Pomozme Radimovi Novákovi chytit život do vlastních rukou

Fotbalista Radim Novák bojuje se zákeřnou rakovinou slinivky, kterou západní lékaři neumí léčit. Proto se rozhodl, že nebude jen oddalovat špatný konec, ale proaktivně vyzkouší alternativní možnosti. Jenže ty pojišťovna nehradí. A čas tlačí, Radim musí začít jednat v horizontu týdnů

Radimovi vyjádřil podporu i Tomáš Vaclík, nejlepší český brankář současnosti, který coby poděkování za příspěvek na Radimovu lečbu zve dva z vás na zápas národního týmu. A Tomáš vhazuje ještě jeden bonus, a to osobní setkání před/po zápase.

Přečtete si velký rozhovor, který s Radimem Novákem vyšel na iDnes.cz.

Komu pomůžete?

Radimovi Novákovi, bývalému prvoligovému brankáři, který loni v listopadu zjistil, že má rakovinu slinivky. Západní medicína mu nyní nedokáže pomoci, proto se rozhodl, že nebude jen oddalovat špatný konec, ale proaktivně vyzkouší alternativní možnosti. Jenže ty pojišťovna nehradí.

Radim, který čeká s manželkou miminko, má nyní před sebou další biopsii, která by měla odpovědět na otázku, zda v jeho případě pomůže imunoterapie. Zatím to tak bohužel nevypadá. V 90 % případů navíc pojišťovna imunoterapii neproplácí, stejně jako další Radimovu šanci, kterou je léčba na jedné z klinik na Filipínách nebo v Thajsku. Konkrétně se jedná o CAR-T terapii, o které se více můžete dočíst například zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2226958-v-usa-schvalily-prvni-genovou-terapii-lecit-bude-leukemii-cena-pul-milionu-dolaru

Obě varianty jsou pak velmi finančně náročné, částka se u každé z nich pohybuje okolo 3 500 000 korun. Radimovi už na transparentní účet přišel od podporovatelů milion korun, zbytek částky se pokusíme společnými silami vybrat na Donio.

Je to náročný, ale drží mě nad vodou, když vidím, kolik lidí se mě snaží podpořit, a to nejen finančně, ale třeba radou nebo tím, že na mě myslí.“ 

Radim bere léky na bolest a snaží se nevystavovat organismus dalšímu stresu. I vlivem změny jídelníčku, který je pro fungování slinivky klíčový, zhubl deset kilo. I přes diagnózu se snaží být aktivní. Sportování sice muselo jít na druhou kolej, aby tělo nevystavoval fyzickému stresu, pravidelně ale medituje, otužuje se a chodí na procházky – jak sám říká, když jde ven, je mu dobře. Dojíždí také do Německa za lékaři, kteří pracují s alternativními formami medicíny, například infuzemi na přírodní bázi. Ani na tyto metody ale pojišťovna nepřispívá.

Co můžete získat?

Tahle odměna je gól. Radimovi vyjádřil podporu i Tomáš Vaclík, nejlepší český brankář současnosti, který hraje za přední španělský klub Sevilla FC. Dva z vás, dárců, zve na zápas národního týmu. A Tomáš vhazuje ještě jeden bonus, a to osobní setkání před/po zápase.

Více o Radimově diagnóze

Rakovina slinivky, která produkuje řadu důležitých trávicích enzymů a hormonů, patří mezi nejagresivnější typy zhoubných nádorů. Pokud nefunguje, má to pro tělo pacienta fatální následky. U většiny nemocných se ji navíc zpravidla podaří diagnostikovat až ve chvíli, kdy je v těle již rozšířená. V takovém případě může léčba pouze zmírnit příznaky a oddálit nevyhnutelný konec.

„Coby sportovec jsem zvyklý čelit stresu. Nechci říct, že jsem úplně pozitivní, ale snažím se z ničeho nepodělat.“ 

Kredit k fotografiím, které byly použity u sbírky: Jaroslav Zeman (Deník), Ondřej Bičiště (MF DNES)

Pomozme Radimovi Novákovi chytit život do vlastních rukou

Jak to funguje

1
1. Potřeba

Donio vybere osobu nebo organizaci, která potřebuje pomoc

2
2. Příspěvek

Donio společně s vámi vybere peníze na konkrétní účel

3
3. Pomoc

Zakoupíme produkt nebo službu, kterou osoba/organizace potřebuje

4
4. Setkání

Z přispěvatelů vylosujeme 1-5 osob, kteří zažijí setkání s patronem sbírky

Vlož a vyhraj

Další akce Donio

Zkvalitněte život Andrejce a užijte si snídani s Klusovými

Přispěním na kočár a úpravu koupelny ulehčíte život těžce postižené Andrejce a její starostlivé mamince, pro kterou je péče velmi náročná.

Za mobilní zvedák setkání s Helenou Třeštíkovou

Zajistěme sestřičkám z Hospice sv. Zdislavy mobilní zvedák, který zdůstojní manipulaci s pacienty se značně omezeným pohybem.

Neurorehabilitace pro Amálku a hokejový den

Přispějte Amálce na intenzivní neurorehabilitaci, která jejímu tělu pomůže se vyvíjet a fungovat i přes vzácnou metabolickou poruchu. Rehabilitace musí podstupovat dvakrát ročně.