Úspěšně vybráno:

Udrželi jste Jakuba FIT

Vybráno 0 Kč 107 413 Kč
od 84 dárců
 -
84 dárců
Celkem se zapojilo
1 279 Kč
Průměrná výše daru
11 111 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Udrželi jste Jakuba FIT

Vybráno 0 Kč 107 413 Kč
od 84 dárců

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Denisa Vinařská
Datum přidání
6. 4. 2023
Poslední aktualita

16. 6. 2023 6:33

Jakub teď může cca rok cvičit

Milí dárci,

slova díků nikdy nebudou dost. DĚKUJEME.

Sice stále čekám na nové fotky z Gymu, ale nechci nadále otálet s poděkováním. Diky Vám může Jakub prakticky celý rok cvičit. Nevím, koho to dojalo víc, jestli jeho samotného, jeho lékaře, jeho trenéra anebo mě.

Před pár dny jsem s ním byla na kontrole u neurologa. Sám překvapeně uznal, že Jakub je na tom v některých oblastech lépe, než by čekal od poslední návštěvy. Nemoc sice postupuje a vybírá svou daň, ale přece jen se daří ji držet malinko pod kontrolou. Proto má smysl bojovat a nevzdávat se. Za Jakuba, za jeho čas s naším synem.

Na nedávném rekondičním víkendovém pobytu Společnosti pro pomoc při Huntingtonově chorobě byl dokonce Jakub a náš příběh dáván jako inspirace pro ostatní rodiny. 

My víme, že Huntingtonova choroba nelze porazit, ale díky Vám a možnosti cvičit, má Jakub šanci udržet si déle samostatnost a soběstačnost, udržet si důstojnost. 

DÍKY

Denisa

Zobrazit celou aktualitu

Kdo sbírku organizuje?

Jmenuji se Denisa Vinařská a dlouhé roky jsem byla životní partnerkou Jakuba. Jakub Vinařský je chlap, kterému osud do vínku nadělil Huntingtonovu chorobu. 

Jakuba jsem poznala před téměř 20 lety na dovolené v Chorvatsku. Bylo mu tehdy něco pod 30, jeho energie skoro až děsila. Byl to blázen, co si jeden den vzpomněl, že vyběhne nahoru na kopec pohoří Biokovo a další den chtěl plavat z Bašky Vody na ostrov Hvar. Naše cesty se znovu krátce střetly o rok později v Praze, když jako barman míchal koktejly na firemním večírku firmy, kde jsem pracovala. A nemohlo mě překvapit, když se o pár měsíců později loučil s tím, že odjíždí do Austrálie. Nemohla jsem tušit, co se za tím zběsilým užíváním života a poznáváním světa skrývá…

Když jsem se v roce 2009 dozvěděla o Huntingtonově chorobě, nemohla jsem uvěřit. K Jakubovi se ta strašná nemoc prostě nehodila. Bylo absolutně nemyslitelné si byť jen představit, že za pár let může mít problémy se hýbat, problémy mluvit, že by tenhle pozitivní kluk mohl trpět depresemi, že přijdou výkyvy nálad, že by mohl být agresivní… A přece, ten zmutovaný gen zdědil po svém otci, který sám na komplikace s nemocí spojené zemřel v psychiatrické 
léčebně ve věku nedožitých 50. let. 


Huntingtonova choroba je vzácné dědičné neurodegenerativní onemocnění mozku, které je charakteristické nekontrolovatelnými trhavými pohyby a postupnou ztrátou kognitivních funkcí vedoucí až k demenci. Nemoc začíná plíživě obvykle na vrcholu produktivního věku pacienta (obvykle kolem 40. roku života). Prvotními příznaky jsou problémy s pohybem, svalové záškuby a změny psychiky jako 
podrážděnost, apatie, náladovost a agrese, často také deprese a úzkosti, únava, nesoustředěnost a poruchy spánku. Co se týče fyzických projevů, nejčastější jsou mimovolné kroutivé pohyby v různých částech těla (chorea), jako jsou končetiny, trup, ale i obličej. Ty pacienta ruší při jakékoliv činnosti, ale i během odpočinku. 
Všechny projevy se postupně zhoršují. Postižený není sebekritický, může trpět halucinacemi a nedokáže je odlišit od reality, objeví se i demence, kdy již není schopen postarat se sám o sebe. Nemoc většinou trvá 10 až 30 let a končí smrtí. Léčba v současnosti neexistuje. Lze pouze zmírňovat některé z projevů.

Komu pomůžeme?

Datovat první projevy nemoci lze jen obtížně, protože při Jakubově hyperaktivitě si ani odborníci dlouho nebyli jisti, co je ještě zrychlený Jakub a co už je neovladatelná huntingtonova choroba. Nejvýrazněji si nemoc nicméně začala vybírat svou daň v posledních 5–6 letech, tedy skutečně po čtyřicítce. Ve svém původním oboru (barman) byl už Jakub prakticky nezaměstnatelný. On sám si dlouho připouštěl pouze potíže s pamětí, ale bylo to o celkové nesoustředěnosti, 
roztěkanosti, podivně houpavé chůzi, zhoršených komunikačních schopnostech. Lidé ho od pohledu nejednou obvinili z užívání drog. Postupně přicházely změny nálad, impulzivní chování nebo naopak zpomalené myšlení. S projevy nemoci přišla také sociální izolace, kdy se od něho začali odvracet přátelé a Jakub byl odkázaný pouze na rodinu.

I tak se Jakub snažil (a snaží) být maximálně soběstačný a hlavně být dobrým tátou. Ještě před rokem pracoval u firmy, která zaměstnává OZP. Bohužel tato firma OZP spíše využívá a pro Jakuba už byly 12h směny neúnosné a musel skončit. Nyní pracuje v chráněné dílně cca 9h týdně.

Pro mne, jako jeho ženu bylo tohle všechno mimo jiné náročné právě i s ohledem na našeho syna (také v riziku této choroby). Kubík byl vymodlené miminko, jehož narození předcházely 3 neúspěšné IVF pokusy, které jsme podstoupili ve snaze zabránit přenosu nemoci. Bohužel to nikam nevedlo a tak jsme miminko po dlouhých úvahách riskli přirozenou cestou. Už v průběhu jinak bezproblémového těhotenství bylo jasné, že se náš vytoužený chlapeček narodí s ortopedickou vadou pes equinovarus. Od narození tak absolvoval náročnou léčbu. Ve 2 letech jsme s obrovským překvapením zjistili, že Kubík má 8 a 10 dioptrií a kromě toho bojujeme s vývojovou dysfázií, kdy se teprve ve 4 letech začal pomalu rozmlouvat. Zkrátka, v praxi to znamenalo, že se vlivem stresu a nekonečného množství drobných nehod doma stupňovaly konflikty, přibývaly hádky. Naše cesty se tak nakonec před necelými 3 lety rozešly, respektive jsem došla k rozhodnutí, že bude pro všechny lepší, když budeme žít odděleně. Zároveň tu jsem ale pro Jakuba pořád a vždycky bude součástí našeho života…


Rozchod byl pro Jakuba hodně složitý a nesl s sebou další zhoršení jeho stavu. Bohužel neexistuje moc možností léčby kromě medikamentů na zmírnění projevů a občasných víkendových rekondičních pobytů pořádaných Společností pro pomoc 
při Huntingtonově chorobě. Hledali jsme proto jiné cesty, zejména nějakou možnost fyzických aktivit. Sice jezdil na rehabilitace na FTVS, kde s ním pracovaly fyzioterapeutky, které mají přímo zkušenost s pacienty s Huntingtonovou chorobou. Bohužel to má ale Jakub přes celou Prahu a navíc to bylo (a je) hodně omezené kapacitou terapeutů. 

Podařilo se nám sehnat fitko a trenéry, kde se Jakubovi věnují individuálně. Jde o Heroes Gym v OC Cíl na Zahradním Městě. Majitelé (a trenéři v jednom) mají sami dcerku s DMO, takže mají velké pochopení a Jakuba si tak trochu adoptovali. Spojili se jednak s fyzioterapeutkou své dcery, jednak jsme cvičení konzultovali i s Jakubovou fyzioterapeutkou, aby se jeho tréninky nastavily co nejadekvátněji jeho potřebám a možnostem.

Jakub chodí cvičit 2–3× týdně už  téměř 2 roky. Za tu dobu udělal velké pokroky (ve smyslu zpevnění těla a zlepšení fyzické kondice), i když u něj jde hlavně o to, aby se co možná nejdéle udržel svalový tonus v nějaké funkční podobě. Výhodou Heroes Gym je, že to má ani ne 5 minut od místa bydliště. Často ho tam doprovází i náš syn a znamená to pro ně další společný a kvalitně strávený čas. Navíc se mu v Heroes maximálně přizpůsobují a většinou mají i pochopení pro jeho nenadálé výpadky, zmatkářské chování i změny nálad (není neobvyklé, že Jakub zapomene na trénink, poplete čas, nebo zruší 10 minut předem).

Zkrátka Jakub potřebuje hodně individuální přístup jak k fyzickému tréninku samotnému, tak po osobní stránce. To vše tady ale má. V Heroes ho mají tak trochu jako maskota a začlenili ho do party i ostatních lidí, co tam chodí cvičit. Obrovským benefitem je 
tak i sociální stránka věci, kdy mu i mentálně pomáhá chodit mezi lidi, kteří ho vždy rádi vidí. Navíc se potvrzuje, že cíleným a pravidelným cvičením lze výrazně ovlivnit kvalitu života nemocných a možná i zpomalit progres nemoci.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Je zde však finanční stránka věci. První měsíce si Jakub financoval víceméně sám. Šlo hlavně o to, si vůbec vyzkoušet, nakolik to bude pro obě strany schůdné.

Další financováno probíhalo hlavně prostřednictvím nadací, pomáhá i Společnosti pro pomoc při Huntingtonově chorobě, dokonce se mu na pár měsíců složili i členové Heroes Gymu. Měsíc tréninků stojí cca 8–9 tis. Kč (záleží na počtu cvičení, na jeho zdravotním stavu, ochotě apod.

Proto nyní žádáme o pomoc. Měsíčně tato částka není vůbec zanedbatelná pro člověka v Jakubově situaci ani pro Společnost pro pomoc při Huntingtonově chorobě, která se mu sice snaží pomoci, ale jako pro „neziskovku“ tato situace pro ně pochopitelně znamená velkou komplikaci.

Rádi bychom vybrali částku alespoň na půl roku Jakubova cvičení.  Každá koruna, která se vybere, bude využita na další tréninky, případně jiné aktivity (rehabilitace, terapie), které Jakubovi pomůžou udržet se FIT :-)

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

16. 6. 2023 6:33

Jakub teď může cca rok cvičit

Milí dárci,

slova díků nikdy nebudou dost. DĚKUJEME.

Sice stále čekám na nové fotky z Gymu, ale nechci nadále otálet s poděkováním. Diky Vám může Jakub prakticky celý rok cvičit. Nevím, koho to dojalo víc, jestli jeho samotného, jeho lékaře, jeho trenéra anebo mě.

Před pár dny jsem s ním byla na kontrole u neurologa. Sám překvapeně uznal, že Jakub je na tom v některých oblastech lépe, než by čekal od poslední návštěvy. Nemoc sice postupuje a vybírá svou daň, ale přece jen se daří ji držet malinko pod kontrolou. Proto má smysl bojovat a nevzdávat se. Za Jakuba, za jeho čas s naším synem.

Na nedávném rekondičním víkendovém pobytu Společnosti pro pomoc při Huntingtonově chorobě byl dokonce Jakub a náš příběh dáván jako inspirace pro ostatní rodiny. 

My víme, že Huntingtonova choroba nelze porazit, ale díky Vám a možnosti cvičit, má Jakub šanci udržet si déle samostatnost a soběstačnost, udržet si důstojnost. 

DÍKY

Denisa

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

DobroDárce
100 Kč  •  5. 6. 2023 12:49
DobroDárce
300 Kč  •  5. 6. 2023 12:28
Dárce, který je pro každou dobrost
222 Kč  •  5. 6. 2023 11:41
Laskavý dárce
11 111 Kč  •  5. 6. 2023 9:40
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  5. 6. 2023 8:21
Milý dárce
1 000 Kč  •  30. 5. 2023 9:40
Milý dárce
2 000 Kč  •  30. 5. 2023 9:20
Sestřenka
600 Kč  •  30. 5. 2023 8:22
Kubo drž se!
Laskavý dárce
600 Kč  •  29. 5. 2023 21:24
Ondřej V.
600 Kč  •  15. 5. 2023 9:22
Tak ještě jednou, drž se Víno a makej😜
Fik
2 000 Kč  •  10. 5. 2023 14:42
Kubo makej 😉
Jelen
1 000 Kč  •  3. 5. 2023 16:29
Velkorysý dárce
600 Kč  •  29. 4. 2023 3:53
DobroDárce
1 000 Kč  •  28. 4. 2023 22:20
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  28. 4. 2023 15:37
Majda Tikalová
5 000 Kč  •  27. 4. 2023 20:24
Kubíčku, tebe nic nezastaví! Tak ať ti to pomůže a můžeš dál kolem sebe šířit dobrou náladu a energii! xxx
Josef Malec od Petra Páva
200 Kč  •  27. 4. 2023 13:24
Drž se chlape
Vacková Lidmila
1 000 Kč  •  22. 4. 2023 10:32
Držím ti palce Kubo…
Velkorysý dárce
600 Kč  •  20. 4. 2023 8:59
Laskavý dárce
300 Kč  •  19. 4. 2023 1:05
Honza
5 555 Kč  •  18. 4. 2023 12:57
Drž se Kubo! A už žádný RedBull! Vždyť ty lítáš i bez nich..
Štědrý dárce
300 Kč  •  18. 4. 2023 9:15
Kuba Puha Mašek
1 000 Kč  •  17. 4. 2023 7:46
Kubo drž se, jsi jeden z neúžasnějších lidí kteří prošli mým životem. Tvoje energie, otevřenost a přátelsví vždy byli příkladem toho jaký je člověk když má dobro v srdci.
Tomesek's
2 000 Kč  •  16. 4. 2023 21:27
Jakub, we have great memories of you from here in Australia. We always have a place in our hearts for you.
Milý dárce
1 000 Kč  •  16. 4. 2023 19:09
PMCH
1 000 Kč  •  16. 4. 2023 18:23
Drž se , ty to dáš Vińas
Laskavý dárce
3 500 Kč  •  16. 4. 2023 18:02
Tereza Mensdorff-Pouilly
600 Kč  •  16. 4. 2023 14:26
Katka
1 000 Kč  •  16. 4. 2023 14:10
Víno drž se
Helclik
1 000 Kč  •  16. 4. 2023 13:57
Víno, neflákej toa v létě si dáme U Cechu pivko!!!!
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  16. 4. 2023 13:54
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  16. 4. 2023 12:35
DobroDárce
100 Kč  •  16. 4. 2023 12:25
O+P
1 000 Kč  •  16. 4. 2023 12:20
Držíme moc pěsti a posíláme hodně síly! Velký pozdrav z Austrálie!
Rasovan Legend Element
1 414 Kč  •  16. 4. 2023 11:35
Bože bohovskej kamo drz se! Tebe tohle nic nezastavi!!!
Štědrý dárce
5 000 Kč  •  16. 4. 2023 9:57
Milý dárce
600 Kč  •  16. 4. 2023 8:15
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  15. 4. 2023 23:23
Laskavý dárce
600 Kč  •  15. 4. 2023 22:44
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  15. 4. 2023 17:24
Velkorysý dárce
10 000 Kč  •  15. 4. 2023 15:07
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  15. 4. 2023 14:27
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  15. 4. 2023 13:55
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  15. 4. 2023 12:50
Ondřej V.
500 Kč  •  15. 4. 2023 12:48
Držím ti palce kamaráde!!!
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  15. 4. 2023 12:05
Laskavý dárce
2 000 Kč  •  15. 4. 2023 11:55
Ondra
600 Kč  •  15. 4. 2023 11:47
Jakube, hodně sil a bojuj!
Jana
2 000 Kč  •  15. 4. 2023 11:15
Jakube, přeju Ti hodně sil, bojuj! Drž se :)
Laskavý dárce
300 Kč  •  14. 4. 2023 16:41
Velkorysý dárce
200 Kč  •  14. 4. 2023 13:43
Dárce, který je pro každou dobrost
150 Kč  •  14. 4. 2023 13:22
DobroDárce
1 000 Kč  •  14. 4. 2023 12:02
Štědrý dárce
600 Kč  •  14. 4. 2023 7:46
Štědrý dárce
600 Kč  •  13. 4. 2023 20:49
Milý dárce
150 Kč  •  13. 4. 2023 20:40
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  13. 4. 2023 20:30
Štědrý dárce
100 Kč  •  13. 4. 2023 19:57
Dárce, který je pro každou dobrost
2 000 Kč  •  13. 4. 2023 17:47
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  13. 4. 2023 15:57
DobroDárce
300 Kč  •  13. 4. 2023 15:53
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  13. 4. 2023 15:34
Laskavý dárce
200 Kč  •  13. 4. 2023 13:25
DobroDárce
300 Kč  •  13. 4. 2023 13:20
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  13. 4. 2023 12:52
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  13. 4. 2023 12:35
Dobrosrdečný dárce
100 Kč  •  13. 4. 2023 12:13
Laskavý dárce
3 500 Kč  •  13. 4. 2023 11:27
Martina M.
2 000 Kč  •  13. 4. 2023 2:48
Moc děkuju Denise i panu Wainerovi (trenér) a všem, kteří přispěli nebo přispějí, jsem moc ráda, že alespoň něco v jeho životě se nám podaří zlepšit... :-)
Štědrý dárce
1 111 Kč  •  7. 4. 2023 14:26
Dárce, který je pro každou dobrost
2 000 Kč  •  7. 4. 2023 12:16
Milý dárce
600 Kč  •  7. 4. 2023 11:53
Velkorysý dárce
200 Kč  •  7. 4. 2023 11:45
Pavka
3 500 Kč  •  7. 4. 2023 11:05
Kamarade drz se!!!! A nepřehanej to s nealkoholicky pivem😂😂😂😂
Štědrý dárce
600 Kč  •  7. 4. 2023 8:52
Štědrý dárce
300 Kč  •  7. 4. 2023 8:39
Velkorysý dárce
2 000 Kč  •  7. 4. 2023 8:21
Velkorysý dárce
200 Kč  •  6. 4. 2023 22:57
DobroDárce
500 Kč  •  6. 4. 2023 22:34
Olda
1 000 Kč  •  6. 4. 2023 22:30
Hodně sil přeju
DobroDárce
300 Kč  •  6. 4. 2023 22:15
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  6. 4. 2023 19:28
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  6. 4. 2023 17:28
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  6. 4. 2023 14:29

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat