Projekt ukončen:

Telátko popleta – kniha pro malé i velké čtenáře

Vybráno 0 Kč 2 120 Kč
140 000 Kč
 -
5 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
424 Kč
Průměrná výše příspěvku
500 Kč
Nejvyšší příspěvek
47 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

Telátko popleta – kniha pro malé i velké čtenáře

Zakladatel
Red Bear s.r.o.
Datum přidání
29. 9. 2022

Představení projektu

Telátko popleta, Petr Hudský a Karolína Anna Hudská

Kniha pro malé čtenáře i jejich rodiče a prarodiče

Autorem knihy je Petr Hudský, scénárista, spisovatel a speciální pedagog, Na knize s ním spolupracovala jeho starší dcera Karolína, které vyprávěl před spaním pohádky. Tak se zrodilo telátko, maminka kráva, tatínek bejk, jalovička Hanička, pan učitel vůl, tatínkův vedoucí pan velký vůl a mnoho dalších. 

Kniha vypráví veselé příhody ze statku, kde telátko s rodinou a spoustou kamarádů žije. Ačkoliv se všechno snaží dělat dobře, vždycky všechno zašmodrchá a poplete. Knihu plnou zábavy, ale i poučení doprovodila ilustracemi Zdeňka Študlarová.

Kniha vychází ve druhém vydání v pevné vazbě, formát A4 a hlavně s úplně novými obrázky. Kniha vychází v listopadu 2022. 

Autor Petr Hudský o vzniku příběhů o malém popleteném telátku:

Když byla Kája malá, vyprávěl jsem jí před spaním pohádky. To jsou takové ty příběhy, které nemají moc hlavu a patu a většinou u nich rodič usne dřív než ratolest. Tehdy vznikla postavička telátka, které se vždycky snažilo všechno udělat dobře, ale všechno popletlo. Kája si ji tak oblíbila, že vyžadovala vyprávění jenom o něm. Pomáhala mi příběhy vymýšlet, tvořit nové kamarády a další obyvatele statku a ohromně nás to bavilo. Jak jsem později zjistil, vyprávěla o telátku, mamince krávě a tatínku bejkovi i dětem ve školce. O pár let později jsem o telátku vyprávěl mladší dceři Josefíně, která si telátko také zamilovala.

Pak holky vyrostly a já jsem na telátko zapomněl. Dcery však ne. Takže když se mě v Českém rozhlase zeptali, jestli bych nechtěl zkusit napsat něco do cyklu Minutové pohádky, byla to pro ně jasná volba – telátko popleta. Zíral jsem na ně, o čem to mluví, a teprve když mi Kája začala některé příběhy vyprávět, vzpomněl jsem. Prvních šest příběhů mi nadiktovala, jak si je pamatovala. Poslal jsem je do rádia, pohádky se líbily a natočil je režisér Lukáš Hlavica. Telátko hrála Marika Procházková, vypravěčku, maminku krávu a všechny ženské role Martina Hudečková a tatínka bejka a všechny mužské role Jirka Knot. Od té doby jsme s Kájou příhody o telátku psali pro rozhlas pravidelně a vždycky jsme se u toho skvěle bavili.

Když bylo napsaných a natočených 43 příběhů, napadlo mě, že by z toho mohla být hezká knížka. Tehdy jsem poznal ilustrátorku Zdeňku Študlarovou, která všechna zvířátka nádherně a vtipně nakreslila. První kniha vyšla v roce 2014 a všichni herci byli jejími kmotry. Kniha se poměrně rychle prodala, stejně tak dotisk, další se však už nechystal. Mezitím jsme, tentokrát s Josefínou, napsali druhý díl, jehož psaní jsme si užili stejně jako kdysi s Kájou.

Protože jsem pravidelně dotazován, kdy znovu první díl vyjde, rozhodli jsme se, že knihu vydáme znovu. V tom mi velice pomohl můj kamarád David Ziegelbauer, se kterým jsem napsal např. seriál Labyrint, nebo vánoční pohádku Korunní princ. A Zdeňka Študlarová k tomuto novému vydání s chutí nakreslila zbrusu nové obrázky.

A to je všechno, tady ji máte. Telátko popleta, maminka kráva, tatínek bejk, beránci Ivánek a Milánek, pašík Vašík, pan učitel vůl, tatínkův vedoucí pan velký vůl a další a další jsou zase tady. Doufáme, že si její čtení užijete stejně jako my jsme si užili její psaní a Zdeňka její nakreslení. Ať se Vám telátko líbí.

Petr Hudský (1972)

Petr Hudský vystudoval speciální pedagogiku se zaměřením na vzdělávání osob se zrakovým postižením a osob s poruchami chování. Jako scenárista je podepsán např. pod detektivními seriály Labyrint a Kriminálka Anděl, celovečerním filmem Hastrman (podle románu Miloše Urbana), pohádkami Korunní princ, Pravý rytíř, Princezna a půl království a Jak si nevzít princeznu, povídkovým TV filmem Setkání s hvězdou – Jana Hlaváčová, TV cyklem Škoda lásky, nebo TV filmem Můj strýček Archimedes.

Dlouhodobě spolupracuje i s Českým rozhlasem, pro který napsal řadu her pro malé i velké posluchače.

Karolína Anna Hudská (2001)

Na knize o popleteném telátku s ním spolupracovala tehdy jeho desetiletá dcera Karolína. Snad proto dokáže oslovit děti i dospělé.

Autorská dvojice přibližně v době, kdy začali telátko psát.

Kdo za projektem stojí?

Petr Hudský, David Ziegelbauer a malé nakladatelství Red Bear.

Máme toho za sebou hodně společného a jako tak jsme se domluvili, že když jeden z nás umí napsat krásnou dětskou knížku, druhý mu ji pomůže alespoň vydat. Vrhli jsme se na to a doufáme, že spolu s vámi se nám to podaří.

Na co vybrané peníze použijeme?

Cílová částka 140 000 Kč pokryje náklady na sazbu, grafickou úpravu knihy a náklady na tiskárnu. Pokud se nám podaří vybrat více, použijeme peníze na propagaci a případný dotisk knihy. Děkujeme!

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Štědrý přispěvatel
420 Kč  •  6. 11. 2022 21:38
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  9. 10. 2022 15:59
Velkorysý přispěvatel
400 Kč  •  1. 10. 2022 22:25
Milý přispěvatel
400 Kč  •  29. 9. 2022 21:18
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
400 Kč  •  29. 9. 2022 16:49

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu