Úspěšně vybráno:

Zachránili jste oči paní Apolinarie

Vybráno 0 Kč 109 015 Kč
90 000 Kč
 -
94 dárců
Celkem se zapojilo
1 160 Kč
Průměrná výše daru
10 000 Kč
Nejvyšší dar
23 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Zachránili jste oči paní Apolinarie

Vybráno 0 Kč 109 015 Kč
90 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Apolinarie Rubešová (Rubesh)
Datum přidání
16. 10. 2023
Poslední aktualita

9. 11. 2023 9:58

Poděkování za pomoc

Dobrý den! Konečně je dobrý i pro mě. Už mám cílovou částku, dokonce i více. Zastavuji sbírku a hned se domluvím s klinikou na termínu operace. Děkuji ze srdce lidem dobré vůle!

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Představení sbírky

Jmenuji se  Apolena. Před časem jsem byla, jak se tomu říká, ze zahraničních Čechů, krajanů. Pak přišla doba, kdy se začalo řešit kdo je kdo, a proto jsem se rozhodla začít nový život ve vlasti mých předků. 

Pracovala jsem na různých pozicích: lektorka angličtiny a italštiny, gymnaziální profesorka, asistentka generálního ředitele nadnárodní společnosti, kulturní mediátorka, projektová manažerka ve Fondu dalšího vzdělávání, a v posledních letech jako překladatelka odborných i beletristických textů na jednotlivé smlouvy o dílo a zároveň jsem psala články do časopisu Dědictví Koruny České s kulturně-historickou tématikou. Neustávala jsem hledat stálé zaměstnání, ve kterém bych mohla využít své schopnosti… Neúnavná práce na překladech a vyčerpávající hledání vhodného zaměstnání se podepsaly na mém zdraví, přesně řečeno na mých očích. Mám těžce postižený zrak a nutně potřebuji oční operaci.

Komu pomůžeme?

Jde mi o oči. Konkrétně o financování operace mých očí. Před 3–4 měsíci mi byla provedena na klinice LEXUM pars plana vitrektomie (PPV), která je chirurgickým řešením odstranění sklivcových opacitů a spočívá v odstranění sklivce z obou očí.

Jelikož jsem měla již v té době šedý zákal v počátečním stádiu při své myopii, byla jsem upozorněna na to, že po této operaci mi bude šedý zákal rychle postupovat a že nesmím otálet s jeho odstraněním. Čím starší je zákal, tím bývá oční čočka více postižená, je tvrdší a hůř se odstraňuje. Operace je pak náročnější a může přinášet více rizik.

Protože jde o zrak, obrátila jsem se na pracoviště. kde mohu  mít jistotu kvalitního provedení operace. Jak LEXUM, tak Oční Centrum Praha mají smlouvy s VZP. Ovšem v OCP po důkladném předoperačním vyšetření byly mi doporučeny trifokální čočky, za které bych musela připlatit. Oči jsou můj pracovní nástroj, vždycky jsem vzhledem ke svému povolání pracovala na PC dlouhé hodiny v kuse a i v budoucnosti budu muset své oči zatěžovat, a proto potřebuji své oči pojistit kvalitnějšími čočkami. Zvláště když mám ještě řadu dalších komplikací: presbyopii (ztráta schopnosti akomodace), povrchový defekt makuly a velmi tenkou sítnici, potřebuji kvalitnější trifokální čočky, které mě budou chránit při mé intenzivní práci na počítači, at´ už to budou překlady, publicistika nebo administrativa. A k tomu ještě když už jednou moje oči byly chirurgicky otevřeny, takže ta citlivost je větší.

Bohužel několik posledních let jsem překládala na jednotlivé smlouvy o dílo, jedná se o nejisté příjmy, platím na VZP jako osoba bez zdanitelných příjmů, a tak na tuto operaci nemám peníze. Bydlím sama, nemám příbuzné a musím se o sebe postarat. 

Tím časem mi katarakta způsobila rapidní myopizaci, (před operací sklivce jsem měla  –5 dioptrií, nyní je to –12 v pravém oku a –10 v levém), a už několik měsíců při práci na počítači divám se prakticky pouze levým okem, protože pravým nerozlišují žádný text. Vidím zamlženě už i na blízko, a když se dívám na světla aut, tak mám halo-efekt, protože mám to všechno rozmazané. Přijdu o zrak, když mi neudělají co nejdříve operaci – předpokládaným termínem na klinice Oční Centrum Praha mělo být září, už jsem dostala i recept na kapky, které jsem měla aplikovat po operaci, a je tam možnost operovat obě oči najednou, což mi z časových důvodů nejvíce vyhovuje.         

A protože neštěstí není nikdy dost, dne 6. června 2023 můj šéf, pro něhož jsem překládala na smlouvy o dílo, měl nehodu, operovali mu krček, a od té doby naše spolupráce je přerušena. Nemohu jít na úřad práce, protože tam moje problémy nevyřeší, nebudu žádat o sociální dávky, protože ani příspěvek na bydlení nepokryje to, co platím každý měsíc (bydlím v pronajatém bytě, mám nájemní smlouvu na dobu neurčitou, a moje bytná ještě vloni chtěla, abych platila mnohem více). Takže bud´ obnovím spolupráci se svým šéfem nebo si najdu novou práci na HPP. Ale tu operaci potřebuji tak jako tak a nehodlám do toho míchat úřad práce, když mám problémy se zrakem (ještě by mě tam nutili, abych si nechala vystavit průkaz o změně pracovních schopností). Proto budu potřebovat ještě nějaké peníze od dobrých lidí – hlavně abych co nejdříve mohla jít na tu operaci, bez stresu. Pak bych už mohla normálně vidět a byla schopna pracovat na počítači. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Ráda bych normálně žila, byla nezávislá a pracovala, a měla jistotu, že nebudu muset si obstarat průkaz o změně pracovních schopností. To, že se mi katastroficky zhoršuje zrak doslova každým dnem, a já s tím nemohu nic dělat, je alarmující.                                                               

Jen samotná operace obou očí si vyžádá 55.800 Kč, další prostředky potřebuji na pooperační léčení a pokrytí životních nákladů během rekonvalescence.

Vybrané prostředky mi, jak doufám, pomohou zachránit zrak a překonat období rekonvalescence, abych se nejen vrátila do plnohodnotného života, ale také co nejdříve našla odpovídající zaměstnání, ve kterém bych mohla využít své schopnosti a nabyté profesní zkušenosti. 

Pokud se vybere méně peněz, nemohu operaci podstoupit a přijdu o zrak a v důsledku toho i o možnost obživy. Vybere-li se více, ráda přispěji prostřednictvím Donia někomu, kdo to potřebuje; rozhodnu se podle aktuální situace při ukončení mé sbírky.                   

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

9. 11. 2023 9:58

Poděkování za pomoc

Dobrý den! Konečně je dobrý i pro mě. Už mám cílovou částku, dokonce i více. Zastavuji sbírku a hned se domluvím s klinikou na termínu operace. Děkuji ze srdce lidem dobré vůle!

8. 11. 2023 12:49

Naděje

Děkuji vám všem, kteří jste mě podpořili a dali mi naději, že vše nakonec dobře dopadne. Zejména těm lidem, kteří našli pro mě vlídné slovo. Velice si vážím každého z vás. Tak snad brzy budu mít možnost jít na tu operaci.  

31. 10. 2023 3:16

39% a 48 dnů do ukončení

Děkuji v tuto chvíli všem, kteří již přispěli. Děkuji každému, komu můj osud není lhostejný. 39% a 48 dnů do ukončení. Budu muset čekat ještě tak dlouho? Jak budu vidět do té doby, než se to podaří? Počkají moje oči? Zrak se mi zhoršuje strašně rychle. Doslova každým dnem. S napětím sleduji průběh sbírky. Je to moje naděje?.. Včera mi „radila“ jedna moje známá, abych šla do invalidního důchodu. Zlých lidí je bohužel mnoho. Dělá jim dobře, když někdo trpí. A já mám strach, že nakonec bude pozdě. Hlavně mám strach, že se blíží Vánoce, lidé budou myslet na něco jiného. Už v listopadu začnou nákupy dárků, plány jak a kde budou slavit. Mají rodinu, příbuzenstvo. Já nemám nikoho. A k tomu ještě moje oči, které přestávají vidět… Objednání čoček také trvá nějakou dobu. A sjednání termínu operace…

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Milý dárce
600 Kč  •  9. 11. 2023 9:34
Kateřina K.
600 Kč  •  9. 11. 2023 9:23
Přeji mnoho sil!
Dárce, který je pro každou dobrost
2 000 Kč  •  9. 11. 2023 9:10
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  9. 11. 2023 9:06
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  9. 11. 2023 9:05
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  9. 11. 2023 8:53
Velkorysý dárce
300 Kč  •  9. 11. 2023 8:51
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  9. 11. 2023 8:50
Laskavý dárce
300 Kč  •  9. 11. 2023 8:49
Milý dárce
1 000 Kč  •  9. 11. 2023 8:25
Štědrý dárce
600 Kč  •  9. 11. 2023 8:23
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  9. 11. 2023 8:18
Hodně sil! 🙂
Laskavý dárce
1 500 Kč  •  9. 11. 2023 8:15
Štědrý dárce
1 500 Kč  •  9. 11. 2023 8:14
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  9. 11. 2023 8:14
Květoslav Podsedník
600 Kč  •  9. 11. 2023 8:13
Dobrý den, kdo tu operaci bude provádět? Pojišťovna nepřispívá?
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  9. 11. 2023 8:10
Laskavý dárce
600 Kč  •  9. 11. 2023 8:10
DobroDárce
600 Kč  •  9. 11. 2023 8:10
DobroDárce
500 Kč  •  9. 11. 2023 8:08
Jitka M.
1 000 Kč  •  9. 11. 2023 8:07
Přeji vám vše dobré.
Petr
1 000 Kč  •  9. 11. 2023 8:05
Hodně štěstí.

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat