Sbírka ukončena:

Naděje pro vážně nemocného Vašíka: pomoc s úhradou léčby

Vybráno 0 Kč 2 700 Kč
500 000 Kč
 -
4 dárci
Celkem se zapojilo
675 Kč
Průměrná výše daru
1 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Naděje pro vážně nemocného Vašíka: pomoc s úhradou léčby

Vybráno 0 Kč 2 700 Kč
500 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Petra Jelínková
Datum přidání
2. 3. 2023

Představení sbírky

Krásný den všem!

Dovolte mi, abych se představil. Jmenuji se Vašík. Jsem malý šikula, ale zato velký bojovník, který neměl v životě moc štěstí, pokud jde o zdraví. Na co jsem ale štěstí měl, jsou všichni dobří lidé okolo, kteří mi s mým vzácným onemocněním, se kterým se potýkám již od narození, pomáhají se vyrovnat a dostat se ve svém vývoji co nejdále.

Je mi šest let a trpím vzácným genetickým onemocněním, které bylo objeveno teprve před pár lety, když jsem byl už na světě. Jedná se zvláštní mutaci v genu, která působí omezenou funkčnost sodíkových kanálků v těle, což má za následek, že mé tělíčko není schopno fungovat tak, jak má. Se svou nemocí jsem zatím druhý na světě, proto je prognóza mého vývoje nejistá, neznámá, a možnosti léčby velmi omezené. Tato moje nemoc zasahuje spoustu oblastí, zejména také působí hypotonický syndrom (nefungují mi svaly tak, jak by měly), silné zažívací obtíže, mentální opoždění. 

Nasbírané penízky z této sbírky mi pomohou s výdaji na nastavenou léčbu, nehrazenou zdravotními pojišťovnami, kterou podstupuji intenzivně už jeden rok a ve které potřebuji pokračovat, protože se ukazuje jako účinná.  

Komu pomůžeme?

Narodil jsem se jako docela šikovný chlapeček. Byl jsem pouze velmi malý a hodně moc slabý. Postupem několika měsíců se ale u mě začaly projevovat zprvu spolu zdánlivě nesouvisející zdravotní problémy, se kterými jsme s maminkou několikrát pobyli v různých nemocnicích, na nejrůznějších odděleních. Byl jsem jako hadrová panenka, o nic jsem nejevil zájem, pouze jsem spal anebo plakal. Do toho jsem měl vážné trávicí problémy, provázené nechutenstvím, zvracením, průjmy. 

Od mých 3 měsíců jsem s maminkou podstupoval rehabilitace, nejprve Vojtovou metodou a Bobath konceptem. Můj zdravotní stav se však nijak výrazně nelepšil. Lékaři začali kolem mého druhého roku přicházet s podezřením na mitochondriální poruchu, která by znamenala mé postupné odcházení, jistou smrt. Smiřovali nás s tím, že nikdy nebudu chodit a ani nebudu jako normální děti a že by bylo rozumnější mě dát do ústavu. Maminka se s touto beznadějí odmítla smířit a ve 2 letech mě začala vozit do dětského stacionáře se specializovanou ambulantní rehabilitací, kde jsem podstupoval velmi nákladné, zdravotními pojišťovnami nehrazené, intenzivní rehabilitace Therasuit a později Theratogs a další navazující terapie. Jezdili jsme s mámou každičký pracovní den do jiného města, na cestě denně trávili celkově 2 hodiny. Máma se zároveň v tento okamžik musela hned vrátit do práce, abychom to finančně zvládli. V této náročné, zoufalé době nastala také rodinná krize, kdy se máma s tátou odloučili.  

Veškerá dřina se ale vyplatila. Od čtyř let jsem začal chodit a světe div se, navzdory prognózám lékařů, chodím moc hezky.

V mých pěti letech jsme se po účasti ve speciálním grantovém výzkumu vzácných genetických onemocnění dozvěděli, že příčina veškerých mých zdravotních potíží je vzácná mutace genu SNA2. Ta zahrnuje mikrocephalii, okulogyrické krize, paroxysmy, křeče, status epilepticus, atrofii, hypotonii, a spoustu dalšího, ale s tím vším mi velmi účinně pomáhají terapie. Chvíli nás to zastavilo, nastala další obrovská vlna beznaděje a čirého zoufalství, kdy jsme pochybovali, jestli léčba má nadále smysl, ale limity si stavíme každý ve své hlavě, nepolevili jsme a jdeme dále. 

Vedle Theratogs rehabilitací, které nadále rozvíjí mou fyzickou sílu, mě máma začala vozit také na pravidelnou koherentní neurosenzorickou rehabilitaci, která rozvíjí i mozek a mentální stránku. To vše podstupuji v kombinaci s aplikací kmenových buněk, které jsou mi podávány v rozmezí přibližně 8–10 týdnů v zahraniční nemocnici, a dále s pravidelnými sezeními v hyperbarické komoře. Vydali jsme se touto cestou inovativního medicínského přístupu. Tato kombinace léčebných postupů, v zahraničí uznávaná, ale v České republice spíše neznámá, mnohdy nedostupná, a především opět nehrazená zdravotními pojišťovnami, mě během jednoho roku dokázala dostat na úroveň, o které se lékařům ani nám vůbec nesnilo. Dokonce jsem začal už pěkně růst, fyzicky jsem posílil svalově, začal jsem už běhat, více rozumět, otevřel jsem se lidem, zlepšilo se mé zažívání, výrazně se zlepšily mé krevní rozbory. Mám už důvod se smát na celý svět a všude, kam vejdu, tam přinesu radost, smích, pozitivní náladu. To vše během jediného roku.  Stále jsem však závislý na mámě, pokud jde o takové běžné činnosti, jako je pití, jídlo, toaleta, stále ještě nedokážu mluvit, ale snažíme se hledat alternativní způsob komunikace, nejde mi koordinace složitějších pohybů a pořád poctivě piluji orientaci v prostoru. Máme ještě spoustu práce před sebou, abych se dokázal přiblížit svým vrstevníkům tak, jak to jen bude možné. Pozitivní je ale na těch všech terapiích také to, že do nemocnice na aplikaci kmenových buněk vesele utíkám už z parkoviště, na rehabilitace také – zbožňuji ty milé dámy, které se mnou pracují, a do barokomory se vysloveně dobývám, tam to mám také velmi rád.  

Máma ale i tak nezapomíná ani na to, že život se má také aktivně žít a že jsem dítě jako každé jiné, které by nemělo být ochuzeno o dětské radovánky a zážitky, a tak alespoň v rámci nám daných časových i finančních možností a svému hendikepu navzdory si snažím život užívat. Už se pokouším lyžovat, bruslit, plavat, mám rád jízdu na koni nebo poníkovi. I když mi to vůbec, ale vůbec nejde :-) a musí se mi velmi pomáhat, tak mě to děsně baví. Dále miluji výlety, obzvláště ty do lázní a zoo, a rovněž hudbu, momentálně jsem se zaposlouchal do Marka Ztraceného, ale nepohrdnu třeba ani Prší, prší, když mi ji zanotujete :-) . 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Ať už se podaří získat celou částku, méně nebo více, tak finance ze sbírky půjdou do poslední korunky na výdaje spojené s mou léčbou, a to zejména na pravidelné rehabilitace, speciální rehabilitační programy, neurosenzorické terapie, a aplikace kmenových buněk, které potřebuji přibližně 5× – 6× ročně, aby léčba mohla být účinná. 

Jedna aplikace kmenových buněk se nyní pohybuje v rozmezí 3.500 EUR (intravenózně) až 5.000 EUR (intratekálně) dle způsobu jejich aplikace. 

Jedna hodina rehabilitací vychází na 1.200Kč/h. Momentálně na ně docházím zpravidla 2× týdně na 4h denně. V rámci jednoho roku by se mimo to měly absolvovat dva intenzivní čtyřtýdenní cykly, což vychází na částku ve výši cca 90.000 Kč na každý z nich. Už jsem v létě jedním takovým úspěšně prošel.  

Dále užívám docela velké množství nákladných zahraničních podpůrných preparátů a doplňků stravy, které mi byly doporučeny k tomu, aby se transplantované kmenové buňky v mém těle lépe ujaly a mohly dělat svou práci. 

To už je v souhrnu částka, kterou nejsme schopni uhradit ani za pomocí rodiny, a i přesto, že pracují oba rodiče na plný úvazek. Úspory se rozplynuly, síly ubývají. 

Pokud dojde k přerušení těchto terapií, tak nelze vyloučit regres, ztrátu schopností, kterých jsme doposud tak pracně dosáhli. Toho se velmi obáváme. 

Budeme vám moc vděční za jakoukoli pomoc, podporu a za možnost jít dále.  

Vašík a máma

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Laskavý dárce
200 Kč  •  28. 4. 2023 19:10
Magerová
1 000 Kč  •  12. 4. 2023 10:30
Držím pěsti a přeji Vašíkovi hodně síly
od Jana Chromá
1 000 Kč  •  29. 3. 2023 22:58
Ať se Ti daří v životě a prožiješ hodně radostí.
DobroDárce
500 Kč  •  27. 3. 2023 15:32

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat