Úspěšně vybráno:

Kubík má díky Vám nové „oči“

Vybráno 0 Kč 45 037 Kč
20 000 Kč
 -
42 dárců
Celkem se zapojilo
1 072 Kč
Průměrná výše daru
10 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Kubík má díky Vám nové „oči“

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Denisa Vinařská
Datum přidání
3. 4. 2023
Poslední aktualita

7. 4. 2023 13:17

Nové brýle, další ve výrobě, skvělá terapeutka a častější logopedie

Nové brýle, další ve výrobě, skvělá terapeutka a častější logopedie…

A to všechno díky Vám! Nedokážu popsat slovy, jak moc jsem vděčná. DĚKUJU!

Kubča má úžasné brýle, které skvěle padnou a jsou navíc lehoučké jak pírko navzdory jeho silným dioptriím. Nakonec po úmorném zkoušení objevila paní stejné obroučky v jiné barvě, které mu sluší ještě víc a tak bylo rozhodnuto. Jen teď na léto bude sluneční varianta (uf, zase příplatek). Ale pokaždé, když Kubčovi vadilo sluníčko a zkusil nasadit obyčejné sluneční, stejně to vzdal, protože prostě neviděl. A kšiltovka sice vyřeší hodně, ale taky ne vše. Ruku na srdce, kdo z nás si umí léto bez slunečních ryli představit… Výhoda stejných obrouček je možnost přecvaknutí skel a tím pádem můžeme i střídat obroučky. Samozřejmě necháme ještě udělat dioptrická skla náhradní, to je prostě nutnost 🙏

Našla jsem naprosto úžasnou fyzioterapeutku, která umí báječně pracovat s dětmi jako je Kubča. Její přístup je na pomezí klasické fyzio, ergo a neurovývojové terapie, čili pro Kubíka jak dělaná. Seslali nám ji přímo z nebes 🙏♥️. Potvrdilo se mé podezření na KID syndrom, začali jsme pracovat na odblokování primárních reflexů, které Kubu brzdí. Sice je cvičení s ním boj, ale věřím, že se posuneme. Domluvili jsme také více termínů na logopedii, aby se Kubík od září ve druhé třídě tolik netrápil se čtením a vůbec.

Nic z toho by nebylo možné, nebýt Vás, milých dárců, a Donia. Každá koruna má cenu zlata. 

DÍKY!

Děkuji, že jste!

Zobrazit celou aktualitu

Představení sbírky

Dobrý den, 

Jmenuji se Denisa Vinařská a jsem máma toho nejúžasnějšího kluka na světě. Kubík je smíšek a srandista, je jak pytel plný blech, sporťák co miluje pohyb všeho druhu, jízdu na kole, na koloběžce, fotbal. Kubík je milovník všech holek. Kubík je taky neskutečně empatický. Často mám pocit, že se narodil proto, aby rozdával dobrou náladu a pečoval o ostatní, přestože to sám už od prvních dní neměl úplně snadné. 

Kubík se narodil s ortopedickou vadou pes equinovarus, od narození tak absolvoval náročnou léčbu. Když psychomotorický vývoj nešel úplně podle tabulek, dlouho jsme to sváděli na několikaměsíční sádrování na začátku života. Ve 2 letech jsme s překvapením zjistili, že Kubík vlastně pořádně nevidí, když mu k našemu zděšení naměřili 8 a 10 dioptrií (vůbec jsme si totiž nevšimli, že by hůř viděl). A později se ještě navíc ukázalo, že máme co do činění s vývojovou dysfázií. Rozmlouvat se začal teprve ve 4 letech, ve větách začal mluvit až kolem 6ti let a žádný pokrok není samozřejmostí a znamená kus práce.

Bohužel jeho vysoké dioptrie znamenají  nemalé náklady na brýle, neboť skla jsou od 5 dioptrií výš už prostě drahá. Potřebuje skla alespoň trochu tenčená, aby brýle nebyly brutálně těžké, už jsme si i vyzkoušeli, že je problém, najít vhodné obroučky, aby brýle dobře seděly a nezpůsobovaly skoro až krvavé otlačeniny na nose. Zkušenost bohužel ukazuje, že o odolnosti si člověk nejspíš může nechat zdát… A naše rodina je nyní v hloupé situaci, kdy se nahromadily náklady nejen na Kubíkovy potřeby a já mám obrovský pocit viny, že nevím jak vše uhradit. 

Komu pomůžeme?

Kubík je úžasný veselý kluk plný energie a nadšený sportovec. Je to báječný syn a také ten nejlepší velký bráška, jakého jsem si mohla přát pro svou 18m dceru. Je to človíček s obrovským srdcem, který se citlivě stará o svého vážně nemocného tátu nebo ho naopak komanduje a usměrňuje, když je třeba (Kubíkův táta bohužel trpí Huntingtonovou chorobou, což je neurodegenerativní onemocnění končící totální demencí. Kubík sám je v riziku této choroby, protože existuje 50% možnost dědičnosti, ale s ohledem na to, že se musí v dospělosti sám rozhodnout, zda-li to chce vědět, snažím se nad tím vůbec neuvažovat).

Abychom eliminovali riziko přenosu huntingtonovy choroby, podstoupila jsem 3 cykly umělého oplodnění s preimplantační genetickou diagnostikou, což by zaručilo přenos pouze zdravého embrya. Ani jeden z pokusů nás však k vytouženému miminku nepřiblížil, protože embrya odcházela ještě před testováním. Po neúspěšné IUI a dalším zamlklém přirozeném těhotenství, jsem znovu otěhotněla. Tentokrát už se naštěstí povedlo a 3 roky od začátků našeho snažení přišel na svět Kubík. Radost nemohl zkazit ani fakt, že jsme už od poloviny těhotenství věděli o ortopedické vadě pes equinovarus.

Kubík se narodil jako droboučké 2,5kg miminko a už 2 týdny po narození měl obě nožky v sádrách až pod zadek. Každý týden jsme jezdili na výměnu sáder a v 7 týdnech podstoupil malý operační zákrok v celkové anestezii. Následovaly další sádry a cca od 4 měsíců nosil dlahy a začali jsme také chodit na Vojtovku kvůli opožděnému psychomotorickému vývoji. Prvních samostatných krůčků jsme se dočkali až v necelých 21m. 

Když mu byli 2 roky, s ohledem na tupozrakost u jeho táty jsem mu nechala preventivně vyšetřit oči. Brala jsem to opravdu jako prevenci, protože Kubík vždy krásně reagoval na podněty blízké i vzdálenější. Už plusoptix ale naznačil problém a výsledek po rozkapání znamenal opravdový šok, naměřili mu totiž 7 a 9 dioptrií, které nám na každém oku v průběhu let ještě narostly o jednu.  

V necelých 3 letech se ukázalo, že Kubík bude potřebovat další operaci nožiček. Jeli jsme tehdy na konzultaci i do Vídně, kde je jeden z nejlepších lékařů, co se týče PEC. Nicméně i on potvrdil, že Kubča je učebnicovým příkladem potřeby transferu šlach. Na podzim 2018 podstoupil operaci, nakonec nestačil jen transfer, ale muselo se zasahovat i do kostí a Kubík měl následně 2 měsíce obě nožičky v sádrách a pak jsme strávili ještě měsíc v lázních, abychom nožičky řádně rozhýbali.

Současně nám ale dělalo starosti Kubčovo mluvení nebo spíš nemluvení. Absolvovali jsme celou řadu vyšetření od neurologie, přes foniatrii, genetiku, psychologa, docházíme pravidelně na logopedii. Vůbec se nečetlo dobře, když ve 3,5 letech psycholožka napsala do zprávy, že úroveň komunikace odpovídá těžké mentální retardaci a celkovou kapacitu odhaduje na lehkou retardaci. Zkrátila jsem tehdy v práci úvazek na polovinu, abych se mohla Kubíkovi více věnovat a vyplatilo se. Postupně tyto výsledky řada odborníků vyvracela, ani tato paní psycholožka už o rok později tak pesimistická nebyla.

Nicméně vývojovou dysfázii už nám hned tak někdo neodpáře. Ve 4 letech přišla první slůvka, třeba „Máma“ jsem prvně slyšela až ve 4,5 letech. První věty začaly naskakovat až v logopedické školce, kam se Kubík jako předškoláček konečně dostal a za 2 roky tam udělal obrovské pokroky. Na běžnou základní školu bych si s ním ale netroufla.

Nedostal se pak do logopedické školy, ale naštěstí i díky očním vadám klapla Škola pro zrakově postižené, kam tento školní rok nastoupil do první třídy. Sice kromě matematiky měl na vysvědčení samé jedničky, ale zadarmo to není :-)

Protože si v sobě nesu tak trochu trauma z dlouhých měsíců docházení na Vojtovku, preferovala jsem vždy spíš cestu různých aktivit, před oficiálními terapiemi. JS miminkem jsme chodili na plavání. Později jsme našli prima cvičení pro děti, kde jednotlivé lekce nabízely dětem spoustu příležitostí ke zlepšování obratnosti, koordinace pohybů i celkové zdatnosti. Protože rozvoj hrubé a jemné motoriky jde ruku v ruce i vývojem mozku, Kubík se tak i díky tomu zlepšoval ve všech směrech. Kromě toho od 3 let chodíme na logopedii, nyní máme jednu soukromou logopedku a jednu na pojišťovnu a snažím se logopedická cvičení vpašovat do běžných denních aktivit. Před rokem jsme cvičení vyměnili za fotbal. Asi z Kubíka nebude nový Patrik Schick, ale vycházím z toho, že pravidelný pohyb (pokud počasí dovolí, tak na vzduchu) a trocha disciplíny nemůže být na škodu. Navíc Kubíkovi pomáhá pocit, že je součástí týmu a hrozně ho to baví, i když někdy pak bolí nožičky…

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

V tuto chvíli nám hoří brýle pro Kubíka. Nové jsme pořizovali loni v dubnu. Pak mu v září předepsali změnu skel, kdy změnili hodnoty cca o čvrt diotrie. Před vánoci mu tyto nové brýle praskly v kloubu. Bohužel nám neuznali reklamaci, že prý celkově je na brýlích znát, že jsou hodně namáhané (PROBOHA – brýle pro 7mi letého kluka, s vysokými dioptriemi – vždyť ty obroučky trpí už jen silou skel). No, musela jsem pořídit nové obroučky. A v únoru Kubík uklouznul na kostkách v centru Prahy a upadl tak nešťastně, že brýle poškrábal natolik, že přes skla nevidí. Začal jako náhradní nosit staré brýle, ale je to opravdu nouzové řešení. Jednak jsou opravdu nejsou v nejlepší kondici ani obroučky ani skla, protože jsou pořizované už cca před 3 lety a jednak od té doby Kubča přece jen něco vyrostl. 

Jenže komplet nové brýle jsou v našem případě otázkou minimálně cca 8 tis. Kč a to uvažuju jen střední tenčení skel a vůbec netroufám pomyslet možnosti ochrany očí. Kvalitnější brýlová skla jsou v případě Kubíkových dioptrií klidně otázkou 6–8 tis. Kč za jedno sklíčko nebo i víc. A to vůbec nemluvím o tom, že by vůbec nebylo od věci mít v záloze jedny brýle náhradní právě pro případy jako je tento. Bohužel částky, které pojišťovna na brýle přispívá jsou naprosto zanedbatelné a nepokryjí ani nákup obrouček.

Ráda bych touto cestou poprosila o příspěvek na nákup nových brýlí, aby Kubík nebyl omezen ve svých aktivitách a zase si mohl pořádně prohlídnout všechny holky v okolí :-)))

Pokud by se vybralo více peněz, byly by použity na úhradu logopedie, popřípadě dalších terapií, na které nezbývají v rozpočtu peníze, ale které by mohly pomoct Kubíka posunout kromě sportu

Mockrát děkujeme!!!   

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

7. 4. 2023 13:17

Nové brýle, další ve výrobě, skvělá terapeutka a častější logopedie

Nové brýle, další ve výrobě, skvělá terapeutka a častější logopedie…

A to všechno díky Vám! Nedokážu popsat slovy, jak moc jsem vděčná. DĚKUJU!

Kubča má úžasné brýle, které skvěle padnou a jsou navíc lehoučké jak pírko navzdory jeho silným dioptriím. Nakonec po úmorném zkoušení objevila paní stejné obroučky v jiné barvě, které mu sluší ještě víc a tak bylo rozhodnuto. Jen teď na léto bude sluneční varianta (uf, zase příplatek). Ale pokaždé, když Kubčovi vadilo sluníčko a zkusil nasadit obyčejné sluneční, stejně to vzdal, protože prostě neviděl. A kšiltovka sice vyřeší hodně, ale taky ne vše. Ruku na srdce, kdo z nás si umí léto bez slunečních ryli představit… Výhoda stejných obrouček je možnost přecvaknutí skel a tím pádem můžeme i střídat obroučky. Samozřejmě necháme ještě udělat dioptrická skla náhradní, to je prostě nutnost 🙏

Našla jsem naprosto úžasnou fyzioterapeutku, která umí báječně pracovat s dětmi jako je Kubča. Její přístup je na pomezí klasické fyzio, ergo a neurovývojové terapie, čili pro Kubíka jak dělaná. Seslali nám ji přímo z nebes 🙏♥️. Potvrdilo se mé podezření na KID syndrom, začali jsme pracovat na odblokování primárních reflexů, které Kubu brzdí. Sice je cvičení s ním boj, ale věřím, že se posuneme. Domluvili jsme také více termínů na logopedii, aby se Kubík od září ve druhé třídě tolik netrápil se čtením a vůbec.

Nic z toho by nebylo možné, nebýt Vás, milých dárců, a Donia. Každá koruna má cenu zlata. 

DÍKY!

Děkuji, že jste!

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Marťa
7 000 Kč  •  14. 4. 2023 13:13
Hodně štěstí Tobě i Kubíkovi, Dendo.
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  13. 4. 2023 0:57
Velkorysý dárce
200 Kč  •  11. 4. 2023 17:07
Hodně zdraví, Kubíku.
Laskavý dárce
500 Kč  •  11. 4. 2023 16:50
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  11. 4. 2023 15:28
Dárce, který je pro každou dobrost
666 Kč  •  11. 4. 2023 8:50
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  10. 4. 2023 21:56
AB⚽️
444 Kč  •  10. 4. 2023 21:38
Dárce, který je pro každou dobrost
333 Kč  •  10. 4. 2023 20:59
Milý dárce
300 Kč  •  10. 4. 2023 20:51
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  10. 4. 2023 20:25
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  10. 4. 2023 8:27
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  9. 4. 2023 13:48
Laskavý dárce
10 000 Kč  •  8. 4. 2023 9:49
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  6. 4. 2023 19:23

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat