Asistent do školy pro Matěje

Vybráno 900 Kč
75 000 Kč
Podpořte tuto sbírku.
Přispět
Tvůrce
Klára Ščibranová
Datum přidání
29. 4. 2020

Matěj se narodil předčasně ve 34. týdnu, po porodu se objevily problémy s dýcháním s nutností intubace. Nedostatečný přísun kyslíku do mozku a sepse, kterou prodělal během pobytu na neonatalogickém oddělení, pak měly za následek jeho další zdravotní problémy a opoždění ve vývoji. V necelém roce mu byla diagnostikována dětská mozková obrna a později se přidala také epilepsie. V září by měl Matěj jít do druhé třídy, nyní chodí do speciální třídy v Jedličkově ústavu u nás v Liberci, plánujeme se ale stěhovat do Mimoně a nabídla se nám možnost svobodně smýšlející školy, kam by Matěj mohl chodit společně i s mladším bráškou Vojtou.

Komu pomůžete?

Jsme pětičlenná rodina, kde nejstarší ze tří synů (7, 5 a 2 roky) Matěj je postižený dětskou mozkovou obrnou (formou spastické kvadruparézy) a má epilepsii. Spoustu času a prostředků tedy investujeme do rehabilitací či různých nákladných léčebných pobytů. Cestování naštěstí milujeme, a tak spojujeme příjemné s užitečným. 

Celý Matějův život se tak stále točí kolem prohlídek, rehabilitací a cvičení – od terapie podle Vojty přes Bobath metodu, až po neurorehabilitační koncept zvaný Klim-therapy. 

Díky časově a finančně náročnému léčebnému programu dosáhl Matěj již mnoha pokroků. Přetáčí se na břicho a zpět, zvedá se na všechny čtyři, dokáže se doplazit za hračkou. Lepší se také jemná motorika a Matěj je schopen si za určité podpory v sedě nebo v kleku samostatně hrát. Úspěchy mu činí obrovskou radost a motivují ho k další práci. Zatím však není schopen sám sedět, natož udělat první krůčky, se vším potřebuje pomoci.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Vybrané peníze bychom použili na Matějovu asistenci na první pololetí ve svobodné škole. Jedná se o nově vznikající školu (Škola mezi kopci v Jítravě). 

Rádi bychom pro Matěje zvolili možnost volnějšího způsobu vzdělávání a dát mu možnost věnovat se tomu, co ho baví. Kvůli svému hendikepu by ale potřeboval asistenta na plný úvazek, což je dost finančně náročné.

O nemoci

Matěj trpí spastickou kvadruparézou, která je vůbec nejčastější formu DMO. Je důsledkem poškození obou mozkových  hemisfér (většinou vlivem krvácení). Tato skutečnost s sebou nese vysoký předpoklad výskytu přidružených onemocnění jako třeba epilepsie. 

Spastická kvadruparéza je ze všech spastických forem DMO tou nejtěžší, protože se jedná o postižení všech čtyř končetin,  které je často patrné zvýšeným svalovým tonem. Pacienti jsou prakticky neustále odkázáni na pomoc druhé osoby a pohybují se pomocí (často elektrického) vozíku, dovolujíli jim to jejich mentální schopnosti. Výskyt mentální retardace je u spastické kvadruparézy velmi častý. Nevyskytuje–li se mentální či intelektuální deficit, jedná se spíše o výjimku. 

Skutečnost velmi těžkého postižení dítěte nutně zasáhne do života všech členů rodiny. Je proto třeba nalézt, v zájmu všech  členů rodiny, rovnováhu mezi péčí o pacienta se spastickou kvadruparézou, rodinným životem, a přizpůsobit, avšak nikoli podřídit, jeho chod potřebám takto handicapovaného dítěte.

Asistent do školy pro Matěje
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  7. 6. 2020 13:06
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  4. 6. 2020 16:52
Laskavý dárce
100 Kč  •  1. 5. 2020 20:06

Chcete autorovi sbírky něco vzkázat?

Vybráno 900 Kč
75 000 Kč

Jste pro každou dobrost? Podpořte tuto sbírku.

Přispět

Nejnovější dárci

Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  7. 6. 2020 13:06
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  4. 6. 2020 16:52
Laskavý dárce
100 Kč  •  1. 5. 2020 20:06

Kdo další daroval?

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Jak Donio funguje?

1
Sbírku můžete založit pro sebe nebo pro někoho, kdo ji potřebuje.
2
Pusťte se do založení sbírky, stačí vyplnit jednoduchý formulář.
3
Sbírka běží, dejte o ní vědět světu. Pošleme vám tipy, jak na to.
4
Po ukončení sbírky vám odešleme 100 % vybrané částky.

Chcete založit sbírku? Víte o někom, komu bychom mohli pomoci?

Napište nám