Donio Plus nabízí v crowdfundingu to, co na českém trhu dosud chybělo

tisková zpráva

Lidé se zajímavými nápady nyní mohou snadno požádat komunitu o finanční podporu – dostanou 100 % vybrané částky

Praha, 25. června 2020 – Už po několika měsících hlásí mladá česká dárcovská platforma Donio, že se přes ni vybralo více jak 51 milionů korun. Nyní spouští další službu, a to Donio Plus, které je určeno lidem se zajímavými nápady, kteří výměnou za atraktivní odměny získávají finance na realizaci projektu. Na rozdíl od jiných platforem předá Donio 100 % vybrané částky, nebere si totiž provize, které jsou v Česku standardem. Už nyní mohou lidé podpořit několik projektů – kampaň na Donio Plus spustila například návrhářka Josefina Bakošová, nakladatelství wo-men nebo překážkový závod Predator Race.

Pro kohokoliv s dobrým nápadem

 • Například začínající i zkušené spisovatele, kteří chtějí vydat knihu, ale nemají dostatek finančních prostředků. Pro návrháře, kteří chtějí navrhnout limitovanou kolekci oblečení.
 • Všechny, kteří by rádi přivedli na svět nový nápad, ale chybí jim finance.
 • A také ty, kdo rádi podporují vznik nových nápadů. 

V čem je Donio Plus jiné?

 • Předáme 100 % vybrané částky. Žádné provize, žádné poplatky. Provoz a rozvoj platformy je financovaný z tzv. dýšek, tedy dobrovolné částky, kterou mohou lidé poslat spolu s příspěvkem. 
 • Vybrané peníze dostane zakladatel už v případě, že dosáhne prvního finančního milníku.
 • Projektům dáváme více času, s Donio Plus mají na kampaň 3 měsíce.
 • Projektům, které nemají materiální odměny, uvolní ruce a ušetří čas i finance, nejsou totiž podmínkou.

Donio Plus nabídne to, co u jiných českých platforem doposud chybělo

„Donio bylo doposud vnímáno jako dobročinná platforma, během pandemie se na nás ale obrátila řada lidí s nápadem na podporu zajímavého projektu. Rozhodli jsme se, že náš záběr rozšíříme. Na českém trhu už crowdfundingové portály sice existují, ale my jsme se pokusili vykrýt to, co podle nás nenabízí. A nebo nabízí, ale draze,” říká David Procházka, zakladatel Donio. 

Z rešerše, kterou si Donio udělalo, totiž vyplynulo, že zakladatelé projektů často z vybrané částky hradí portálům až 13% provize za to, že u nich kampaň mají. Leckdy je pro ně také překážkou strach, že pokud se nevybere 100 % částky, peníze nedostanou a veškerá energie přijde vniveč, proto Donio vymyslelo systém tzv. milníků, které cílovou částku dělí na několik dílů – zakladatel dostane vybrané peníze už v případě, že dosáhne prvního.

Crowdfunding jako sexy kampaň 

„Velký důraz klademe na spolupráci s projekty a značkami, kterých si profesně i lidsky vážíme. Zároveň jsme se od samého začátku soustředili na to, aby se Donio Plus stalo místem, které mohou značky využít pro skvělý marketing. Například designéři, návrháři a umělci mohou podporovatelům nabídnout limitovanou edici svých kolekcí nebo výrobků,” dodává Lucie Hanáčková, která má Donio Plus na starosti.

Donio Plus - Lucie Hanáčková a David Procházka

3 projekty, které už nyní mohou lidé na Donio Plus podpořit

1 – Nová kolekce Josefiny Bakošové s autorským dezénem látky

„Je to pro mě velice milá výzva, nová zkušenost, které si vážím. Nikdy jsem o peníze ve svém oboru nežádala i když si myslím, že i v umění je to potřeba. Je mi sympatické, že je to čistě o vývoji a výrobě. Je to kreativní počin, který nemá komerční nádech. A protože ženy, které Donio tvoří, jsou mi velmi blízké a máme podobné cítění a vnímání světa, přišlo mi to jako jedinečné spojení. Doufám a přeji si, aby se našlo pár nadšenců, kteří budou mít chuť a radost podpořit moji tvorbu,” říká ke spolupráci Josefina Bakošová.

2 – Kniha Svátosti: Lucie Králíková, Michaela Karásek Čejková 

„V roce 2012 byla realizována vůbec první crowdfundingová kampaň v Česku – a shodou náhod na naši knihu Slečny. Uvědomila jsem si tenkrát, jak důležitý nástroj pro chod našeho nakladatelství tímto alternativním financováním získávám. A teď, přesně o osm let později, můžu stát zase u něčeho nového – tentokrát už s devátou kampaní, a to na knihu Svátosti. Neměla jsem důvod „naši“ crowdfundingovou platformu měnit, ale u Donio Plus mě naprosto nadchly milníky, kterými můžu lákat potenciální podporovatele a podporovatelky na vychytávky, které u našich knížek umíme udělat. Jedním z milníků je tak třeba plátno v barvě mariánské modři na přebalu, které si vysnily autorky Svátostí Lucie Králíková a Michaela Karásek Čejková, a které je jen „pár tisíc“ od základní částky, kterou potřebujeme nutně dosáhnout. Baví mě i to, že jde celá vybraná částka nakonec za námi. A v neposlední řadě ráda zkouším nové věci, protože se díky nim posouvám stále dopředu. Tak doufám, že se nám kampaň podaří,“ zmiňuje Barbora Baronová, která založila nakladatelství wo-men orientované na umělecké knihy (nejenom) s genderovým zaměřením.

3 – Predator Race – ještě lepší překážkový závod 

„Když se vaše práce stane vaším koníčkem, je to polovina úspěchu. Když pak zjistíte, že tento koníček je i zábavou pro další tisíce lidí, tak víte, že vaše práce má smysl, že za sebou můžete zanechat stopu. Koronavirus ovlivnil i naše fungování, proto jsem se rozhodli oslovit silnou komunitu s prosbou o finanční podporu. Získané finance nám umožní nejen udržet, ale hlavně rozvinout, koncept, na kterém pracujeme už sedm let. Díky Donio Plus se peníze nestanou překážkou našeho překážkového závodu,“ doplňuje Michal Dlouhý, zakladatel závodu.

Stáhněte si fotografie k Donio Plus.

___

Donio

 • Vybráno 51 726 245 Kč
 • Sbírek a projektů 406 
 • Dárců 59 328  – 62 % jsou ženy, nejčastěji darují lidé ve věku 25–34 let (42 %), druhou největší skupinou jsi lidé ve věku 35–44 let (22,5 %)
 • Nejštědřejší města jsou Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň

Na Donio můžete pomoci stovkám silných příběhů. S Donio Plus budete stát u zrodu nových myšlenek, za jejichž podporu získáte atraktivní odměny. Jsme zkrátka pro každou dobrost. 

Tým Donio

Donio založil David Procházka, který už od školních let rád pomáhá druhým. David se obklopil týmem mladých inspirativních lidí, kteří do projektu vkládají své zkušenosti i srdce. 

Donio ale není jen místem, kde získat finance pro sbírku nebo projekt. Od samého začátku se věnujeme edukaci a připravujeme zajímavý obsah tak, aby byl atraktivní pro uživatele napříč věkovými kategoriemi. Donio vzniklo, aby pomáhat druhým bylo jednodušší. Naším cílem je udělat z dárcovství pozitivní návyk. I malou částku lze totiž díky crowdfundingu někomu změnit život.

Fotografie týmu si můžete stáhnout zde.

Podívejte se na i na další sbírky, které na Donio aktuálně běží: www.donio.cz

Kontakt pro média

Máte-li zájem o rozhovor, podklady nebo fotografie, neváhejte se nám ozvat. I mediální podpora je ohromná pomoc na cestě ke zdárnému konci sbírek, které pomáhají. Jsme zkrátka pro každou mediální dobrost, tak se nám ozvěte. <3

Na vaše zprávy se těšíme na donio@donio.cz.

Odpovědi na nejčastější otázky, které v Donio dostáváme.