaných vydání Filmouky se mohou děti učit i o vás. Více o kurzech na www.aeroskola.cz 

Filmouka mě chytla za srdce
Přispějte 25 000 Kč a více

Filmouka mě chytla za srdce

Zbývá 4/5

Generální partner knihy Filmouka.

Odměna Zbývá 4/5

Fandíte srdcem i duší filmu a audiovizi? Staňte se hlavním partnerem našeho průvodce Filmouka se vší poctou a buďte uvedení v „závěrečných“ titulcích naší Filmouky.

Autorský tisk Jaromíra Švejdíka
Přispějte 4 000 Kč a více

Autorský tisk Jaromíra Švejdíka

Zbývá 17/30

Jedinečná příležitost získat originální autorské číslované sítotisky Jaromíra Švejdíka, známého malíře a ilustrátora. 

Technika: Giclée tisky na strukturovaném uměleckém papíře Hahnemühle William Turner 190 gsm, Formát : 50 × 70 cm. Papíry Hahnemühle jsou nejkrásnější a nejkvalitnější papíry pro inkoustový tisk a splňují nejpřísnější standardy stálosti barev a dlouhověkosti tisků. Giclée je tisk uměleckého díla nebo fotografie ve vynikající kvalitě vytvořená pomocí špičkových technik inkoustového tisku s 8 až 12 barvami ve spojení s použitím pigmentových inkoustů, archivních inkoustů, které udržují stabilitu obrazu a barevnou stálost lépe než všechny ostatní známé inkousty.

Odměna Zbývá 17/30

Jedinečná příležitost získat originální autorské číslované sítotisky Jaromíra Švejdíka, známého malíře a ilustrátora. Neváhejte a objednejte si jej, protože jinde se k němu nedostanete. 

Získat tuto odměnu
Knížka Malí fotografové s věnováním od autorů
Vyprodáno

Knížka Malí fotografové s věnováním od autorů

Zbývá 0/2

Nejkrásnější česká kniha roku 2021 (v sekci Učebnice a další didaktické pomůcky) Malí fotografové podporuje FILMOUKU. Máme pro vás jenom dva kousky a to s originálním věnováním od autorů.

Odměna Zbývá 0/2

Jak vyvolat fotografii, jak funguje camera obscura a jak správně nasvítit portrét? To všechno se spolu se školáky Jasmínou a Kryštofem dozvíte v knize, kde vyprávění o principech i historii fotografie, zakomponovaných do poutavého příběhu, střídají praktické návody a inspirace pro vlastní fotografickou tvorbu.

Cena odměny je včetně poštovného a balného.

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Napište nám

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu

Dobrý pocit pro Filmouku
Přispějte 100 Kč a více

Dobrý pocit pro Filmouku

Zbývá 291/300

Filmouka pomůže výuce filmu na školách. Dobrý pocit vás bude hřát, když si pustíte film a představíte si, kolik lidí jej bude sledovat poučenýma očima i díky vám!

Odměna Zbývá 291/300

Filmouka pomůže výuce filmu na školách. Dobrý pocit vás bude hřát, když si pustíte film a představíte si, kolik lidí jej bude sledovat poučenýma očima i díky vám!

Vstupenka do Ponrepa
Přispějte 120 Kč a více

Vstupenka do Ponrepa

Zbývá 20/20

Vstupenka na projekci dle vlastního výběru do Ponrepa pro jednu osobu.

Odměna Zbývá 20/20

Vstupenky jsou platné do konce roku 2023. Vstupenka bude zaslaná s instrukcemi emailem. 

Předplatné na DaFilms
Přispějte 499 Kč a více

Předplatné na DaFilms

Zbývá 3/5

DAFilms – vaše online kino, festival a filmový klub v jednom. S předplatným podpořte vznik Filmouky.

Odměna Zbývá 3/5

Předplatné na mezinárodní streamovací platformu DaFilms zaměřenou na autorskou tvorbu. Pravidelně představujeme významné filmaře z celého světa a přinášíme filmy, které jinde nenajdete. Program pečlivě sestavuje tým kurátorů, především z dokumentárních, festivalových a artových filmů ale i z novinek české distribuce a filmů pro děti.

Děkujeme DaFilms.cz za podporu FILMOUKY!

Filmová záložka s doručením domů
Přispějte 250 Kč a více

Filmová záložka s doručením domů

Zbývá 97/100

Klasická záložka do knihy s láskou vyrobená z filmové kopie filmu Občan Havel. 

Odměna Zbývá 97/100

K dobrému pocitu vám přibalíme klasickou záložku do knihy vyrobenou s láskou z filmové kopie filmu Občan Havel. Čtení bude o to hezčí.

Filmový plakát s doručením domů
Přispějte 250 Kč a více

Filmový plakát s doručením domů

Zbývá 49/50

Přispějete na podporu výjimečného projektu, který pomůže výuce filmu na školách.

Odměna Zbývá 49/50

Filmový plakát bude dle vašeho výběru. Pozor – není určen na podpal:) Hřát vás bude dobrý pocit!

Kino Hraničář v Ústí nad Labem
Přispějte 450 Kč a více

Kino Hraničář v Ústí nad Labem

Zbývá 10/10

Voucher na nákup vstupenek na kulturní představení do kina Hraničář v Ústí nad Labem. 

Odměna Zbývá 10/10

A tam se toho děje! Hlavně choďte na filmy, ale můžete i na koncerty, na festivaly, … Jdu na kulturu a podpořím Filmouku!

Konzultace a prohlídka ZUŠ Police nad Metují
Přispějte 650 Kč a více

Konzultace a prohlídka ZUŠ Police nad Metují

Zbývá 4/4

Konzultace technického vybavení a prohlídka prostorů ZUŠ Police nad Metují s Vladimírem Beranem.

Odměna Zbývá 4/4

Bez techniky se u filmu neobejdete. Ani když o něm učíte. Proto vám nabízíme konzultaci technického vybavení. Anebo vás jenom zajímá, jak to vypadá ve škole? Jestli se v ní nenajde nějaké tajemné zákoutí? I pro vás je určena prohlídka prostorů ZUŠ s Vladimírem Beranem. 

Publikace od Terezy Czesany Dvořákové
Přispějte 450 Kč a více

Publikace od Terezy Czesany Dvořákové

Zbývá 3/9

Výborné knihy od konzultantky projektu Filmouka s doručením přímo domů.

Odměna Zbývá 3/9

Knihy od konzultantky projektu Filmouka Terezy Czesany Dvořákové pro dobrý pocit, že Filmouka bude. Tereza vám knížku ráda podepíše.

Jak vznikl film: Pojďte se dozvědět, co vše se muselo stát, než vznikl první animovaný film. Budeme si vyprávět příběhy od Leonarda Da Vinciho až po Lotte Reinigerovou.

Jak se dělá film: Každý ví, co je film. Ale málokdo si dokáže představit, jak dlouho film vzniká a kolik lidí se na něm podílí. Víte, co jsou to brunclíci, a co dělá paní, které se říká skriptka? 

Co byla a je televize: Každý ví, co je televize. Víte ale, kdy vznikla a jak funguje? Jaké pořady vysílala v minulosti a jaké dnes? Jak ovlivňuje váš každodenní život? 

Získat tuto odměnu
Filmouka: průvodce filmem a audiovizí
Přispějte 500 Kč a více

Filmouka: průvodce filmem a audiovizí

Zbývá 105/150

Průvodce v podobě knihy, která vám otevře svět filmu. Přeneste se do kouzelného světa filmu.

Odměna Zbývá 105/150

Publikaci vám doručíme domů, přímo do vaší schránky nebo Balíkovny.

Filmouku daruji své oblíbené škole
Přispějte 656 Kč a více

Filmouku daruji své oblíbené škole

Zbývá 49/50

Vzpomínáte rádi na svou základní školu? Nebo máte ve svém okolí pedagoga/pedagožku, které byste chtěli potěšit a poděkovat jim za jejich práci? Darujte jim Filmouku!

Odměna Zbývá 49/50

Publikaci doručíme na zadanou adresu. Pošleme poštou nebo přes Balíkovnu. Když nám necháte vzkaz, rádi vám do ní vaše slova vepíšeme, ať je to dárek s velkým D.

Filmouka s věnováním od Jaromíra Švejdíka
Přispějte 700 Kč a více

Filmouka s věnováním od Jaromíra Švejdíka

Zbývá 19/30

Do kouzelného světa filmu se přenesete na stránkách knihy Filmouka i díky ilustracím Jaromíra Švejdíka. 

Odměna Zbývá 19/30

S podpisem a věnováním pouze pro vás. V limitovaném počtu.

Pentalogie o historii Filmových ateliérů ve Zlíně, sada knih
Přispějte 2 000 Kč a více

Pentalogie o historii Filmových ateliérů ve Zlíně, sada knih

Zbývá 3/3

Pentalogie o historii Filmových ateliérů ve Zlíně, sada knih

Odměna Zbývá 3/3

Jedinečná pentalogie o historii zlínských filmových ateliérů.

FA KUDLOV 1 36–45, Kudlovská stodola.Úvodní historický nástin podrobně popisuje založení a začátky tohoto studia, které se profilovalo především na tvorbu reklamních a instruktážních snímků pro Baťu nebo krátkých kulturních filmů. FA KUDLOV 2 46–60,  filmové ateliéry ve Zlíně v poválečném období. FA KUDLOV 3 61–77. Třetí díl pentalogie o historii zlínských filmových ateliérů mapuje období od roku 1961 do roku 1977. Sleduje utváření osobitého stylu Gottwaldovského studia v hrané tvorbě pro děti a mládež. FA KUDLOV 4 78–92. Čtvrtý díl kroniky dokumentující vývoj filmařského řemesla na zlínském Kudlově mapuje období let 1978 až 1992, které byly silně ovlivněny osamostatněním. FA KUDLOV 5 93–2020. Pátý díl mapuje vývod od roku 92 do současnosti.

AKREDITACE na 63. Zlín Film Festival
Přispějte 2 500 Kč a více

AKREDITACE na 63. Zlín Film Festival

Zbývá 10/10

Udělejte si výlet do Zlína na již 63. ročník Zlín Film Festivalu a podpořtě tím vznik Filmouky.

Odměna Zbývá 10/10

63. Zlín Film Festival proběhne od 1. června do 7. června 2023.

Akreditace je 7 denní, držitele akreditace opravňuje si každý den vyzvednout 3 volné vstupenky na projekci do kina a 1 volnou vstupenku na večerní Letní kino. Dále je součástí akreditace vstup na „ZLÍN INDUSTRY DAYS“ (program pro filmové profesionály), vstup na konferenční blok „DĚTI BEZ HRANIC“ (odborné diskuse)

Poukaz na kurz Aeroškoly
Přispějte 3 000 Kč a více

Poukaz na kurz Aeroškoly

Zbývá 6/6

Poukaz na kurz Animace easy, nebo Tvůrčí psaní, nebo Filmová dramaturgie, nebo Kurz kamery, nebo Filmové herectví, nebo Dějiny filmu. Uplatnit jej lze v roce 2022, nebo na jaře 2023.

Odměna Zbývá 6/6

Animace easy, Tvůrčí psaní, Filmová dramaturgie, Kurz kamery, Filmové herectví, Dějiny filmu. To jsou kurzy, kterých se můžete zúčastnit (do konce roku 2022 a na jaře 2023), a v některém z dalších aktualizovaných vydání Filmouky se mohou děti učit i o vás. Více o kurzech na www.aeroskola.cz 

Filmouka mě chytla za srdce
Přispějte 25 000 Kč a více

Filmouka mě chytla za srdce

Zbývá 4/5

Generální partner knihy Filmouka.

Odměna Zbývá 4/5

Fandíte srdcem i duší filmu a audiovizi? Staňte se hlavním partnerem našeho průvodce Filmouka se vší poctou a buďte uvedení v „závěrečných“ titulcích naší Filmouky.

Autorský tisk Jaromíra Švejdíka
Přispějte 4 000 Kč a více

Autorský tisk Jaromíra Švejdíka

Zbývá 17/30

Jedinečná příležitost získat originální autorské číslované sítotisky Jaromíra Švejdíka, známého malíře a ilustrátora. 

Technika: Giclée tisky na strukturovaném uměleckém papíře Hahnemühle William Turner 190 gsm, Formát : 50 × 70 cm. Papíry Hahnemühle jsou nejkrásnější a nejkvalitnější papíry pro inkoustový tisk a splňují nejpřísnější standardy stálosti barev a dlouhověkosti tisků. Giclée je tisk uměleckého díla nebo fotografie ve vynikající kvalitě vytvořená pomocí špičkových technik inkoustového tisku s 8 až 12 barvami ve spojení s použitím pigmentových inkoustů, archivních inkoustů, které udržují stabilitu obrazu a barevnou stálost lépe než všechny ostatní známé inkousty.

Odměna Zbývá 17/30

Jedinečná příležitost získat originální autorské číslované sítotisky Jaromíra Švejdíka, známého malíře a ilustrátora. Neváhejte a objednejte si jej, protože jinde se k němu nedostanete. 

Získat tuto odměnu
Knížka Malí fotografové s věnováním od autorů
Vyprodáno

Knížka Malí fotografové s věnováním od autorů

Zbývá 0/2

Nejkrásnější česká kniha roku 2021 (v sekci Učebnice a další didaktické pomůcky) Malí fotografové podporuje FILMOUKU. Máme pro vás jenom dva kousky a to s originálním věnováním od autorů.

Odměna Zbývá 0/2

Jak vyvolat fotografii, jak funguje camera obscura a jak správně nasvítit portrét? To všechno se spolu se školáky Jasmínou a Kryštofem dozvíte v knize, kde vyprávění o principech i historii fotografie, zakomponovaných do poutavého příběhu, střídají praktické návody a inspirace pro vlastní fotografickou tvorbu.

Cena odměny je včetně poštovného a balného.