Úspěšně vybráno:

Nebojte se gefilte fiš

Vybráno 0 Kč 133 771 Kč
100 000 Kč
 -
139 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
0 Kč
Průměrná výše příspěvku
0 Kč
Nejvyšší příspěvek
90 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

Nebojte se gefilte fiš

Datum přidání
13. 10. 2021
Poslední aktualita

2. 12. 2021 9:02

A JE TO!

Naše kuchařka Nebojte se gefilte fiš v pondělí dorazila z tiskárny a my jí teď balíme a rozesíláme vám všem, co si jste si ji tady objednali. 

Děkujeme všem za podporu a palce a doufáme, že se vám bude podle ní dobře vařit.

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Představení projektu

Říká se, že židovství je o jídle a vyvedení z Egypta. O tom druhém JCC Prague už vydalo knihu Už tam budem, Mojžíši? a tak přišel čas vrhnout se na jídlo. Začali jsme video recepty j-deli, ale protože s jídlem roste chuť, rozhodli jsme se vydat židovskou kuchařku.

Motivací nám bylo to, že v češtině žádná taková není. Na naše první setkání jsme přinesli knihy, které máme doma, a shodli jsme se, že bychom to chtěli zkusit jinak: tak, aby se podle ní dalo opravdu vařit a aby to zvládnul úplně každý. Domluvili jsme se, že Andrea recepty vybere a uvaří. Všechny jsou tedy vyzkoušené, a já jako hlavní ochutnavač můžu potvrdit, že jsou moc dobré. 

Při přípravě jsme si uvědomili, že tradiční sváteční recepty využívají sezónní suroviny. Knihu jsme rozdělili do čtyř kapitol podle ročních období. Začínáme s novým židovským rokem na podzim, následuje zima, jaro a léto. To, jakou roli v židovství hraje jídlo, odráží také symbolika pokrmů, které se na jednotlivé svátky jí a kniha se tak stává také průvodcem židovským rokem.

Kromě gefilte fiš v knize najdete recepty například na chalu, šoulet, latkes a další ikonická jídla. Nezůstali jsme jen u aškenázské kuchyně. Obě jsme s Andreou žily nějakou dobu v Izraeli a na místní kuchyni vzpomínáme s velkou chutí. Přidali jsme proto i několik sefardských a středomořských receptů jako je hummus, babaganuš nebo tabboulleh.  

Jedním z cílů vydání této knihy je představit židovskou kuchyni nejen jako součást židovské kultury, ale také jako něco, co má své místo v současném světě, stále se vaří, jí a chutná to skvěle. Vnímáme také současné trendy oživování tradic a rádi bychom tak zprostředkovali poznávání staronových chutí. Věříme, že se nebudete bát, všechny recepty vyzkoušíte a dáte nám za pravdu.

V této kampani máte možnost objednat si naši knihu s předstihem za výhodnou cenu a podpořit tak náš projekt. Kniha vyjde do prosince, takže jí můžete také darovat pod stromeček. Pro ty, kteří se přeci jen trochu bojí jsme připravili kulinářské workshopy. I ty můžete dát jako netradiční dárek a udělat někomu radost. A kdo rád ochutnává, ale nechce se mu vařit, ten si může mezi odměnami vybrat kulišab a zažít kulinářský šábes.

Kdo za projektem stojí?

Andrea Ernyeiová byla jako dítě na jaře v roce 1990 se svým tatínkem součástí delegace československých Židů, kteří doprovázeli Václava Havla během jeho státní návštěvy Izraele po obnovení diplomatických vztahů. Tuto zemi pak navštívila ještě mnohokrát a během jednoho z pobytů dostala židovskou kuchařku. Postupně začala vařit tradiční jídla, která znala z pražské židovské obce a začala připravovat pro své přátele šábesové večeře. Po revoluci se vypravila za dobrodružstvím do Paříže, kde potkala svého muže. Francie byla pro ni dalším podnětem pro poznávání různých chutí a kultury stolování. Následovaly tři roky v Číně a návrat do Čech, kde vybudovala rodinnou firmu Galetka. Doplnila si odborné vzdělání a vystudovala hotelovou školu, obor kuchař, a věnuje se gastronomii. V rámci svých aktivit se nadále věnuje také židovské kuchyni, která pro ni představuje příležitost pro setkávání přátel v domácím prostředí.

Pavlína Šulcová jako ředitelka JCC Prague stojí za projekty Už tam budem Mojžíši?, animovaní průvodci židovskými svátky nebo za podcasty o současných židovských tématech j-cast či Předvařená bible. V letech 2018–2019 byla jako výkonná ředitelka Pražského Quadriennale zodpovědná za realizaci 14. ročníku PQ2019. Během svého předchozího působení v Českém centru Tel Aviv vytvářela programovou koncepci centra. Iniciovala a/nebo produkčně zajistila řadu nezávislých česko-izraelských uměleckých projektů. Jako fotografka vytvořila dokumentární sérii The Wingmen: příběh československých pilotů a leteckých mechaniků ve službách Státu Izrael (2015). Mezi jejími dalšími autorskými projekty jsou soubory Řekni mi, co jíš, Tel Aviv Street Life, Be Our Guest nebo blog FromTelAviv.com

JCC Prague je nově vznikající kulturně komunitní židovské centrum, které chce nabídnout všem dostupný, inspirativní a zábavný program pro poznávání židovství prostřednictvím současné kultury, umění a vzdělávání. Více informací o našich projektech naleznete na webu www.jccprague.com a sociálních sítích FB & IG @jccprague. 

Na co vybrané peníze použijeme?

Vybrané peníze použijeme na pokrytí nákladů spojených s přípravou a tiskem knihy. Chceme vytvořit knížku, podle které se bude dobře vařit, ale bude se i hezky vyjímat na stole. Je pro nás tedy důležitý grafický design a kvalitní provedení. Všechny uvedené pokrmy jsme osobně vyzkoušeli a fotografie byly vytvořeny pro tuto publikaci. 

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

2. 12. 2021 9:02

A JE TO!

Naše kuchařka Nebojte se gefilte fiš v pondělí dorazila z tiskárny a my jí teď balíme a rozesíláme vám všem, co si jste si ji tady objednali. 

Děkujeme všem za podporu a palce a doufáme, že se vám bude podle ní dobře vařit.

15. 11. 2021 21:09

DĚKUJEME!

❤️🙏💰 Doběhli jsme do cíle dřív. Díky za váš zájem a podporu!! Nekončíme, pokračujeme. Naší kuchařku si tady můžete objednat až do konce roku, rozesílat bychom ji měli začít na konci listopadu.

Těšte se a objednávejte s předstihem! 

22. 10. 2021 10:51

Posíláme knihu do tisku!

Uvařeno – nafoceno – zalomeno – zkontrolováno – opraveno -zkontrolováno ještě jednou – posíláme do tisku! 

Těšte se a objednávejte s předstihem! Děkujeme za podporu!

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Omlouváme se, ale přehled dárců je kvůli vysoké zátěži na našem webu dočasně nedostupný. Na nápravě pracujeme. Děkujeme za pochopení.

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu