Měsíc, kdy se proměnil svět – i ten náš

tisková zpráva

Milí dárci,

spousta z vás zná Donio pouze skrze sbírku, kterou jste podpořili. Pojďte nahlédnout i do zákulisí. Za poslední týdny jsme se totiž s celým týmem hodně naučili a rádi bychom vám předali momenty, které nás formovaly… Jak se totiž říká: Zázraky se dějí mimo komfortní zónu.

Na začátku března, když přicházely první znepokojující informace, že koronavirová pandemie zasáhne i naši zemi, začala spousta firem řešit, jaká opatření podniknout. Hovořilo se o tvrdých ekonomický dopadech. I my jsme začali přemýšlet, jaké kroky udělat – netušili jsme totiž, jaký vliv bude mít tato situace na dárcovství.

Ačkoliv data z období krize v roce 2009 byla poměrně pozitivní, raději jsme snížili marketingové rozpočty o 40 %, ukončili dvě externí spolupráce a zastavili aktivity, které „nehořely“.

První dny, které s sebou přinesly tvrdé opatření a omezení pohybu osob, začaly naplňovat pesimistické scénáře: propad u všech našich metrik kolem 30–40 %. Lidé jsou zdrženliví, nevědí co bude, říkali jsme si.

Nemohli jsme ale být dále od pravdy.

Zhruba pátý den po zavedení opatření přichází naše Lada s tím, že si volali s Mall TV a bavili se o společném projektu na podporu umělců, který dostává název Kultura žije. Princip je jednoduchý: Mall TV streamuje vystoupení umělců a kulturních institucí, naše Donio dává lidem možnost dotyčné podpořit v době, kdy nemohou vystupovat. Za první čtyři dny dosáhly dary, které se přes naši platformu uskutečnily, hodnoty 250 tisíc korun. To je zhruba 180% nárůst oproti předešlým týdnům. V dalších dnech dary dále stoupají a my začínáme pociťovat, že lidé nejsou až tak zdrženliví, pokud mají správnou motivaci přispět.

Kultura žije

V průběhu druhého týdne mi volá náš právník Lukáš, že se dozvěděl o chystané iniciativě na podporu lékařů. Její autoři původně směřovali na jinou platformu, ovšem po jeho intervenci se začínají bavit i s námi. Spojujeme se tak s Honzou Lukačevičem, mladým vědcem, který se nyní rozhodl pomoci zdravotníkům v první linii. Představuje nám iniciativu Energii lékařům a nám se nám líbí nejen myšlenka, ale i nasazení týmu, proto se rozhodneme zapojit. Bereme na sebe řešení finančních a legitimních záležitostí a pomoc s komunikací. Dva dny po spuštění lidé přispěli částkou 2 miliony korun – v tuhle chvíli jsme již přesvědčeni, že nám celá tahle situace může navzdory očekáváním pomoci.

To ještě ale stále ani z daleka netušíme, co nás teprve čeká.

V následujícím týdnu nám Tomáš Hodboď přeposílá facebookový status Vojty Ročka, jednoho z členů skupiny COVID19CZ, který hovoří o výrobě plicních ventilátorů a potřebě vybrat na její zahájení finance od lidí, a to především kvůli akutnosti. Spojujeme se tedy s Vojtou a na základě naší agilnosti a ochoty postavit pro ně sbírku „na míru“, uzavíráme dohodu, že do toho jdeme společně. Vojta nám nastiňuje plán vybrat více než 10 milionů korun. Prvotní skepse je pryč pár minut po spuštění sbírky. To, co přichází v následujících hodinách, nás pak naprosto odzbrojuje: za 4 hodiny je vybráno 3,5 milionu korun a my jen nevěřícně koukáme. Druhý den ráno se částka zastavuje na hodnotě 14 milionůNejrychlejší crowdfundingová kampaň na takovou částku v historii ČR.

To všechno u nás, na platformě fungující sotva pět měsíců.

Corovent

Tyto úspěchy samozřejmě nezůstávají bez odezvy, dostáváme prostor v médiích, spousta lidí a organizací se na nás obrací s prosbou o pomoc, roste ale i zájem dárců, kteří mohou a CHTĚJÍ darovat velké částky na sbírky, které na Donio běží. Je to pro nás ta nejlepší zpětná vazba. Během pár týdnů jsme se dostali do TOP 3 platforem vybírajících příspěvky od uživatelů.

Tohle vše s sebou ale nese i určitá úskalí

Když si tvoříte plán projektu, počítáte (v tom lepším případě) s lineárním nárůstem všech ukazatelů. Nepočítáte s tím, že během jednoho měsíce vyrostete z půl milionu na 26 milionů. Nejste na to připraveni technicky, administrativně, ani kapacitně…

Náš server a web byl připraven na denní návštěvnost kolem 15 tisíc uživatelů, zničehonic jich k nám na web přišlo 62 tisíc. Počítali jsme s tím, že budeme muset odbavit 3 sbírky denně, najednou jsme jich zakládali pětinásobek. Nenapadlo nás, že by denní pětimilionový limit u platební brány najednou nemusel být dostačující (při sbírce na plicní ventilátory jsme tohoto limitu dosáhli ve 23:51 – nedokážete si představit, jak velký kámen ze srdce mi spadl, když se limit o půlnoci restartoval).

Sessions

Ve výsledku ale stejně máte pouze dvě možnosti…

Buď to nezvládnete a zklamete důvěru všech, kteří se na vás obrátili s prosbou o pomoc, nebo se vyburcujete k neskutečným výkonům. Nám se povedlo to druhé. Celý náš tým odvedl neuvěřitelnou práci. Každý jeden člen odvedl a stále ještě odvádí činnost, při které jedeme na 120 % a při které pro nás standardní pracovní doba není vůbec relevantní.

Tímto bych tedy chtěl celému svému týmu poděkovat, stejně jako jsou pro nás všichny hrdinové ti v první linii, kteří nás brání, pro mě jsou i oni hrdinové.

V Donio máme ale i další velké hrdiny, a těmi jste vy. Vy všichni, kdo jste se rozhodli podpořit některý z příběhů a přispět byť i menší částkou na správnou věc. Díky vám se tohle všechno podařilo.

Všem vám za celé Donio a za všechny lidi, kteří u nás jsou, DĚKUJI.

David Procházka
zakladatel

P.S. Na konec bych ještě rád připojil jedno přání, a sice využití tohoto stavu solidarity, do kterého jsme se dostali, k přetvoření na zcela běžnou a přirozenou věc. Pojďme i ve dnech, kdy se svět vypotácí z temnoty, tu být jeden pro druhého. Pojďme brát jako běžné, že dojdeme starším sousedům na nákup nebo vyvenčit psa. Neotáčejme se v budoucnu zády před druhými, kteří se dostali do existenčních problémů. Važme si všech složek IZS, kteří tu jsou vždy pro nás. Podporujme ty, kteří si sami pomoci nedokáží. Posuňme hranice lidskosti a vzájemné podpory zase o kus dále.

Podívejte se na i na další sbírky, které na Donio aktuálně běží: www.donio.cz

Kontakt pro média

Máte-li zájem o rozhovor, podklady nebo fotografie, neváhejte se nám ozvat. I mediální podpora je ohromná pomoc na cestě ke zdárnému konci sbírek, které pomáhají. Jsme zkrátka pro každou mediální dobrost, tak se nám ozvěte. <3

Na vaše zprávy se těšíme na donio@donio.cz.

Odpovědi na nejčastější otázky, které v Donio dostáváme.