Donio a Nadační fond pro Ukrajinu spojili své síly. Společně chtějí Zapojit Ukrajinu.

tisková zpráva

Praha 4. 4. 2023 – Zapojme Ukrajinu, tak se jmenuje nová sbírka na podporu obnovy kritické infrastruktury na Ukrajině, kterou zničily ruské raketové útoky. Nad sbírkou převzal záštitu vládní zmocněnec pro Ukrajinu Tomáš Kopečný. Odborným poradcem se stalo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. Sbírku společně pořádají Nadační fond pro Ukrajinu, který je už provozovatelem sbírky Dárek pro Putina a známá česká crowfundingová platforma Donio.

Už více než rok čelí Ukrajina systematickým útokům na civilní cíle. Téměř každý den pod troskami obytných domů umírají další lidé. Téměř každý den za ruským řáděním zůstávají desítky zraněných. Terčem ruských raket a sebevražedných dronů jsou především objekty tzv. kritické infrastruktury – elektrárny, kotelny, vodárny, dopravní a telekomunikační uzly.

„Účelem tohoto projektu je zajišťovat účelnou pomoc tam, kde je to nejvíce potřeba. Na konkrétních místech je zapotřebí zajistit přesně ty technologie nebo zařízení, které poslouží pro daný účel nejlépe a my jsme v tom připraveni pomoci,” říká vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Odborným poradcem sbírky je Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. „Naši experti se podílejí na shromaždování poptávky a budou koordinovat nákup a dodávky konkrétního materiálu, ” dodává.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu je v kontaktu přímo s městy a regiony na ukrajinské straně. S jejich představiteli pracujeme na identifikaci toho, co v rámci rekonstrukce Ruskem zničených civilních zařízení nejvíce potřebují. Zároveň pracujeme na hledání vhodných dodavatelů potřebných zařízení na naší straně,” dodává ředitel odboru evropských zemí na MPO Martin Pospíšil.

Projekt bude zájemcům nabízet možnost přispět na několik konkrétních sbírek. Poté, co bude dosaženo cílové částky, bude ukončená sbírka nahrazena další. Projekt začíná třemi sbírkami, na které je možné již nyní přispět na stránce https://www.donio.cz/proukrajinu

„Na Donio, české crowdfundingové platformě, se již vysbíralo přes 48 milionů korun na podporu Ukrajiny. Nesmíme zapomínat, že Ukrajina naši pomoc potřebuje stále. Proto je samozřejmé, že jsme se rozhodli pomoci prostřednictvím sbírky Zapojme Ukrajinu,” říká zakladatel Donio David Procházka.

Organizačně a marketingově má Zapojme Ukrajinu na starosti Nadační fond pro Ukrajinu. „Chceme pomoci Ukrajině i jinak než dodávkami zbraní, myslíme si, že přišel čas myslet na konec války a snažit se už teď aktivně o obnovu toho, co rusové zničili, ” vysvětluje jeho zakladatel vznik dalšího sbírkového projektu.

Zakladatelé sbírky, jejíž rozjezd podpořila firma Livesport, chtějí oslovit nejen finanční dárce ale i firmy, které jsou ochotné Ukrajině poskytnout materiál nebo přístrojové vybavení. V první fázi se tým Nadačního fondu pro Ukrajinu, díky financím ze sbírek na donio.cz, zaměří na vybavení nemocnic a zdravotnických zařízení.

Sbírky najdete na www.zapojmeukrajinu.cz a www.donio.cz/proukrajinu.

Podívejte se na i na další sbírky, které na Donio aktuálně běží: www.donio.cz

Kontakt pro média

Máte-li zájem o rozhovor, podklady nebo fotografie, neváhejte se nám ozvat. I mediální podpora je ohromná pomoc na cestě ke zdárnému konci sbírek, které pomáhají. Jsme zkrátka pro každou mediální dobrost, tak se nám ozvěte. <3

Na vaše zprávy se těšíme na donio@donio.cz.

Odpovědi na nejčastější otázky, které v Donio dostáváme.