Dobrovýzva ukončena:

Šlosiho narozeninová dobrovýzva

Vybráno 0 Kč 1 500 Kč
7 777 Kč
Šlosiho narozeninová dobrovýzva
4 dárci
Celkem se zapojilo
375 Kč
Průměrná výše daru
500 Kč
Nejvyšší dar
Více o této sbírce

Šlosiho narozeninová dobrovýzva

Vybráno 0 Kč 1 500 Kč
7 777 Kč
Autor
Martin Schlossarek
Datum přidání
17. 5. 2022

Proč Dobrovýzvu zakládám

Naše neziskovka Maendeleo má spoustu skvělých nápadů, ale jedna věc je mít nápad, a druhá je naplnění rozpočtu, aby se z nápadu mohla stát skutečnost :-). Máme vymyšlený krásný projekt pro drobné farmáře z Usangu – v kostce hledáme fazole, které budou v místě růst nejlíp, a zároveň budou mít nutriční hodnoty, které budou nejlíp doplňovat jídelníček farmářů a jejich rodin.

Chcete-li v den jeho narozenin potěšit Šlosiho, přispějte na kampaň Maendelea #hledá se fazole :-). 


Kdo sbírku organizuje?

Historie: Parta nadšených dobrovolníků, která během svého studia v Olomouci založila malou neziskovou organizaci a začala pomáhat ke svépomoci v Tanzanii.

Současnost: Parta dlouholetých dobrovolníků a přátel, která stále pomáhá ke svépomoci. Jen ze studentů jsou absolventi, doktorandi, zaměstnanci… rozuteklí po celém světě :) #nevzdáme to

A kdo jsme společně, od začátku a stále?

Jsme Maendeleo. Nezisková organizace, která pomáhá ke svépomoci. Maendeleo spolupracuje s drobnými farmáři na jihozápadě Tanzanie již 11 let,  pomohlo založit zemědělské družstvo Wakulima, se kterým nyní společně zajišťují přístup k férovým investičním mikropůjčkám, spořením, sdílené technice i informacím, jak efektivně a udržitelně obdělávat pole. A chceme v tom pokračovat dále. Pokračujte s námi #hledá se fazole

Komu pomůžeme?

Existuje více než čtyři sta druhů fazolí, ale která je v jihozápadní Tanzanii ta pravá? Pojďme společně pomoci najít farmářům a farmářkám, jako je Kaundime na fotce, tu pravou.

Tak jako lidé, i fazole mají odlišné potřeby pro svůj růst. Kaundime, společně s ostatními farmáři, Maendeleem a organizací Alliance Bioversity International – CIAT, hledají právě tu pravou fazoli, která vyroste nejlépe tam, kde farmáři žijí, aby jim poskytla co největší množství bílkovin, zdravých tuků, vlákniny a vitamínů. 

Když Kaundime a ostatním farmářům pomůžeme najít tu pravou fazoli, oni následně zas pomohou dalším ve své komunitě. Malým skutkem se roztočí kolo nekonečného příběhu. Vyšší výnosnost rostlinky fazole pro farmáře znamená nejen vyšší výdělek, ale i možnost častější chutné fazolové přílohy pro celou rodinu. A s žaludkem zaplněným fazolemi, které jsou plné vitamínů a bílkovin, se přeci jen lépe soustředí také dětem ve škole. Lepší soustředěnost má pozitivní vliv na výsledky žáků a dobré výsledky žáků pozitivně přispívají k možnosti studia na střední škole. Studium na střední škole zase pozitivně ovlivňuje uplatnění žáků na pracovním trhu …a tak dále #nekonečný příběh

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze pokryjí náklady spojené s naším projektem #hledá se fazole. Každý z padesátky farmářů, mezi kterými je i Kaundime, dostal od naší partnerské organizace CIAT různé druhy fazolí. Tyto fazole farmáři zasadí na experimentálních polích, aby našli tu pravou, tu, které se bude v místních podmínkách dařit nejlépe.

Hlavními součástmi projektu jsou vzdělávací semináře, poradenství, a zemědělské mikropůjčky. Klíčovou myšlenkou projektu je zjistit, kterým fazolím se v místě daří nejlépe a následně tyto druhy rozšířit i mezi ostatní farmáře, zlepšit výživu jejich rodin a obohatit jejich jídelníček.

Víte, že …

… podle UNICEFu je každé třetí dítě z regionu Mbeya, kde působíme, zakrnělé? Zakrnění se měří ve věku do pěti let, přičemž příliš malá výška a velmi nízká váha jsou důsledkem déle trvající podvýživy těhotné matky a poté i samotného dítěte. Mezi okamžité dopady podvýživy patří riziko předčasného úmrtí. Mnohé dopady zakrnění v útlém věku jsou bohužel nezvratné a dítě si je sebou nese celý život. Patří mezi ně fyzická slabost, oslabení imunity, zpomalení kognitivního vývoje a mnohé další.

A jaké konkrétní náklady s projektem souvisí?

Spoustu věcí se nám už podařilo sehnat či zaplatit. Semínka nám zdarma poskytl náš partner Alliance Bioversity International – CIAT. Ten financuje i plat lektora, který farmáře v oblasti pěstování fazolí proškolil. Prostory pro dvoudenní školení nám bez nároku na odměnu poskytla místní škola, občerstvení během něj si farmáři zajistili z prostředků družstva Wakulima.

Začít správně pěstovat fazole něco stojí, a proto chceme každému farmáři poskytnout drobnou mikropůjčku, aby měl z čeho vstupní investici zaplatit. Padesáti lidem chceme dohromady půjčit v přepočtu přibližně 35 000 Kč. Poté, co farmáři po sklizni své mikropůjčky splatí, zůstanou peníze družstvu Wakulima, které je vloží do aktivit, ze kterých budou benefitovat jeho členové a také širší komunita. Wakulima pro své členy každý rok pořádá praktické vzdělávací semináře, organizuje drobné charitativní projekty a zajišťuje svým členům přístup k dalším investiční mikropůjčkám i sdílenému majetku. Zbývajících 15 000 Kč použijeme na pokrytí nákladů spojených s dohledem na průběh projektu a sběrem informací o výsledcích farmářů. 

Výzva

Přispějte na pokrytí zbývajících nákladů projektu a pomozte tak drobným farmářům k lepšímu životu. Farmáři potřebují udržet projekt #hledá se fazole v běhu. Společně s Vámi tu pravou určitě najdeme! 

V případě, že nám zbydou peníze, použijeme je na ostatní projekty Maendelea v Tanzanii. Administrativní náklady organizace v ČR jsou téměř nulové: nemáme žádné zaměstnance, vše funguje na bázi dobrovolnictví.

 „Pomáháme ke svépomoci, pomáhejte s námi i Vy.“#hledá se fazole

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Jana
500 Kč  •  18. 5. 2022 15:29
Držím palce, ať vám to vyjde!!
Velkorysý dárce
300 Kč  •  18. 5. 2022 15:00
Milý dárce
200 Kč  •  18. 5. 2022 11:54
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  18. 5. 2022 10:16

Přemýšlíte, jak ještě více pomoci?

Přidejte k této sbírce Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci. Předáme 100 % vybrané částky.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, ikdyž se nevybere celá částka.
Přidat Dobrovýzvu Zjistit více

U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou

Buďte první, kdo pomůže Dobrovýzvou


+ Přidat Dobrovýzvu