Nemáme kam odejít – byty pro děti, které nemají kam odejít z dětských domovů

Vybráno 0 Kč 131 939 Kč
11 000 000 Kč

Buďte s námi pro každou dobrost. Předáme 100 % vašeho daru.

Přispět Sdílet

Všechny sbírky ověřujeme

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Nadační fond „Saghatea“
Datum přidání
9. 6. 2023

Představení sbírky

   Vše začalo v roce 2017 tímto příběhem – měli jsme s kolegyní pracovní schůzku v Bolzanově ulici v Praze. Vystoupili jsme z metra a cestou přes park u hlavního nádraží jsem viděl vedle lavičky do klubíčka stočeného klučinu, evidentně v křeči a evidentně potřeboval pomoc. Kolegyně mě sice táhla pryč se slovy ať se na to vykašlu, že je to nějaký feťák nebo bezdomovec. Nedal jsem se, jednak jezdím s dětmi na tábory a za druhé jsem dokonce zdravotníkem červeného kříže a tak jsme zavolali sanitku a čekali na její příjezd. Mezitím mě napadlo, jak to, že voláme sanitku až my ? V davu lidí, který tudy proudí si nikdo nevšiml ? Dokonce proti nám chvilku před tím šli strážníci městské policie a ani oni nepomohli ?! Sanitka přijela velmi rychle, klučinu naložili a já poprosil lékaře, aby mi dal vědět, co se vlastně stalo ?

   Lékař volal během několika minut a řekl mi, že je to akutní zauzlení střev a že jde klučina rovnou na sál. Po několika dnech jsem šel do nemocnice na návštěvu. Nejprve mi ošetřující lékař řekl, že to bylo za „minutu dvanáct“ a že jsme mu zachránili život a pak jsem se od Samuela – tak se onen klučina jmenuje dozvěděl, že měl před čtrnácti dny osmnácté narozeniny, že mu v dětském domově udělali oslavu, pak dostal igelitku s osobními věcmi a zavřeli za ním vrátka s radou, aby šel na úřad práce. Nevěděl vůbec, co má dělat, tak šel za starostou městečka, kde byl v domově. Od starosty se dozvěděl, že pro něj nemůže nic udělat, aby jel do Brna a našel si ubytovnu a práci. Tak jel. Asi týden zkoušel štěstí v Brně, pak se dostal do Prahy. Se třemi tisíci, které dostal v domově na odchodnou toho moc neuděláte a navíc koho se mohl chytit v Praze na hlavním nádraží, takže kromě bydlení na ulici a aby přežil, tak proběhla i nějaká prostituce, takže díky pobytu na ulici, špatné hygieně i stravě a díky předchozí operaci slepého střeva, kterou Samuel podstoupil těsně před svými osmnáctinami a hlavně díky tomu, že se neměl na koho obrátit a o koho se opřít, tak jsme ho našli ve stavu, ve kterém jsme ho našli.

   Po operaci a asi dvoutýdenní hospitalizaci, během které jsme byli se Samuelem v kontaktu, mi jeho ošetřující lékař řekl, že bude Sama propouštět, ale že Sam nemá kam odejít a že po operaci, kterou má za sebou bude potřebovat pravidelnou stravu a hygienu a že se ještě minimálně dva týdny bude dávat do kupy a na ulici ho pustit rozhodně nemůže. Nemusel jsem dlouho přemýšlet a Sama jsem vzal k nám domů. Během čtrnácti dnů, co byl u nás jsme mu pomohli najít bydlení a práci. Dnes už je to šest let a Samuel se normálně zapojil, má přítelkyni, pracuje a pokud si s něčím neví rady má nás – svojí novou rodinu.

   Tento zážitek mě nenechal v klidu a začal jsem zjišťovat, jak to vlastně je s odchodem dětí z dětských domovů a jak to vlastně funguje. Nepochopíte, že stát vydává měsíčně nemalé prostředky za každého chovance v dětském domově, ale po dovršení jejich plnoletosti a dokončení školy tyto děti jen tak vypustí na ulici ?! Bezprizorní a bezmocné, netušící co mají dělat a kam mají jít ? Říkal jsem si, že to přeci nemůže být pravda a donutilo mě to začít něco dělat. Když nepomáhá stát, kdo tedy ?

   A proto se snažíme vytvořit v našem prvním projektu startovací byty pro „děti“, které odchází z dětských domovů a nemají kam odejít a poskytnout jim tak nejen střechu nad hlavou, ale i pomocnou ruku v jejich prvních krocích do samostatného života v začlenění se do společnosti. Od nalezení práce, ale i naučit  se všechny běžné věci pro nás ostatní, jako je jednání s úřady,  co je složenka, vaření a péče o domácnost, prostě být pomocnou rukou na úspěšném vykročení mladého člověka z dětského domova a zamezit tak nejen bezdomovectví těchto mladých lidí, ale i dalším nežádoucím jevům.

Komu pomůžeme?

  S trochou nadsázky celé společnosti ...... :-) Samozřejmě hlavně dětem z dětských domovů, které se bez opory při odchodu z dětského domova dostávají do opravdu neřešitelných situací a jejich start do samostatného života mají fakt pekelně těžký ........ I „děti“, které odchází od svých rodičů to většinou nemají úplně jednoduché, ale mají tu rodiče a další příbuzné, kteří v případě potřeby se vším pomohou ........ Ve Světlé Hoře díky budoucí kapacitě startovacích bytů a formě sdíleného bydlení pro až 44 osob jsme schopni ročně pomoci řádově 100 – 150 „dětem“ odcházejícím z dětských domovů a Světlou Horou to nekončí, chceme pokračovat v dalších projektech v rámci celé České republiky a již se tak děje. Máme k dispozici byty v našem sídle v Mílém, dále se nám povedlo nasmlouvat možnost bydlení včetně zaměstnání u jedné velké strojírenské firmy ve Slaném a na další novinky se podívejte na náš web – www.saghatea.cz

   Pomoci nám můžete nejen finančně, ale hledáme i dobrovolníky na práci s našimi svěřenci, ale také by nám pomohli šikovní řemeslníci. Další možná pomoc je v darování věcí, které už nepotřebujete, mám na mysli vše pro vybavení bytu od lžiček, hrnečků a skleniček, nádobí, záclon, peřin, povlečení, ručníků, nábytku, spotřebičů jako je pračka, lednička, mikrovlnka apod ..... prostě vše, co je potřeba pro vybavení bytu. Nově jsme otevřeli dobročinný obchod v Žatci a další je těsně před otevřením v Rakovníku – second hand a bazar se vším možným – tedy i s věcnými dary, které nevyužijeme přímo pro vybavení bytů a takto získané prostředky budeme používat pro podporu našich „dětí“ a zároveň tak pro naše svěřence vytváříme pracovní místa ........... :-) Navíc v Rakovníku bude k dispozici i jeden startovací byt přímo nad prodejnou ..... :-) A abych nezapomněl, pokud vlastníte jakoukoliv nemovitost kdekoliv v České republice vhodnou pro bydlení a není z části nebo vůbec využita, tak nám ji poskytnout do nájmu a pomoci nám tak vytvořit další kapacity. Pomůže i to, pokud máte volný pokoj a přijali byste „na byt“ k sobě naše svěřence ..... :-) Pro více informací mě kontaktujte na emailu : zbynek.sagat@seznam.cz , nebo mi volejte na tel.: 775269268. A ještě přidám číslo našeho transparentního účtu, kam můžete přispívat také :  2901306532/ 2010. 

   Všem kdo se jakkoliv zapojí předem mnohokrát děkuji a těšíme se na Vás ...... :-) Pojďte s námi pomáhat dobré věci. Odměnou Vám nebude jen dobrý pocit, ale třeba nový člen rodiny ..... :-) 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

   Na rekonstrukci bytového domu ve Světlé Hoře, kde vznikne 11 bytových jednotek, které nám umožní sdílené bydlení až 44 lidem a pokud by se nám povedlo vybrat více, tak na pořízení dalších bytů či alespoň jejich pronájmů. Na projektu ve Světlé Hoře pracujeme již tři roky, vše včetně stavebního povolení již máme, brzdí nás jen finance ...... Bohužel jsme přišli nejprve díky situaci s pandemií Covid a následně i s válkou na Ukrajině o investora a celý projekt zůstal na mrtvém bodě ...... :-(

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Milý dárce
300 Kč  •  15. 5. 2024 9:59
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  15. 5. 2024 8:40
Štědrý dárce
500 Kč  •  13. 5. 2024 19:28
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  7. 5. 2024 18:32
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  27. 4. 2024 21:18
Laskavý dárce
300 Kč  •  16. 4. 2024 8:20
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  12. 4. 2024 10:29
DobroDárce
705 Kč  •  9. 4. 2024 15:05
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  5. 4. 2024 22:42
DobroDárce
300 Kč  •  30. 3. 2024 22:54
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  29. 3. 2024 7:09
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  26. 3. 2024 16:39
Štědrý dárce
600 Kč  •  22. 3. 2024 21:52
Laskavý dárce
150 Kč  •  19. 3. 2024 22:03
Štědrý dárce
300 Kč  •  16. 3. 2024 19:54
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  15. 3. 2024 22:46
Laskavý dárce
300 Kč  •  15. 3. 2024 8:40
Dobrosrdečný dárce
1 473 Kč  •  11. 3. 2024 10:46
DobroDárce
600 Kč  •  29. 2. 2024 22:00
Laskavý dárce
100 Kč  •  29. 2. 2024 16:28
Milý dárce
20 000 Kč  •  29. 2. 2024 13:09
DobroDárce
600 Kč  •  23. 2. 2024 15:22

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Přidat Dobrovýzvu Zjistit více

U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou

Líbí se vám tato sbírka? Podpořte ji Dobrovýzvou.

Složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak to funguje

Vzkazy

Centrum komplexní péče
25 100 Kč  •  20. 12. 2023 12:42
Přejeme krásné Vánoce a držíme palce na "cestě domů"
Dárce
100 Kč  •  6. 10. 2023 10:50
Každý si zaslouží domov.❤️
Milý dárce
300 Kč  •  15. 5. 2024 9:59
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  15. 5. 2024 8:40
Štědrý dárce
500 Kč  •  13. 5. 2024 19:28
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  7. 5. 2024 18:32
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  27. 4. 2024 21:18
Laskavý dárce
300 Kč  •  16. 4. 2024 8:20

Kdo další daroval?

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat