Časté dotazy

Donio je určeno i lidem se zajímavými nápady, kteří výměnou za atraktivní odměny získávají finance na realizaci projektu. Na rozdíl od jiných platforem předá Donio 100 % vybrané částky, nebere si totiž provize, které jsou v Česku standardem.
  • Předáme 100 % vybrané částky. Žádné provize, žádné poplatky. Provoz a rozvoj platformy je financovaný z tzv. dýšek, tedy dobrovolné částky, kterou mohou lidé poslat spolu s příspěvkem.
  • Vybrané peníze dostane zakladatel už v případě, že dosáhne prvního finančního milníku.
  • Projektům dáváme více času, s Donio mají na kampaň 3 měsíce.
  • Projektům, které nemají materiální odměny, uvolní ruce a ušetří čas i finance, nejsou totiž podmínkou.
Pro kohokoliv s dobrým nápadem. Například pro začínající i zkušené spisovatele, kteří chtějí vydat knihu, ale nemají dostatek finančních prostředků. Pro návrháře, kteří chtějí navrhnout limitovanou kolekci oblečení… Zkrátka pro všechny, kteří by rádi přivedli na svět nový nápad, ale chybí jim finance. A také ty, kdo rádi podporují vznik nových nápadů.

Autoři projektů

Založení i správa projektu je zdarma, stejně jako jeho zveřejnění na Donio. Zdarma od nás také dostanete profesionální platební bránu, dokonce sami hradíme náklady spojené s transakcí. Bezplatně dostáváte i uživatelskou podporu a konzultaci od našeho seniorního týmu.
Nebereme, vždy předáme 100 % vybrané částky. Jediné, co musíte z vybrané částky zaplatit, je daň.
Provoz a rozvoj platformy pokrýváme z vlastních zdrojů a dýšek dárců a přispěvatelů, která jsou dobrovolná. PS: Děkujeme za ně, jsou pro nás nejen ohromná finanční pomoc, ale i gesto, že vám dává smysl, co děláme.
Klademe velký důraz na spolupráci s projekty a značkami, kterých si profesně i lidsky vážíme. Zároveň se od samého začátku soustředíme na to, aby se Donio stalo místem, které mohou značky využít pro skvělý marketing. Jsme pro každou dobrost, pokud ale cítíme, že projekt nesplňuje naše požadavky, můžeme ho odmítnout (děláme to neradi).
Nemusíte, projekt vám založíme i pokud jste fyzická nebo právnická osoba.
Z rešerše, kterou jsme si udělali, vyplynulo, že se zakladatelé často bojí, že se nebere 100 % částky, peníze nedostanou a veškerá energie věnovaná přípravě projektu i kampaně přijde vniveč. Proto jsme vymysleli systém tzv. milníků, které cílovou částku dělí na několik dílů – zakladatel dostane vybrané peníze už v případě, že dosáhne prvního. Milníky jsou tedy pomyslné body, které se povedlo uskutečnit.
To záleží na výši cílové částky. Pokud je cílová částka nad 75 000 Kč, je potřeba dosáhnout alespoň 25 %. Pokud je nižší, je nutné získat alespoň polovinu požadované částky, aby byl projekt chápán jako úspěšný a nemuselo dojít k refundaci.
Finanční příspěvky pošleme zpět přispěvatelům. Příspěvek na provoz a rozvoj platformy Donio bohužel nelze z procesních důvodů vrátit.
Máme radost, že jste se rozhodli požádat svou komunitu o finanční podporu. Ozvěte se Lucii Hanáčkové: lucie@donio.cz – 777 835 030, která si s vámi zavolá a projdete, co vše je třeba přichystat.
Pokud od vás máme veškeré podklady, je spuštění projektu otázkou hodin.
Video není podmínkou, ale významně pomáhá, stejně jako kvalitní fotografie.
Ano, ze svého Moje Donio účtu můžete upravovat text, přidávat a mazat fotografie či pravidelně informovat, jak se váš příběh vyvíjí, pomocí aktualizací, které se objeví v úvodu projektu.
Ano, rádi vám s tím pomůžeme.
Ano, díky widgetu, který vám vygenerujeme, je to velmi snadné. Jednoduše si ho vložíte do vlastního webu. Rádi vám ho i graficky upravíme, aby ladil s vašimi barvami.
Do 14 dnů od ukončení projektu.
Nečeká. K uskutečnění projektu je třeba podepsat smlouvu. To je vše.
Předáme vám 100 % vybrané částky a neúčtujeme si žádné poplatky ani provize. Jelikož se ale jedná o váš příjem, částka se stane součástí placení daně, která je ve výši 15 %.
Zatímco o dobročinných sbírek nejsme limitováni časem, u komerčních projektů je maximální délka, po kterou může být projekt aktivní, 90 dní. Pokud chcete mít kampaň kratší, není to problém, vyjdeme vám vstříc.
Po úspěšném ukončení projektu vám předáme přehledný seznam všech přispěvatelů, který obsahuje přehled odměn a kontaktů, abyste se s nimi mohl(a) snadno spojit.
Rádi. Standardně využíváme naše sociální sítě a také mailing, který má velmi dobré výsledky. Marketingovou a mediální podporu řešíme vždy individuálně tak, abychom se v aktivitách doplňovali.

Přispěvatelé

Potřebujeme váš e-mail, abychom vám mohli potvrdit, že jsme váš příspěvek v pořádku přijali. Pokud jste podpořili projekt a přejete si za podporu získat odměnu, potřebujeme údaje, abychom je mohli předat organizátorovi projektu, který vám odměnu odešle.
Pokud jste zvolili platbu převodem, váš příspěvek k projektu se připíše až v momentě, kdy peníze dorazí na účet. Buďte, prosím, obezřetní při zadávání variabilního symbolu, abychom dokázali váš příspěvek správně přiřadit.
Podívejte se, prosím, do spamu. Ani tam není? Ozvěte se nám na donio@donio.cz.
Potvrzení o daru je možné vystavit jen u dobročinných sbírek. Příspěvky v rámci kategorie Komerční projekty bohužel není možné evidovat jako dar, který si můžete odečíst od základu daně.
V momentě, kdy se nepodaří dosáhnout ani prvního milníku projektu, dostanete příspěvek zpět na účet.
Pokud máte problémy s provedením platby ze zahraničí, může být chyba na straně platební brány, která některé zahraniční platební karty nepřijímá. Pokud zvolíte platbu převodem, můžete použít například službu Wise, která má výhodnější podmínky pro převod ze zahraničí.
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správnému projektu. Proto je potřeba u každého projektu zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
My v Donio samotnou výrobu neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás projekty, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu.
Donio je platforma, která založení projektů umožňuje. V profilu každého projektu je uvedeno jméno jeho zakladatele, kterému po ukončení projektu předáme vybranou částku. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití. Je ale třeba myslet na to, že nedohlédneme všude, proto nás prosím nepovažujte za garanta projektů.