Sbírka ukončena:

Pomůcky pro snazší psaní a čtení

Milník 1/2

Braillský all in one pc

Vybráno 0 Kč 99 000 Kč
99 000 Kč

Milník 2/2

Braillská tiskárna se soutiskem

Vybráno 0 Kč 99 000 Kč
159 000 Kč
 -
196 dárců
Celkem se zapojilo
505 Kč
Průměrná výše daru
13 417 Kč
Nejvyšší dar
90 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Pomůcky pro snazší psaní a čtení

Milník 1/2

Braillský all in one pc

Vybráno 0 Kč 99 000 Kč
99 000 Kč

Milník 2/2

Braillská tiskárna se soutiskem

Vybráno 0 Kč 99 000 Kč
159 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Pavel Vlček
Datum přidání
3. 4. 2023
Poslední aktualita

18. 8. 2023 10:03

Video prezentace B. Note 20

Vážení a milí dárci,

po týdnu seznamování se s přístrojem Eurobraille B. Note 20 nastal čas jej představit. Video prezentaci si můžete pustit tady. Video je nesestříhané, prezentováno bez přípravy, chtěl jsem, aby bylo vše autentické.

Všem vám ještě jednou děkuji,

Pavel

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Představení sbírky

Jmenuji se Pavel Vlček a jsem od narození prakticky nevidomý. Jako malý jsem dokázal rozeznávat barvy a z blízka i předměty, to vše se změnilo v roce 2017, kdy mi byl zjištěn zákal na levém oku a v roce 2022 i na pravém. Od té doby rozeznám pouze světlo a tmu, barvy a předměty už rozeznat nedokáži. V roce 2019 jsem navíc utrpěl úraz, po kterém mám sníženou citlivost v prstech pravé ruky. V dubnu letošního roku mi navíc byla potvrzena perilunátní luxace s doporučením do toho raději nesahat, což tomu všemu nasadilo korunu a ránu pod pás. Ale snažím se nevzdávat se, právě naopak. Rozhodl jsem se pro založení této sbírky, protože se na trhu objevily dvě nové fantastické pomůcky, které mi výrazně ulehčí čtení, psaní a prohlížení obrázků. Rád bych zase psal tak, jako dřív, což mi nyní může být umožněno a to právě díky vám.

Komu pomůžeme?

Po úrazu, při kterém jsem přišel o část třetího prstu pravé ruky jsem se musel řadu věcí učit znova. Zejména psaní na klávesnici všemi deseti byl tak trochu oříšek. Do doby před úrazem pro mě bylo psaní denním chlebem, básně, krátké povídky, články. Po úrazu se snažím i nadále psát na běžné počítačové klávesnici, ale není to tak rychlé a po pár větách si musím dát pro nesnesitelné bolesti pauzu. Psaní na dotykovém tabletu se pro mě stalo naprosto neefektivním a klávesnice v podobě příslušenství k tabletu jsou malé a tlačítka vměstnaná příliš blízko u sebe, což produktivitě nepřidá.

V roce 2022 však přišla na trh geniální kompenzační pomůcka. Jedná se v podstatě o braillský hmatový displej, zabudovaný do malého all in one počítače s operačním systémem Windows. Co jej ale od počítače zcela odlišuje je jeho vzhled a klávesnice. Vše je navrženo na ovládání pomocí klávesnice braillova písma, což ze zařízení činí kompaktní a velmi lehký přístroj. Dodavatel mi přislíbil nějaké fotografie zařízení, ale zatím je nedodal. Tento hmatový počítač je vyráběn ve Francii a společnost Symbio access devices je schopná jej dodat i do české republiky. Oproti běžnému notebooku má i další výhodu. Dá se nosit všude s sebou, na rozdíl i od toho nejmenšího notebooku je díky svým rozměrům 270 × 197 × 26,5 mm mnohem skladnější. To mi tak umožní dělat si poznámky přímo z místa, kde se budu zrovna nacházet, v mém případě zejména ze srazů historických vozidel a jim podobných akcí. Text mohu následně vytisknout na běžné tiskárně pomocí USB, Wifi či Bluetooth. Více o braillském zařízení si můžete přečíst zde. A co kdyby přišly bolesti? U psaní v braillově písmu to není žádný problém. Lze totiž psát jak dvouručně, tak i jednoručně a děkuji svým učitelům, že mě naučili i takzvaný jednoruč, není tak pro mě problém v mžiku přejít z dvouručního na jednoruční psaní a naopak.

Druhou pomůckou, která jde ruku v ruce s braillským All in one počítačem je geniální braillská tiskárna. Kdysi mi někdo řekl, že při učení textů je lepší si je číst nahlas, než je poslouchat. A ze zkušenosti to mohu jen potvrdit a podtrhnout. Když mám možnost učit se texty v braillově písmu, jsem mnohem více na daný text soustředěný a mnohem lépe si jej tak zapamatuji. A vzhledem k tomu, že k mé práci patří příprava scénářů, podle kterých se následně při natáčení bezplatných podcastů řídím nejen já, ale i moje nevidomá manželka, je taková tiskárna k nezaplacení. Ukrývá však další trumf. Umí tisknout nejen braillovo písmo, dokáže tisknout současně černo-tisk i Braill, ale to ještě není všechno. Tato tiskárna totiž dokáže tisknout i grafiku v hmatové podobě. Když mi tedy někdo pošle nějaký obrázek, třeba prostřednictvím Messengeru, mohu si ho pomocí této tiskárny vytisknout a prohlédnout.

Na obrázcích si můžete prohlédnout, jak vypadají učebnice, které lze na tiskárně tisknout a také to, jak braillský text čtu. Další fotografie budu dodávat postupně a informovat o nich budu v aktualitách.

Jsem jeden z těch nevidomých, který se neustále něčemu věnuje, v mém případě jsou to však věci, které u mých známých, kteří netrpí žádnou zrakovou vadou působí v hlavě údiv, šok i obdiv. Na psaní není nic až tak divného, ale můj soukromý projekt Dotkni se dopravy už je velkým rozruchem. Ačkoli k realizaci celého projektu je ještě hodně dlouhá cesta je pravděpodobné, že obě dvě kompenzační pomůcky využiji i při realizaci své soukromé expozice. Přínos tak bude nejen mezi zrakově postiženými čtenáři, ale něco zcela nového bude vneseno i mezi lidi bez jakýchkoli postižení. Mimo to se stále vzdělávám v Anglickém jazyce a to je opravdu lepší si daný materiál vytisknout, než jej jen poslouchat.

Zobrazit již vydané e-knihy

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Penízky ze sbírky budou primárně využity k nákupu braillského zařízení. Pokud se zadaří, zakoupím také braillskou tiskárnu SpotDot – tiskárna se soutiskem s příslušenstvím pro výrobu černotiskovo-braillských textových i obrázkových knih a to jak těch na výšku ve formátu A4, tak i těch na šířku ve formátu A3.

Díky vám všem za vaše dary, pomůžete mi vrátit mému psaní opět svižnost a efektivitu.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

18. 8. 2023 10:03

Video prezentace B. Note 20

Vážení a milí dárci,

po týdnu seznamování se s přístrojem Eurobraille B. Note 20 nastal čas jej představit. Video prezentaci si můžete pustit tady. Video je nesestříhané, prezentováno bez přípravy, chtěl jsem, aby bylo vše autentické.

Všem vám ještě jednou děkuji,

Pavel

10. 8. 2023 21:45

B. Note 20 je doma

Vážení a milí dárci,

včera jsem od kurýra převzal zařízení B. Note 20 a mé nadšení z něj nebere konce. Lehké sympatické zařízení s naprosto špičkovou braillskou klávesnicí, dvaceti braillskými znaky pro čtení napsaného textu a operační systém nabušený takovými funkcemi, o kterých se mi v systému Windows může jenom zdát. Namátkou třeba plně promyšlený zápis hudebních kompozicí za použití braillského notopisu, řada matematických funkcí, předčítání textů, přehrávání hudby z externího disku a rádií a opravdu velmi osobitý design, díky kterému zařízení pod rukama a ani po stole neklouže. Funkcí má ale daleko víc. Jakmile se se zařízením detailně seznámím, odprezentuji jej buď ve formě podcastu a nebo zkusím natočit prezentaci ve formě videocastu, musím jen s vidícími členy rodiny detailně probrat, jak na to.

ps: Tento text jsem napsal za použití braillské klávesnice přístroje připojenému rozhraním USB k mému osobnímu počítači, zařízení totiž zatím nedisponuje internetovým prohlížečem. Psaní na klávesnici je velmi příjemné a pohodlné, na rozdíl od počítačové klávesnice mohu psát s přirozeně položenými prsty bez nutnosti mírného pokrčení a pro stisk nemusím na prsty vyvíjet prakticky vůbec žádný tlak a takové psaní je radost.

Ještě jednou vám všem z celého srdce děkuji, protože díky vám prožívám velký comeback, úřad práce mi žádost o příspěvek na tuto pomůcku zamítl s tím, že jde o kombinaci dvou zařízení v jednom, to samé i v případě žádosti o B. Book, obrátit se tak na vás, dárce, bylo posledním možným řešením, které díky vám všem zúčastněným vyšlo.

19. 7. 2023 18:01

Poděkování a prezentace zařízení

Vážení a milí dárci,

dovolte mi ještě jednou z celého srdce vám poděkovat za účast na sbírce pro mé snazší psaní a čtení. Díky vám se podařilo vybrat celkovou částku na braillský all in one pc. Začalo tedy vyjednávání se společností Eurobraille, která zařízení vyrábí. Společnost Eurobraille však změnila cenovou politiku a součást zvaná Esi Suite (jakýsi set jednoduchých aplikací, obsahující kalendář, poznámky a další sadu aplikací), která byla dříve dodávána jen jako doplňková součást za příplatek se nyní stala součástí braillského all in one pc a navíc si ještě začala účtovat poplatek za český předčítací hlasový výstup. Výslednou cenu jsme společně s dodavatelskou firmou Symbio access devices označili za nehoráznou a proto již nebyla sbírka na moji výslovnou žádost nadále prodlužována, protože toto rozhodnutí výrobce výrazně navýšilo jeho cenu a proto jsem nakonec musel opravdu zůstat u alternativy. Ve výsledku jsem ale spokojený, protože alternativní zařízení s názvem B. Note sice neobsahuje operační systém Windows, je osazeno vlastním operačním systémem, běžícím na Linuxu, ale na druhou stranu tento systém má funkce, které mi usnadní synchronizaci mezi poznámkami napříč zařízeními. B. Note disponuje zápisníkem, který mohu používat na cestách a napsaný text mohu přímo sdílet mezi všemi zařízeními, co doma mám, navíc s tímto zařízením mohu ovládat i další zařízení, disponující Bluetooth a po připojení k běžnému notebooku, ze kterého vám nyní píši tento text můžu využít jeho braillskou klávesnici, se kterou výrazně ušetřím své ruce a soubory si mohu sdílet mezi B. Note, počítačem a zpět, mezi B. Note, telefonem a zpět, ale také mezi B. Note a tabletem a zpět, aniž bych u sebe musel neustále nosit flashku a neustále ji přepojovat, takhle vše udělám jedním cvaknutím. Operační systém v zařízení B. Note mohu navíc rozšiřovat o vlastní aplikace a to je pro mě velkou motivací, alespoň se konečně naučím programovat a už nyní vím, co si do zařízení dopíšu. Navíc na rozdíl od B. Book má B. Note asi 2× větší kapacitu baterie a je ještě i o něco menší, než B. Book a hlavně se zde nemusím bát konce technické podpory, což se u původně zamýšleného zařízení plánuje do tří let.

Se společností Donio bylo dohodnuto, že ze zbytku peněz ze sbírky pořídím certifikovaný mobilní telefon vyráběný přímo pro nevidomé. Tím pádem ještě zůstane 13000, Kč. Bylo tedy dohodnuto, že za tyto zbylé peníze upgraduji licenci na předčítací software v notebooku, mám tu velmi zastaralou verzi z roku 2018, která se aktualizuje jen velmi sporadicky. Licence stojí 15000, Kč, takže si dva tisíce doplatím a další aktualizaci pak budu muset řešit za 3 až 5 let.

Jakmile mi zařízení dorazí, natočím pro vás prezentaci všech funkcí, ukážeme si hardwarové specifikace a vše bude podrobeno velmi důkladné a velmi přímočaré recenzi. Když už ty kompenzační pomůcky stojí tolik kolik stojí, očekávám od nich naprostou spolehlivost a taky odolnost.

Užívejte léta a mějte se krásně,

Pavel

1. 7. 2023 15:32

Poděkování

Milí dárci,

k termínu ukončení sbírky už zbývá necelý den. Je jasné, že na cílovou částku to nedotáhneme. Proto bylo rozhodnuto, že namísto braillského all in one pc budou peníze ze sbírky využity na nákup braillského zobrazovacího zařízení B. Note 20. Vypadá prakticky stejně jako B. Book, jen v sobě nemá operační systém Windows. Namísto něj je přítomen vlastní operační systém, postavený na Linuxu, který lze rozšiřovat o vlastní aplikace. Disponuje také braillskou klávesnicí a integrovanými funkcemi zápisníku textů, klavírních partitur a obsahuje i čtečku knih a po připojení k běžnému počítači pomocí USB či Bluetooth lze braillskou integrovanou klávesnicí psát i na běžném počítači. Cena zařízení je 59000, Kč. Za zbytek peněz namísto tiskárny pořídím speciální mobilní telefon, vyrobený přímo pro nevidomé. Je postaven na systému Android 11 a disponuje jak dotykovým displejem, tak klasickou tlačítkovou klávesnicí, známou z dob starých Nokií.

Ještě jednou děkuji všem, kteří jste se na sbírce podíleli a umožnili mi vrátit se opět ke psaní v takovém režimu jako dříve, což znamená několik stran textu denně. Jakmile mi obě zařízení dorazí, natočím o nich prezentaci.

Fajn prázdniny všem,

Pavel

7. 6. 2023 17:00

Když se vše podaří, budete se moci těšit na prezentaci

Vážení a milí,

jak již víte z předchozí aktuality, sbírka byla po vzájemné dohodě mezi dodavatelem kompenzačních pomůcek a portálem Donio prodloužena. Podaří-li se vše dotáhnout do zdárného konce, můžete se na mém zbrusu novém webu https://www.pvlcek.cz těšit na podcast, ve kterém vám braillský all in one pc představím a pokud se mi podaří nastavit video kameru tak, aby bylo vidět, jak s ním pracuji, budete mít k dispozici také video, kde ukáži, jak se takový počítač ovládá jen pomocí braillské klávesnice. Ukáži vám také, jak se píše oběma rukama a levou i pravou rukou zvlášť. Ještě jednou díky všem, kdo se na sbírce jakýmkoli způsobem podílíte, like, sdílení i finanční dary, jste zlatí.

Mějte se krásně a u další aktuality,

Pavel

31. 5. 2023 14:03

Sbírka prodloužena

Na základě konzultace se společností Symbio Access Devices, dodávající kompenzační pomůcky pro slabozraké a nevidomé a na základě zpětné odezvy lidí bylo po konzultaci se společností Donio rozhodnuto o prodloužení sbírky o dalších 30 dní. Po tuto dobu bude ještě každý moci přispět a pomoci mi tak dosáhnout cílové částky na braillský all in one pc, jehož cena je ve vyhovující konfiguraci 99000, Kč. Všem, kdo se aktivně na sbírce podílí ať už finančně či jejím šířením z celého srdce děkuji.

30. 5. 2023 17:57

Jak pracuji s výpočetní technikou a jak poznat, že nejsem podvodník?

Vážení a milí,

na své Facebookové stránce, na které sdílím proklik sem na sbírku se mi množí dotazy, jak jako nevidomý ovládám výpočetní techniku, opatřené celou řadou emotikon (které jsou mi také čteny), zkusím tedy velmi stručně a srozumitelně popsat, není to totiž jednoduchý proces.

Ať už počítače, tak mobilní telefony či tablety obsahují vestavěnou předčítací aplikaci. Předčítací aplikace dle mých pokynů z klávesnice, případně z dotykového displeje čte zaměřený fokus, jinými slovy čte obsah pod kurzorem myši, klávesnice či zaměření pod prstem dotykového displeje. Tato čtečka detekuje zaměřený obsah a následně sdělí hlasovému výstupu, ten znáte třeba z map od Google, co zaměřila a hlasový výstup mi jej oznámí, například když mám na dotykovém telefonu prst na ikonce Facebooku, řekne mi Facebook, chcete-i otevřít, poklepejte jedním prstem. To znamená, že dvojitým ťuknutím na displej si mohu otevřít aplikaci Facebook. Ovládání dotykových zařízení je možné provádět více způsoby, buď jezdit prstem po displeji a nebo lze využívat speciální gesta čteček, švihnutí vlevo o ikonku vzad, švihnutí vpravo o ikonku vpřed, otevření vybrané ikony dvakrát klepnutí a celou řadou dalších gest, proto si prosím bez předchozích zkušeností nikdy nezkoušejte sami čtečku Android Talkback, iOs Voiceover aktivovat, protože ovládání telefonu jak jej znáte vy přestane okamžitě fungovat a bude nahrazeno ovládáním čtečky, mohli byste pak mít potíže s jejím vypnutím a restart telefonu či tabletu situaci nevyřeší, systémy si totiž pamatují poslední stav čteček obrazovky, takže by se vám opět zapnula.

A jak poznat, že nejsem podvodník?

Sbírka byla ověřena, tj předložil jsem svůj občanský průkaz, doložil jsem lékařskými zprávami svá zdravotní postižení, doložil jsem lékařské vyjádření ke kompenzačním pomůckám ve vztahu k mému handicapu a vše jsem stvrdil svým podpisem, přičemž mi vzhledem k tomu, že jsem prakticky slepý bylo asistováno. Jsem rád, že portál Donio plně ověřuje žadatele o zřízení dobročinných sbírek, toto plně schvaluji.

Fajn dny přeje,

Pavel

25. 5. 2023 21:27

Ekniha z dřívější aktuality dostává nakonec číslo 5

Vážení a milí,

vzhledem k tomu, že jsem se rozhodl vydat ještě jednu básnickou sbírku, dostává e-kniha z aktuality ze dne 16. 5. 2023 13:54 číslo 5. Momentálně je ve stavu rozepsané a dokončena bude až po zakoupení vhodných kompenzačních pomůcek pro usnadnění psaní dlouhých textů.

25. 5. 2023 21:11

E-kniha číslo 4 je u nakladatele

Vážení a milí,

když jsem v roce 2019 prostřednictvím nakladatelství e-bohém, s. r. o. vydával svoji třetí e-knihu, začal jsem ihned pracovat na čtvrté. Pracoval jsem na ní do roku 2021. Dnes jsem si ji po více než roce přečetl a usoudil jsem, že je na čase ji vydat. Zamířila tak opět do nakladatelství e-bohém, s. r. o. a byla přijata. V brzké době tak na seznamu přibude další básnická sbírka, tentokrát pro milovníky abstraktní poezie volných veršů.

21. 5. 2023 13:25

Opravdu danajský dar

Vážení a milí dárci,

rok 2023 je pro mě tím vůbec nejhorším rokem, co se zdraví týče. Jakoby nestačilo, že jsem prakticky nevidomý a že mám ruce ve stavu, v jakém je mám. Ono se mi ještě navíc podařilo ke svým třicátým narozeninám nadělit si opravdu danajský dar v podobě těžkého infarktu, ze kterého se již řadu dní zotavuji. Mé plány na léto se tak rázem mění z poklidného brázdění republikou, ze kterého měl vzniknout krátký dokumentární film na absolutně klidový režim. Nevěším hlavu, brázdění republikou se přesune na příští rok, ale klidový režim je něco, co opravdu těžce nezvládám, ale co, nějak se to zvládne a zase bude o čem psát, sbírka na speciální pomůcky ještě nějaký ten den poběží a pokud se nepodaří nasbírat cílovou částku, proberu s dodavatelem Symbio access devices možná alternativní řešení.

Mějte se fajn a buďte všichni zdrávi,

Pavel

16. 5. 2023 13:54

Moje čtvrtá ekniha bude zcela zdarma

Vážení a milí dárci,

rozhodl jsem se, že v případě, že se podaří vybrat penízky na braillský all in mini pc, který mi umožní vrátit se opět naplno ke své spisovatelské činnosti, bude moje rozpracovaná ekniha, která dostala pracovní název „Z deníku Mileny“ k dispozici zcela zdarma. Těšit se v ní můžete na humorné vyprávění o životě z pohledu automobilu ve vztahu k řidičům, pasažérům, mechanikům a všem ostatním lidem v okolí. S braillským mini pc by ekniha mohla vyjít ještě letos ke konci roku. Moje předchozí eknihy lze dohledat na portále Jiné knihy.

11. 5. 2023 20:16

Poděkování a informace

Vážení a milí dárci,

chtěl bych vám všem moc a moc poděkovat za vaši podporu a za milé vzkazy. Zatímco na Facebooku, kde jsem sdílel odkaz na tuto sbírku se o sobě dovídám, že jsem šmejd, že si mám najít práci a nežebrat a že když si jeden nevidomý může najít královsky placenou práci, může to automaticky udělat každý nevidomí, nebo dokonce že možná ani neexistuji, podstoupil jsem další lékařské vyšetření. Naneštěstí mi byla potvrzena luxace na obou rukou s doporučením do toho raději nesahat. Bohužel mi lékař dal celou řadu doporučení, zejména pak činností, kterým se raději vyhnout. Mezi tyto činnosti patří hra na klavír, hnětení těsta a vyhnout se práci s ručním nářadím, jako jsou zejména šroubováky. Vaření, pečení a drobné opravy jsou i navzdory hendikepu mým velkým koníčkem, ale co se dá dělat, jak tu někdo psal do vzkazů, zdraví máme jenom jedno, nějak to zvládnu, už jsem v životě překonal  celou řadu překážek. Sice budu mnoho činností muset omezit, nebo s nimi přestat, ale co, chvíli mě to bude štvát, ale nakonec se s tím smířím jako se vším, co mě kdy potkalo.

Ještě jednou vám moc a moc děkuji za vaši podporu a příště snad přijdu s veselejší zprávou. A kdyby někdo chtěl pochybovat o mojí existenci či zaměstnání, tak robot opravdu nejsem a pracuji. Jen díky mému zaměstnání jsem si po osmi letech dřiny i v horečkách a depresích mohl dovolit začít realizovat projekt Dotkni se dopravy. Jenže dělám pouze na dohodu o provedení činnosti, čemuž také odpovídá můj plat. Samozřejmě, že bych si mohl na počítač s tiskárnou našetřit, ale trvalo by mi to minimálně dalších osm let. A to jsem ještě zvolil tu levnější variantu počítače, protože celková cena braillského počítače s plnou výbavou je 141000, Kč. Ono už i těch 99000, Kč mi přijde až moc, ale 141000 mi přijde vzhledem k tomu, co nabízí oproti levnějšímu modelu částka nehorázná.

7. 4. 2023 14:20

Doplněny milníky

Vážení a milí dárci,

jak jsem slíbil, tak činím. Do sbírky doplněny milníky, stávající se primárně z ceny braillského pc. Jako druhý milník byla nastavena i braillská tiskárna se soutiskem, avšak primárně cílím na braillský pc.

6. 4. 2023 12:40

Krásné Velikonoce

Vážení a milí dárci,

dovolte mi popřát vám z celého srdce krásné prožití svátků velikonočních. V pondělí vyšupejte všechna děvčata v okolí, aby neuschla. A vy, drahé ženy, nezapomeňte v úterý využít tzv. babského práva. Že jste o něm neslyšely? Tak to si o něm něco přečtěte tady.

3. 4. 2023 16:34

Cena pomůcek

Vážení a milí dárci,

jistě byste rádi věděli, jaká je celková částka obou pomůcek. Vše bude upřesněno a sbírka následně rozdělena do dvou milníků, zatím však bohužel neznám cenu braillského mini all in one počítače. Výrobce nicméně přislíbil, že cenu zašle, zatím se tak bohužel nestalo. Cena tiskárny známá je, s DPH vyjde na 159 000 Kč, cena počítače bude s největší pravděpodobností podobná, ale nechci se mýlit. Jakmile cenovou nabídku obdržím, projeví se ihned ve sbírce.

Ještě jednou díky všem, že mi pomáháte vrátit mému velkému koníčku opět smysl.

Proč jsou kompenzační pomůcky vlastně tak drahé?

Sám jsem si velmi dlouho kladl tuto otázku. Odpověď na ni jsem dostal až ve chvíli, kdy jsem byl krátce zaměstnán v jedné ze společností, které kompenzační pomůcky dodávají. Cenu kompenzačních pomůcek razantně navyšuje jejich samotná výroba. Pomůcky se totiž vyrábí ve velmi malém měřítku. Zatímco například běžná osobní váha vás může stát pár set korun, mluvící váha pro nevidomé od firmy, která ji vyrábí stojí kolem dvou a půl tisíc. Kuchyňská váha pro nevidomé stojí přibližně stejně. Akustická VPN vysílačka, se kterou si mohu například přečíst jízdní řády, nebo dohledat budovy, které jsou vybavené akustickým reproduktorem nad vchodem stojí bez mála 4 tisíce korun. A takto bych mohl pokračovat dále, od hodinek až po lékařské teploměry.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Zita
13 417 Kč  •  1. 7. 2023 20:23
Doufam, ze dnesni rozhodnuti bylo zvraceno :) Preji hodne stesti v dalsi tvorbe :)
Lukáš V.
300 Kč  •  1. 7. 2023 17:55
Držím palce 🙂
DobroDárce
400 Kč  •  1. 7. 2023 15:59
Milý dárce
1 000 Kč  •  30. 6. 2023 6:55
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  29. 6. 2023 23:07
DobroDárce
600 Kč  •  29. 6. 2023 20:17
Velkorysý dárce
200 Kč  •  29. 6. 2023 9:53
Alca
100 Kč  •  28. 6. 2023 22:25
Malý příspěvek
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  28. 6. 2023 20:49
DobroDárce
100 Kč  •  28. 6. 2023 19:45
Dobrosrdečný dárce
200 Kč  •  28. 6. 2023 17:42
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  28. 6. 2023 10:01
Štědrý dárce
100 Kč  •  28. 6. 2023 1:59
Dárce, který je pro každou dobrost
200 Kč  •  27. 6. 2023 22:36
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  27. 6. 2023 21:26
Xmas13
333 Kč  •  27. 6. 2023 19:01
Ať se daří:)
Petr
100 Kč  •  27. 6. 2023 12:31
Víc jsem jako student přispět nemohl, doufám však, že to aspoň trochu pomůže
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  26. 6. 2023 23:17
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  26. 6. 2023 9:45
Velkorysý dárce
250 Kč  •  25. 6. 2023 23:27
Milý dárce
200 Kč  •  24. 6. 2023 20:23
Jana
100 Kč  •  24. 6. 2023 20:00
Držte se!
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  24. 6. 2023 16:50
Štědrý dárce
300 Kč  •  23. 6. 2023 18:30
Dobrosrdečný dárce
100 Kč  •  23. 6. 2023 18:19
Laskavý dárce
100 Kč  •  23. 6. 2023 8:53
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  22. 6. 2023 22:37
DobroDárce
300 Kč  •  22. 6. 2023 22:21
DobroDárce
300 Kč  •  22. 6. 2023 15:53
Hanka
200 Kč  •  21. 6. 2023 0:43
Drzim palce! Jste pro me inspirace, dekuji!
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  20. 6. 2023 1:11
Milý dárce
300 Kč  •  18. 6. 2023 17:27
Štědrý dárce
300 Kč  •  18. 6. 2023 12:11
Laskavý dárce
100 Kč  •  17. 6. 2023 11:01
Honza R.
100 Kč  •  16. 6. 2023 11:22
Vazim si lidi, kteri maji snahu a nevzdavaji se.
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  15. 6. 2023 19:49
Velkorysý dárce
200 Kč  •  14. 6. 2023 23:31
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  14. 6. 2023 19:14
Terka
100 Kč  •  12. 6. 2023 12:55
At se dobre pise💋
Dárce, který je pro každou dobrost
200 Kč  •  12. 6. 2023 9:57
Štědrý dárce
300 Kč  •  12. 6. 2023 7:16
Štědrý dárce
300 Kč  •  12. 6. 2023 6:19
Štědrý dárce
200 Kč  •  12. 6. 2023 1:04
Milý dárce
300 Kč  •  11. 6. 2023 23:16
Dárce, který je pro každou dobrost
200 Kč  •  11. 6. 2023 21:23
Štědrý dárce
100 Kč  •  11. 6. 2023 19:41
Dobrosrdečný dárce
200 Kč  •  11. 6. 2023 17:41
Zuzka
600 Kč  •  11. 6. 2023 14:35
Přejeme Vám hodně zdraví a radosti z psaní :-) bylo nám potěšením pomoc
Štědrý dárce
300 Kč  •  11. 6. 2023 9:05
Velkorysý dárce
50 Kč  •  10. 6. 2023 23:48
Velkorysý dárce
100 Kč  •  10. 6. 2023 23:33
Dobrosrdečný dárce
50 Kč  •  10. 6. 2023 22:32
DobroDárce
300 Kč  •  10. 6. 2023 21:42
DobroDárce
100 Kč  •  10. 6. 2023 20:02
Milý dárce
100 Kč  •  10. 6. 2023 13:13
DobroDárce
300 Kč  •  10. 6. 2023 6:54
Klára
600 Kč  •  10. 6. 2023 0:05
Pavle, každý si zaslouží mít možnost dělat to, co jej baví, naplňuje a navíc toliko přispívá dalším lidem. Hodně štěstí a chuti bojovat! ❤️
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  9. 6. 2023 21:50
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  9. 6. 2023 21:07
Štědrý dárce
600 Kč  •  9. 6. 2023 19:21
Dalibor K.
200 Kč  •  9. 6. 2023 15:28
Za sebe i manželku vám držíme pěsti a fandíme vám!
Máša
200 Kč  •  9. 6. 2023 14:25
Ať se dílo daří 🍀
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  9. 6. 2023 10:41
Velkorysý dárce
100 Kč  •  9. 6. 2023 0:03
Štědrý dárce
300 Kč  •  8. 6. 2023 21:11
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  8. 6. 2023 21:05
Jana L.
500 Kč  •  8. 6. 2023 17:56
Pavle, moc Vám držím palce, ať brzy děláte to, co máte tak rád, zase bez omezení 🙂
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  8. 6. 2023 17:01
Velkorysý dárce
200 Kč  •  8. 6. 2023 15:54
Dobrosrdečný dárce
200 Kč  •  7. 6. 2023 20:01
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  7. 6. 2023 19:46
Štědrý dárce
600 Kč  •  7. 6. 2023 19:30
Velkorysý dárce
100 Kč  •  6. 6. 2023 17:56
Velkorysý dárce
200 Kč  •  3. 6. 2023 18:10
Štědrý dárce
2 000 Kč  •  1. 6. 2023 18:38
Katka H.
300 Kč  •  1. 6. 2023 10:18
Drzim palce kolega a tesim sa na knihu :)
Milý dárce
300 Kč  •  1. 6. 2023 0:39
DobroDárce
200 Kč  •  31. 5. 2023 1:08
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  30. 5. 2023 18:02
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  30. 5. 2023 15:29
Dobrosrdečný dárce
200 Kč  •  30. 5. 2023 14:09
Štědrý dárce
300 Kč  •  30. 5. 2023 13:55
Dobrosrdečný dárce
2 000 Kč  •  30. 5. 2023 7:54
Milý dárce
2 000 Kč  •  30. 5. 2023 7:29
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  29. 5. 2023 20:10
Milý dárce
1 000 Kč  •  29. 5. 2023 16:46
DobroDárce
300 Kč  •  29. 5. 2023 13:09
Marta St.
300 Kč  •  29. 5. 2023 12:38
zdravím kolegu z RH
Simona
300 Kč  •  29. 5. 2023 11:41
RH drží spolu. :)
Laskavý dárce
600 Kč  •  29. 5. 2023 11:29
Milý dárce
300 Kč  •  29. 5. 2023 11:23
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  29. 5. 2023 11:17
Milý dárce
500 Kč  •  29. 5. 2023 11:14
Máří
200 Kč  •  29. 5. 2023 11:14
Zdravím z RH :)
DobroDárce
1 000 Kč  •  29. 5. 2023 10:59
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  29. 5. 2023 10:33
Ondrej
600 Kč  •  29. 5. 2023 9:28
At se to podari!
Milý dárce
1 000 Kč  •  29. 5. 2023 9:17
Milý dárce
300 Kč  •  29. 5. 2023 1:32
DobroDárce
100 Kč  •  28. 5. 2023 18:54
DobroDárce
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 20:16
DobroDárce
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 20:09
Zita
2 000 Kč  •  26. 5. 2023 20:05
Dobrych spisovatelu neni nikdy dost <3
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  26. 5. 2023 18:59
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 14:16
Milan Z.
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 13:16
Od kolegu :-)
Milý dárce
300 Kč  •  26. 5. 2023 12:15
Milý dárce
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 10:44
Prokop V.
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 10:02
Držím pěsti a zdravím z RH.
Klára B.
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 9:58
Od jednoho redhaťáka druhému. :-)
Jiří P.
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 9:48
Pozdrav z RH :)
DobroDárce
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 9:36
Jirka
1 000 Kč  •  26. 5. 2023 8:27
Držím palce!
Lucia
600 Kč  •  25. 5. 2023 21:16
At se dari! ☺️
Velkorysý dárce
400 Kč  •  25. 5. 2023 21:05
Laskavý dárce
100 Kč  •  25. 5. 2023 20:51
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  25. 5. 2023 20:49
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  25. 5. 2023 13:13
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  24. 5. 2023 21:37
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  24. 5. 2023 20:05
Velkorysý dárce
600 Kč  •  24. 5. 2023 19:25
Laskavý dárce
300 Kč  •  24. 5. 2023 17:24
Milý dárce
100 Kč  •  23. 5. 2023 23:37
Milý dárce
500 Kč  •  23. 5. 2023 19:07
Milý dárce
300 Kč  •  23. 5. 2023 18:57
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  23. 5. 2023 12:41
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  22. 5. 2023 23:16
Zlata
600 Kč  •  22. 5. 2023 7:55
Drž se Pavliku ❤️.
Štědrý dárce
100 Kč  •  21. 5. 2023 21:48
Milý dárce
100 Kč  •  21. 5. 2023 21:36
DobroDárce
100 Kč  •  21. 5. 2023 15:08
Štědrý dárce
300 Kč  •  21. 5. 2023 13:27
DobroDárce
300 Kč  •  20. 5. 2023 22:51
Dárce, který je pro každou dobrost
400 Kč  •  20. 5. 2023 19:24
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  19. 5. 2023 1:17
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  19. 5. 2023 0:16
Velkorysý dárce
300 Kč  •  18. 5. 2023 21:45
DobroDárce
300 Kč  •  18. 5. 2023 20:55
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  18. 5. 2023 19:20
Laskavý dárce
300 Kč  •  18. 5. 2023 16:16
Laskavý dárce
200 Kč  •  18. 5. 2023 14:13
Šárka
1 000 Kč  •  18. 5. 2023 9:31
Milý Pavle, přeji, ať to vyjde a ty se můžeš věnovat tomu, co umíš a zároveň tě to baví a to je nejen psaní. Hodně zdraví přeji!
DobroDárce
200 Kč  •  16. 5. 2023 21:05
Laskavý dárce
500 Kč  •  14. 5. 2023 22:08
Laskavý dárce
300 Kč  •  14. 5. 2023 21:42
Dobrosrdečný dárce
160 Kč  •  11. 5. 2023 23:08
Velkorysý dárce
100 Kč  •  10. 5. 2023 22:27
Radka
200 Kč  •  10. 5. 2023 9:02
Držím palce, ať se podaří, zdraví je to nejvíc. Klobouk dolů.
Laskavý dárce
90 Kč  •  9. 5. 2023 19:35
Velkorysý dárce
300 Kč  •  9. 5. 2023 17:25
Velkorysý dárce
300 Kč  •  9. 5. 2023 11:49
Matěj
150 Kč  •  8. 5. 2023 23:22
Pavle, držím vám palce, projekt Dotkni se dopravy ukládám a budu se tam pravidelně vracet. Je to super. Hodně zdaru! 🙂
Štědrý dárce
300 Kč  •  8. 5. 2023 21:59
Štědrý dárce
100 Kč  •  6. 5. 2023 15:09
Milý dárce
100 Kč  •  5. 5. 2023 22:55
Štědrý dárce
300 Kč  •  5. 5. 2023 9:35
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  4. 5. 2023 22:04
Milý dárce
300 Kč  •  4. 5. 2023 18:29
Laskavý dárce
100 Kč  •  4. 5. 2023 15:43
Kristýna
300 Kč  •  2. 5. 2023 19:53
Moc držím palce, tohle má smysl. Držte se !
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  2. 5. 2023 16:26
Štědrý dárce
300 Kč  •  1. 5. 2023 22:50
Dobrosrdečný dárce
100 Kč  •  28. 4. 2023 23:01
Milý dárce
200 Kč  •  25. 4. 2023 7:10
DobroDárce
300 Kč  •  24. 4. 2023 12:39
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  23. 4. 2023 21:08
Velkorysý dárce
600 Kč  •  23. 4. 2023 14:01
Štědrý dárce
200 Kč  •  23. 4. 2023 13:23
Štědrý dárce
600 Kč  •  20. 4. 2023 21:03
Laskavý dárce
600 Kč  •  20. 4. 2023 10:29
Štědrý dárce
186 Kč  •  20. 4. 2023 7:41
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  18. 4. 2023 13:32
Štědrý dárce
100 Kč  •  17. 4. 2023 22:19
DobroDárce
100 Kč  •  16. 4. 2023 15:45
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  16. 4. 2023 12:04
Laskavý dárce
150 Kč  •  15. 4. 2023 22:11
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  15. 4. 2023 10:32
Štědrý dárce
300 Kč  •  14. 4. 2023 23:13
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  14. 4. 2023 22:11
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  13. 4. 2023 9:29
Štědrý dárce
300 Kč  •  13. 4. 2023 7:34
Laskavý dárce
200 Kč  •  12. 4. 2023 22:52
Milý dárce
600 Kč  •  12. 4. 2023 15:03
Velkorysý dárce
600 Kč  •  11. 4. 2023 21:54
Markéta L.
1 000 Kč  •  11. 4. 2023 13:23
Přispěno a držím pěsti ať vše vyjde!
Milý dárce
600 Kč  •  11. 4. 2023 6:13
Štědrý dárce
200 Kč  •  10. 4. 2023 22:37
Štědrý dárce
100 Kč  •  10. 4. 2023 18:45
Milý dárce
3 500 Kč  •  9. 4. 2023 14:09
Milý dárce
64 Kč  •  9. 4. 2023 9:56
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  9. 4. 2023 9:31
DobroDárce
500 Kč  •  5. 4. 2023 21:53
Štědrý dárce
300 Kč  •  4. 4. 2023 7:47
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  4. 4. 2023 6:42
DobroDárce
200 Kč  •  3. 4. 2023 16:20
Milý dárce
100 Kč  •  3. 4. 2023 15:41

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat