Sbírka ukončena:

Pořízení relaxačně stimulačních místností pro hendikepované

Vybráno 0 Kč 13 025 Kč
600 000 Kč
 -
14 dárců
Celkem se zapojilo
930 Kč
Průměrná výše daru
9 022 Kč
Nejvyšší dar
537 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Pořízení relaxačně stimulačních místností pro hendikepované

Vybráno 0 Kč 13 025 Kč
600 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Mgr. Petr Lein

Domov Laguna Psáry by rád pro aktivizaci svých klientů s těžkým mentálním a kombinovaným postižením pořídil relaxačně stimulační místnosti Snoezelen. Nejzávažněji postižení klienti mají v důsledku svých postižení život v mnohém ochuzený o pozitivní prožitky. Současně se pro ně obtížně hledají vhodné činnosti, smysl života. Laguna jim chce do života vnést více radosti a aktivizace. Snoezelen je speciálně upravená místnost, ve které lze využít technického vybavení k multismyslové stimulaci nebo k relaxaci.

Kdo sbírku organizuje?

Kultura na dlani, z.s. organizuje sbírku pro Domov Laguna Psáry, poskytovatele sociálních služeb. Kultura na dlani je nezisková organizace, ve které se spojila skupina dobrovolníků, kteří po mnoho let organizovali (a stále organizují) nejen pro klienty Domova Laguna Psáry kulturní a charitativní akce – pro jejich radost, podporu integrace i finančních dary. Nyní bychom rádi Domov Laguna v jeho výjimečné činnosti podpořili i tímto velkolepým projektem. 

Komu pomůžete?

V Domově Laguna Psáry poskytuje tým zapálených odborníků s dobrým srdcem již téměř půl století sociální služby osobám s mentálním a kombinovaným postižením. Dětem, mládeži i dospělým lidem s mentální retardací nabízí nejen profesionální speciálně pedagogickou péči, výchovu a vzdělávání, ale také normální lidský přístup a podmínky ke spokojenému životu. Domov Laguna je pro své obyvatele atraktivní nejen krásnou přírodou, která ho obklopuje, ale i vybavením nových moderních areálů, které nabízejí komplexní služby pro klienty s různou mírou a závažností postižení. 

Pracovníci Domova Laguna v Psárech vytvořili klidné domácí prostředí, ve kterém svým klientům nabízejí širokou škálu zajímavých aktivit. Pomáhají jim najít co nejschůdnější a nejpřirozenější cestu životem. Usilují také o to, aby nabídka jejich služeb, péče a aktivit byla vyvážená a klientům s různou závažností postižení se dostalo stejného množství služeb. Čím je postižení klientů závažnější, tím složitější je najít pro ně vhodnou aktivitu.

Domov Laguna se již v minulosti pokoušel finanční prostředky na zřízení Snoezelen získat, bohužel se ale setkal s odmítnutím. Za aktuálního nouzového stavu souvisejícího s pandemií koronaviru, kdy klienti zůstali ještě více izolováni než obvykle, se o to více ukázalo, jak prospěšná (či spíše nutná) by pro ně byla dodatková příležitost činnosti, stimulace a relaxace, jako je místnost Snoezelen.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze ze sbírky budou použity na vybudování a vybavení dvou komplementárních relaxačně stimulačních místností Snoezelen – tzv. „černé“ a „bílé“. Domov Laguna plánuje, že kromě využití pro své klienty nabídne Snoezelen k využití i jiným organizacím, které pečují o zdravotně postižené (domovy, školy, školky…) Projekt bude ve Středočeském kraji zcela ojedinělý a předpokládáme, že o něj bude mít zájem i odborná veřejnost.

Konkrétní čísla:

  • 400 000 Kč – základní nejnutnější technologické vybavení
  • 100 000 Kč – stavební úpravy dvou místností, vč. práce
  • 100 000 Kč – další nutné vybavení a práce

Více o Snoezelen

V Domově Laguna je záměrem využívat relaxačně stimulační místnosti Snoezelen především následujícím způsobem: aktivizace klientů s těžkým, hlubokým mentálním a kombinovaným postižením

Cílem Snoezelenu je celkové uvolnění klientů s postižením. Abychom to pochopili, musíme si uvědomit, že postižení jsou v pokoji vystaveni často značnému napětí a stresu. „Uvolnění“ chápeme většinou jako protiklad k „napětí“, jež spojujeme s namáhavou tělesnou a duševní aktivitou.

Snoezelen je zvláštní nabídkou k využití času pro nejtíže postižené lidi, kteří nemohou změnit prostředí, nemohou chodit ani do školy, ani do „práce“ a tráví převážnou část svého života na pokoji, kde jsou ubytováni. Umožňuje jim změnit jejich běžné prostředí a přejít do jiných prostor, kde je ovlivňují zcela nové podněty. Právě u této skupiny postižených lidí se vychází z toho, že při vnímání a poznávání svého okolí jsou odkázáni na primární smyslové vjemy a odpovídající doprovodné pocity a pohyby – ty však v běžném životě nemohou být často správně prožity a zpracovány. Snoezelen, který představuje náplň „volného“ času pro nejzávažněji postižené, při níž se uklidní a mohou prožít něco nového. K tomu je nutné prostředí, v němž (na rozdíl od běžného života) nejsou zaměstnávány smysly komplexně, nýbrž v němž se může postižený soustředit jen na některý smyslový podnět, např. na hmatání. Smyslových zážitků nemá tedy být mnoho, ale mají být hluboké. Aby takového stavu bylo dosaženo, je třeba nabízet podněty selektivně a současně redukovat podněty vedlejší. Nabídka podnětů musí být uzpůsobena tak, aby umožňovala nejtíže postiženému člověku prožívat pocity příjemné, libé a nadto mu nabízela i zcela zvláštní zkušenosti, které by v běžném životě nemohl získat.

Články a odkazy:

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  21. 7. 2021 15:49
Dobrosrdečný dárce
100 Kč  •  6. 3. 2021 22:42
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  26. 6. 2020 23:28
Štědrý dárce
100 Kč  •  14. 6. 2020 15:57
Dobrosrdečný dárce
200 Kč  •  2. 6. 2020 22:54
Laskavý dárce
200 Kč  •  25. 5. 2020 21:47
Laskavý dárce
1 555 Kč  •  18. 5. 2020 4:12
Milý dárce
270 Kč  •  15. 5. 2020 18:40
Dobrosrdečný dárce
9 022 Kč  •  15. 5. 2020 13:21
Velkorysý dárce
200 Kč  •  15. 5. 2020 11:33
Velkorysý dárce
100 Kč  •  14. 5. 2020 10:53
DobroDárce
78 Kč  •  14. 5. 2020 0:20
Milý dárce
100 Kč  •  11. 5. 2020 10:37
Štědrý dárce
500 Kč  •  11. 5. 2020 10:11

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat