Solidaritou proti krádeži, aneb vraťme sochám život

Jen tak od srdce

Šperk

Sochařský kurz pro děti

Individuální sochařský Workshop

Socha / Urna
Představení projektu
Martin je sochař tělem i duší. V našem materiálním světě je tím, kdo nás vrací svým myšlením a konáním k vyšším hodnotám. I proto za své realizace v různých materiálech sesbíral již několik ocenění.
Jeho dílo přitom vznikalo doslova na koleni, jen vytrvalou činorodostí, se skálopevnými nervy a soustředěným, kamenným výrazem.

Jak symbolické, že pracuje s materiály, jako jsou kov a kámen, jež navzdory všem vlivům okolí umí přerůst čas a odolat pomíjivosti i destruktivním vlivům. Jeho sochy a díla nesou myšlenku zachování ducha i života a mistrovsky vytesané z prostého kamene do nejmenších detailů před očima ožívají. Tvoří dávné příběhy, které zaslouží zůstat v paměti dalších generací.

Ačkoliv je Martin z mnoha pohledů opravdovým umělcem, dokázal až dosud elegantně držet balanc svého živobytí – než byl naprosto okraden…
Jak se to stalo? Od 30. dubna 2022 Martin v nejmenované pražské čtvrti intenzivně pracuje na sousoší pro město Orlová. Monumentální pomník z Božanovského pískovce je věnovaný obětem první a druhé světové války – ve finále bude měřit 5,20 metru a vážit kolem 52 tun. Termín odevzdání díla, který je smluvně vázán na přelom března 2023, se neúprosně blíží. Vše probíhalo podle plánu až do osudného dne. V zabezpečeném přístavku u sochy bylo uloženo cenné nářadí, které vzhledem k množství a tíze potřebných nástrojů nebylo možno zajistit jiným způsobem.

Krádež se stala cca 23. 10. 2022 a mezi ukradenými věcmi jsou např. sbíjecí kladiva, dláta, kompresory, vzduchotechnika, brusky, vrtačky atd.. ale i nenahraditelné historické nářadí skutečných mistrů. Celková ztráta byla vyčíslena na 530 tisíc korun, některé vybavení se ale žádnými penězi nahradit nedá.
Nenechat celé dílo i osud člověka padnout naopak penězi lze.
Kdo za projektem stojí?
Řekli o něm:
„Martin Chmelař je na zámku Skalička již etablovaným dodavatelem – v roce 2014, poté, co u nás vystavoval své sochy – urny, jsme ho oslovili, zda by nám pomohl s designem sklepních prostor – výsledkem bylo vytvoření zcela unikátního moderního prostoru vinárny s použitím ručně vyrobeného industriálního nábytku. Jeho nápady, které ale na rozdíl od mnoha jiných dokázal i sám realizovat, nás přesvědčili k další spolupráci : v letech 2019 u nás opravoval pískovcovou terasu, kterou vkusně doplnil moderními betonovými prvky tak, aby stará nedokončená stavba nabyla harmonický tvar. V témže roce postavil, nebo spíše vymodeloval, monolit nových schodů ke vstupu na východní fasádě a o rok později restauroval hlavní vstupní portál zámku. Kromě Martinovy profesionality a pracovitosti jsme vždy oceňovali jeho tvůrčí přístup: sám navrhoval řešení, která třeba byla možná pracnější, ale vedla k ještě lepšímu výsledku. Kromě toho, že se na Skaličce každodenně kocháme na Martinovým dílem, rádi vzpomínáme na něj, jako na fajn člověka, se kterým se dobře diskutovalo a příjemně spolupracovalo.“
Kamil Pilka, kamarád
„Svého kolegy si vážím, pro jeho oddanost, houževnatost a mimo jiné i velkou poctivost při sochařské práci v kameni. Tento charakter lidí, je dnes již velice vzácný, proto je vždy pro mě radost a ctí s takovým sochařem spolupracovat. Dělat umění je každého volba, každý řeší své problémy v realizacích jinak, ale nemožnost dělat umění způsobená totálním vykradení ateliéru, je již otázka i veřejnosti. Proto prosím jestli je to jen trochu možné, podpořte sochaře a mého kolegu Martina Chmelaře v jeho nelehké pozici a umožněte tak vznik dalšího uměleckého díla v naší České kulturní krajině.“
MgA. Martin Čermák, restaurátor
"Bylo řečeno:
„Historii píšou vítězové“.
Přidávám své: „Umění, zvíře v lidi mění“.
Pokud se rozhodnete pomoci, jakoukoliv finanční částkou, stanete se součástí „obého“. Jednak, společně s námi, přepíšete historii a nedovolíte, aby ji psal zloděj a druhak, posunete zas o kus své „vnitřní Ich“ odepřením si čehokoliv, pro věc v dnešní době tolik přehlíženou a všeobecně nicotnou, tedy umění.
Děkuji vám všem, kteřížto v dnešní uspěchané době, ztrácíte čas čtením této výzvy ku pomoci."
Dušan Heřman, knižní nakladatel.
Na co vybrané peníze použijeme?
Proč vždy soběstačný Martin potřebuje Vaši pomoc?
Bohužel i opravdovému uměleci, který dokázal držet soběstačně krok ve světě, kde vládne zejména kapitál, udělali zloději čáru přes rozpočet. A to nejen v možnostech dokončit cenné dílo, ale i v dalších možnostech obživy. Jakákoliv finanční podpora autorovi sousoší může alespoň částečně pomoci pořídit potřebné nářadí, vyrovnat se s nepřízní osudu i vzniklými ztrátami.
Co o tom všem Martin říká? "Celou záležitost řeším se zadavatelem, policií i pojišťovnou, vlastními prostředky, pomáhají mi kolegové i mnoho přátel, ale čas i zimní podmínky jdou neúprosně proti a naděje na vyřešení touto cestou je minimální, cítím obrovskou bezmoc. "
Pomozme na příběhu jednoho sochaře ukázat, že osud může být i spravedlivý. Martin dosud pomáhal přežít a oživit vyšší smysl příběhů i duší šlechetných lidí, nyní může jen díky šlechetnosti ostatních přežít on sám. Je na nás, abychom mu pomohli vstát a nalézt ztracenou rovnováhu.
Dává smysl podpořit nejen osudnou realizaci pomníku, ale i další tvorbu, kterou obohacuje nás všechny:

sochy: https://www.martinchmelar.com/sochy-urny-design/
urny: https://www.martinchmelar.com/sochy-urny-design/urny/
restaurování: https://www.martinchmelar.com/realizace-restauratorstvi/restauratorstvi/
Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?
Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.
- Kdy mohu očekávat svou odměnu?
-
Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.
- Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?
-
My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.
- Mohu platit ApplePay?
-
Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem
111 Kč • 30. 1. 2023 13:42
400 Kč • 30. 1. 2023 13:32
450 Kč • 28. 1. 2023 15:34
1 500 Kč • 27. 1. 2023 20:06
1 110 Kč • 27. 1. 2023 19:21
450 Kč • 27. 1. 2023 9:21
1 111 Kč • 26. 1. 2023 19:22
1 000 Kč • 26. 1. 2023 17:38
2 000 Kč • 26. 1. 2023 17:33
1 000 Kč • 26. 1. 2023 17:16
900 Kč • 26. 1. 2023 16:31
500 Kč • 26. 1. 2023 16:26
500 Kč • 26. 1. 2023 16:25
888 Kč • 26. 1. 2023 16:08
200 Kč • 26. 1. 2023 13:59
500 Kč • 26. 1. 2023 10:34
190 Kč • 25. 1. 2023 22:19
1 000 Kč • 25. 1. 2023 21:59
111 Kč • 25. 1. 2023 21:35
111 Kč • 25. 1. 2023 20:13
250 Kč • 25. 1. 2023 19:45
222 Kč • 25. 1. 2023 18:08
3 000 Kč • 25. 1. 2023 17:44
1 000 Kč • 25. 1. 2023 17:43
5 000 Kč • 25. 1. 2023 16:24
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, ikdyž se nevybere celá částka.
U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou
Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.
Populární projekty
Chcete založit sbírku nebo projekt?
Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu

Jen tak od srdce

Šperk

Sochařský kurz pro děti

Individuální sochařský Workshop
