CD Jiří Plocek: Cestou k naději/Zápisky potulného mandolinisty

Milník 1/2

Nyní mohu vydat CD, děkuji!

Vybráno 0 Kč 84 883 Kč
60 000 Kč
13 dnů
do ukončení

Milník 2/2

Dosáhli jsme na částku k realizaci CD. Další příspěvky mne motivují ještě k vytvoření videoklipu. Proto nový milník! – Díky moc!

Vybráno 0 Kč 84 883 Kč
90 000 Kč
13 dnů
do ukončení
Zakladatel
Jiří Plocek
Datum přidání
5. 3. 2024
Poslední aktualita

14. 3. 2024 9:55

Od třináctého března míříme k videu

Po osmi dnech jste mi – moji milí podporovatelé – pomohli dosáhnout cílové částky pro uskutečnění projektu – tedy cédéčka. Moc za to děkuji! Překvapila mne ta rychlost!

Cédéčko bude, doufám, hotovo koncem května nebo začátkem června.

Jak jsem už naznačil ve svém základním textu k projektu: Pokud se vyberou nějaké peníze navíc, tak bych je rád věnoval na vytvoření videoklipu k mé muzice. Netroufám si teď odhadnout, kolik přesně je potřeba, ale určitě by to byla minimálně nějaká další desítka tisíc korun navíc, abychom dostáli určité kvalitě.

Takže ponecháváme dveře pootevřené i této možnosti. Pokud se najdou ještě další přispěvatelé, bude to myslím pěkná třešnička na dortu. 

Díky moc už teď za Vaši ohromnou dosavadní podporu!

Váš Jiří Plocek

Zobrazit celou aktualitu

PROČ TOHLE CD?

Připravované CD Cestou k naději by také mohlo nést podtitul „můj hudební životopis“, protože svým způsobem odráží moji muzikantskou cestu, nebo přinejmenším tu její linii, která je založena na mé vlastní tvořivosti a hledání a která začala dávno – v hloubi 70. let minulého století a odvíjela se v doteku s bluegrassem, world music a moravskou lidovou hudbou.

Když nás v roce 2019 předčasně opustila zpěvačka a houslistka Jitka Šuranská, moje dlouholetá příležitostná spoluhráčka, myslel jsem, že je konec i s mým hraním.  Vedle bolavého pocitu ztráty smyslu vlastní hudební existence se mi další činnosti – publicistika a redaktorská práce – do budoucna zdály jedinou perspektivou.

Po vydání dvou dílů Zápisků potulného lidopisce (Galén 2020 a 2021) jsem čas od času z těchto svých fejetonových souborů předčítal a přišlo mi vhodné mluvené slovo zpestřit hudební vsuvkou – pár tóny na mandolínu. Jen tak, zlehka, co mi půjde z rukou. Začal jsem znovu nacházet cestu ke svému nejbližšímu hudebnímu nástroji a začaly se mi vynořovat naléhavé motivy z mé muzikantské minulosti i z hloubi mé současné duše. Odhodlal jsem se nakonec zachytit něco z toho, co se mi v duši rozehrávalo, na nahrávce, již jsem pojmenoval názvem Cestou k naději.

Po létech téměř nulového provozování hudby jsem se však dostal do fáze, kdy jsem se této oblasti vzdálil, jak jen možno: Nečtu už noty, necvičím techniku, nehraju v žádné kapele. „Moje tóny“ mi jdou jen z paměti a ze srdce. Možná přesně tak, jako tomu bylo kdysi u dávných lidových muzikantů. Jediným způsobem, jak „zapsat“ tyhle mé hudební impulsy, bylo natočit je. Pustit se na dobrodružnou cestu s velkorysým studiovým parťákem, který bude trpělivě zachycovat moje  intuitivní hledání. Našel jsem takovou spřízněnou duši ve zvukaři  Broňku Šmídovi, bez něhož by  „zápisky potulného mandolinisty“ nemohly získat konečnou podobu. Titulní strana bude vypadat takto(viz úvodní obrázek): grafik Pavel Brabec ji vytvořil z fotografie, kterou jsem pořídil v podchodu pod řečkovickým nádražím s náhodným a ochotným psím kamarádem, který se jmenuje Gap.

FILOSOFIE CD

Mým záměrem bylo vytvořit zvukový příběh, svého druhu reportáž, k čemuž mne inspirovala má desetiletá rozhlasová praxe. Přestože by se jednotlivé hudební obrázky daly přiřadit k různým žánrům (lidová hudba, folk, world music, liturgická hudba atd.), je to především mozaika  hudby, která mne niterně oslovuje a každý motiv je pro mne stejně důležitý. Stará moravská píseň „Myselko, mysel má“ stejně jako středověká duchovní píseň „Sacris solemniis“ nebo americký tradicionál „Wayfaring Stranger“, který jsem poprvé nahrával kdysi v polovině 80. let s příležitostným sdružením Blue Water Mill Band a odtud jsme jej převzali do Poutníků.

Vedle vlastního studiového natáčení jsem chodil s malým nahrávacím zařízením po světě a natáčel zvuky, které tvoří naše akustické životní prostředí. Stavba, dopravní křižovatka, jedoucí vlak, nádraží, hospoda, ulice, kostel, tramvaj… Ze zurčícího potůčku v řečkovickém Zamilovaném hájku se tak na mé nahrávce může stát i řeka Jordán, kterou nakonec všichni v životě nějak překročíme,  každý  svým způsobem.

Všechny nástroje jsem si natočil sám – mandolíny, housle, pastýřskou píšťalku, chřestítka, tleskání… Dokonce občas i zpívám. Mám na nahrávce  jediného hosta, svou sedmiměsíční vnučku.

Celý příběh trvá zhruba 42 minut, a i když bude na CD rozdělen na jednotlivé tracky, tak je to ve skutečnosti nepřetržitý zvukový proud, audiofilm, a tak bych si přál, aby jej posluchači také přijímali.

MANDOLINISTŮV ŽIVOTOPIS aneb CESTA K SOBĚ

Mandolína ke mně přišla v době základní školní docházky. Postupně se stala mým hlavním hudebním vyjadřovacím prostředkem. Opustil jsem kvůli ní housle (rád, protože klasické vzdělávání mi nebylo blízké) a pětistrunné banjo (nerad, ale kam jsem přišel, tam už byl lepší banjista). Miluju však tyto nástroje dodnes a zvláště housle v podání starých lidových hudců jsou blízké mému srdci a našel jsem si k nim později cestu. Také jsem využil svůj způsob „fidlování“ či moravského hudectví na své nahrávce.

V roce 1988 jsem nastoupil do kapely Poutníci. To bylo moje první profesionální hudební angažmá a intenzivní život s hudbou, jaký jsem dosud nezažil a který mi mnoho přinesl. Stovky koncertů za rok, cestování, studiová práce. V kapele nás bylo sedm.

V roce 1991 jsem vykročil dalšími životními i profesními cestami, jejichž souběžnou součástí byla skupina Teagrass.  Bylo to pro mne velké muzikantské objevování s prvotřídními muzikanty. Několik CD zachycuje naši velkou plavbu. V základní sestavě nás od roku 1995 bylo po většinu doby pět (vedle mne basista  Petr Surý, kytarista Mišo Vavro, houslista Stano Palúch a klarinetista Michal Zpěvák).

V roce 2003 jsme ukončili činnost a já pokračoval se zpěvačkou a houslistkou Jitkou Šuranskou na další cestě za písněmi (fotografii pořídil na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou Matouš Vinš). Naše album Písňobraní (2005) je jejím zrcadlem. To už jsme byli jen dva.

Jitka opustila tento svět předčasně v roce 2019 a já měl silný pocit, že tím i moje muzikantská cesta skončila.  K tomu navíc přispěla jedna nešťastná noční příhoda, s následnou deformací jednoho prstu levé ruky a současně přirozené stárnutí kloubů v dalších prstech.

Zbytek této zatím poslední etapy své cesty jsem popsal už na začátku. Uvědomil jsem si, že jsem sice zůstal jako muzikant na své cestě sám, ale že pořád žiju! V duši mi stále hraje moje hudba. A jsem schopen ji  ještě „zapsat“. Doufám, že vás moje Zápisky potěší a rozezní ve vás i vaše vlastní příběhy a obrazy.

............................................................................................................................

PÁR DOPLŇUJÍCÍCH INFORMACÍ O MÉ DOSAVADNÍ RŮZNORODÉ ČINNOSTI:     https://pisen-duse.webnode.cz/

Jsem aktivní také na Facebooku.

KAM PŮJDE PODPORA?

Veškeré vybrané prostředky vložím do zaplacení většiny nákladů na produkci nahrávky (studiové práce) a podkladů pro obal CD (fotografie, grafické a typografické práce). Protože jde o titul, jehož komerční odezva je nejistá, jsem vděčný za jakoukoli podporu.

Cílová částka: 60 000,-  Kč.

Po vydavatelské (i výrobní) stránce budu spolupracovat s nakladatelstvím Galén, které na sebe vezme tuto část nákladů a doufám, že během června všem, co mne podpoří budu moci předat fyzický výsledek své snahy.

Pokud by se vybralo více peněz, než je cílová částka, pokusil bych se vytvořit videoklip k vydanému CD.

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

14. 3. 2024 9:55

Od třináctého března míříme k videu

Po osmi dnech jste mi – moji milí podporovatelé – pomohli dosáhnout cílové částky pro uskutečnění projektu – tedy cédéčka. Moc za to děkuji! Překvapila mne ta rychlost!

Cédéčko bude, doufám, hotovo koncem května nebo začátkem června.

Jak jsem už naznačil ve svém základním textu k projektu: Pokud se vyberou nějaké peníze navíc, tak bych je rád věnoval na vytvoření videoklipu k mé muzice. Netroufám si teď odhadnout, kolik přesně je potřeba, ale určitě by to byla minimálně nějaká další desítka tisíc korun navíc, abychom dostáli určité kvalitě.

Takže ponecháváme dveře pootevřené i této možnosti. Pokud se najdou ještě další přispěvatelé, bude to myslím pěkná třešnička na dortu. 

Díky moc už teď za Vaši ohromnou dosavadní podporu!

Váš Jiří Plocek

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Tomáš L.
300 Kč  •  17. 4. 2024 16:38
Ať se to podaří :-)
Štědrý přispěvatel
400 Kč  •  13. 4. 2024 7:40
Jarča a Jana
3 000 Kč  •  12. 4. 2024 8:03
Jiříku moc děkujeme za všechno co nejen v muzice děláš, jsi naprosto ojedinělý a skvělý a úžasný...těšíme se na CD!!!
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  11. 4. 2024 17:45
Velkorysý přispěvatel
400 Kč  •  10. 4. 2024 10:15
Laskavý přispěvatel
300 Kč  •  5. 4. 2024 14:01
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  4. 4. 2024 13:46
Milý přispěvatel
1 000 Kč  •  2. 4. 2024 21:01
Laskavý přispěvatel
444 Kč  •  1. 4. 2024 22:16
Milý přispěvatel
630 Kč  •  28. 3. 2024 10:30
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  27. 3. 2024 19:32
Laskavý přispěvatel
400 Kč  •  25. 3. 2024 20:54
a.
1 000 Kč  •  24. 3. 2024 8:01
ještě pro kousek toho nebe, jak už bylo předtím krásně napsáno...
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  23. 3. 2024 19:59
Přispěvatel
500 Kč  •  23. 3. 2024 10:08
Milý přispěvatel
500 Kč  •  22. 3. 2024 17:19
Lenka L.
300 Kč  •  22. 3. 2024 8:27
Sdílím Vaši cestu již dlouho a přeji vše dobré.
Laskavý přispěvatel
300 Kč  •  19. 3. 2024 16:42
Karlovjanky
400 Kč  •  19. 3. 2024 15:00
zdravíme a těšíme se
Štědrý přispěvatel
400 Kč  •  18. 3. 2024 1:38
Velkorysý přispěvatel
300 Kč  •  17. 3. 2024 20:35
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  16. 3. 2024 21:11
Velkorysý přispěvatel
1 000 Kč  •  15. 3. 2024 23:42
Ivan Vavro
5 000 Kč  •  15. 3. 2024 21:33
Milý Jirko, předně Ti děkuji za Tvé krásné počiny, ve kterých nám otvíráš kousek nebe. Moc to potřebujeme. Léčí zranění a ukazuje cestu, která má smysl. Přeji Ti, ať Ti to hodně dlouho vydrží! Ivan
Lucie R.
300 Kč  •  15. 3. 2024 11:30
Těším se na CD do auta!
Štědrý přispěvatel
500 Kč  •  14. 3. 2024 15:15
Vladan Nejezchleba
1 000 Kč  •  14. 3. 2024 14:40
Jirko,z úcty,dávného přátelství a na dobrý počin Ti rád přispívám.
Štědrý přispěvatel
1 000 Kč  •  14. 3. 2024 13:41
Dobrosrdečný přispěvatel
300 Kč  •  14. 3. 2024 12:32
Marie P. a Martin N.
600 Kč  •  13. 3. 2024 22:30
Milý Jiří, blahopřejeme k tvůrčímu procesu. Těším se moc!
Dobrosrdečný přispěvatel
300 Kč  •  13. 3. 2024 21:55
Vinotéka U hroznu
1 000 Kč  •  13. 3. 2024 20:11
❤️
Milý přispěvatel
500 Kč  •  13. 3. 2024 19:33
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  13. 3. 2024 11:07
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
400 Kč  •  13. 3. 2024 8:42
Milý přispěvatel
5 000 Kč  •  12. 3. 2024 23:44
Vítězslav P.
500 Kč  •  12. 3. 2024 21:42
Jirko, těším se na to☺️
Milý přispěvatel
400 Kč  •  12. 3. 2024 17:59
Simona ŠK
500 Kč  •  12. 3. 2024 11:36
Skvělé, jak rychle se hromadí cílová částka - na CD se moc těším :)
Štědrý přispěvatel
1 000 Kč  •  12. 3. 2024 10:47
Laskavý přispěvatel
3 000 Kč  •  12. 3. 2024 10:28
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  12. 3. 2024 9:47
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
400 Kč  •  12. 3. 2024 8:58
Milý přispěvatel
5 000 Kč  •  12. 3. 2024 8:44
Velkorysý přispěvatel
1 000 Kč  •  12. 3. 2024 8:38
Milý přispěvatel
500 Kč  •  12. 3. 2024 8:34
Laskavý přispěvatel
3 000 Kč  •  12. 3. 2024 8:11
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  12. 3. 2024 7:50
KrPoleMan
1 000 Kč  •  12. 3. 2024 7:28
Jirko, držím palce a těším se na CD
Štědrý přispěvatel
400 Kč  •  11. 3. 2024 23:04
Laskavý přispěvatel
1 000 Kč  •  11. 3. 2024 22:48
Štědrý přispěvatel
400 Kč  •  11. 3. 2024 22:06
Dobrosrdečný přispěvatel
1 111 Kč  •  11. 3. 2024 21:19
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
2 000 Kč  •  11. 3. 2024 21:10
Dobrosrdečný přispěvatel
666 Kč  •  11. 3. 2024 21:10
Milý přispěvatel
600 Kč  •  11. 3. 2024 20:45
Laskavý přispěvatel
1 000 Kč  •  11. 3. 2024 9:53
Laskavý přispěvatel
600 Kč  •  10. 3. 2024 18:33
Velkorysý přispěvatel
300 Kč  •  9. 3. 2024 12:48
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  8. 3. 2024 20:59
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  8. 3. 2024 18:46
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  8. 3. 2024 16:33
Leoš Janíček
600 Kč  •  8. 3. 2024 14:56
Moc vážím toho, co děláš...děkuji
Alena J.
300 Kč  •  8. 3. 2024 9:25
Ať se projektu daří!
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  7. 3. 2024 21:57
Velkorysý přispěvatel
400 Kč  •  7. 3. 2024 21:56
Štědrý přispěvatel
999 Kč  •  7. 3. 2024 18:49
Velkorysý přispěvatel
100 Kč  •  7. 3. 2024 9:24
Dobrosrdečný přispěvatel
600 Kč  •  7. 3. 2024 9:10
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  7. 3. 2024 8:52
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  6. 3. 2024 20:53
Tomas V.
400 Kč  •  6. 3. 2024 20:13
Ahoj Jirko, ať se projekt vydaří podle představ. Těším se moc.
Velkorysý přispěvatel
300 Kč  •  6. 3. 2024 19:30
Milý přispěvatel
3 000 Kč  •  6. 3. 2024 16:59
Dobrosrdečný přispěvatel
3 333 Kč  •  6. 3. 2024 15:31
Štědrý přispěvatel
700 Kč  •  6. 3. 2024 12:17
Štědrý přispěvatel
1 000 Kč  •  6. 3. 2024 11:55
Dobrosrdečný přispěvatel
600 Kč  •  6. 3. 2024 11:39
Janek B.
500 Kč  •  6. 3. 2024 9:36
těším se, jirko!
Štědrý přispěvatel
500 Kč  •  6. 3. 2024 7:21
Dobrosrdečný přispěvatel
1 000 Kč  •  6. 3. 2024 6:46
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  5. 3. 2024 22:29
Laskavý přispěvatel
350 Kč  •  5. 3. 2024 21:28
Laskavý přispěvatel
600 Kč  •  5. 3. 2024 17:18
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
400 Kč  •  5. 3. 2024 15:47
Velkorysý přispěvatel
350 Kč  •  5. 3. 2024 14:24
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
1 500 Kč  •  5. 3. 2024 14:18
Eva K.
1 000 Kč  •  5. 3. 2024 13:51
Jirko držím palce a přeji Ti ze srdce to NEJ.
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  5. 3. 2024 13:46
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
5 000 Kč  •  5. 3. 2024 12:47
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  5. 3. 2024 12:31

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Přidat Dobrovýzvu Zjistit více

U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou

Vyberte si odměnu

Pro dobrý pocit
Přispějte 100 Kč a více

Pro dobrý pocit

Pomáháte na svět dobré věci. Díky moc!

1 CD Cestou k naději
Přispějte 300 Kč a více

1 CD Cestou k naději

Zašleme cédéčko poštou na udanou adresu.

1 CD Cestou k naději a knížka k tomu
Přispějte 400 Kč a více

1 CD Cestou k naději a knížka k tomu

Zbývá 5/30

Zašleme poštou CD Cestou k naději a knížku Zápisky potulného lidopisce – dle zájmu první nebo druhý díl.

Zbývá 5/30
2 CD Cestou k naději
Přispějte 500 Kč a více

2 CD Cestou k naději

Zašleme poštou v jednom balíčku dvě CD na udanou adresu.

1 CD Cestou k naději s účastí na narozeninové párty v Brně
Přispějte 600 Kč a více

1 CD Cestou k naději s účastí na narozeninové párty v Brně

Zbývá 17/30

Jak bude CD vydáno, uspořádám soukromou oslavu jeho narození a tato odměna bude VIP vstupenkou na ni. Společná radost!

Zbývá 17/30
CD Cestou k naději se sponzorskou účastí
Přispějte 1 000 Kč a více

CD Cestou k naději se sponzorskou účastí

Zbývá 10/20

Tohoto dárce uvedu na obalu CD jmenovitě mezi těmi, kteří projekt podpořili.

Zbývá 10/20
Významná podpora projektu
Přispějte 3 000 Kč a více

Významná podpora projektu

Zbývá 3/10

Tohoto dárce uvedu na obalu CD v seznamu těch, kteří můj projekt podpořili a současně se případně domluvíme, kolik kusů CD (do počtu 5) mu poskytnu pro jeho přátele.

Zbývá 3/10

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu

Pro dobrý pocit
Přispějte 100 Kč a více

Pro dobrý pocit

Pomáháte na svět dobré věci. Díky moc!

1 CD Cestou k naději
Přispějte 300 Kč a více

1 CD Cestou k naději

Zašleme cédéčko poštou na udanou adresu.

1 CD Cestou k naději a knížka k tomu
Přispějte 400 Kč a více

1 CD Cestou k naději a knížka k tomu

Zbývá 5/30

Zašleme poštou CD Cestou k naději a knížku Zápisky potulného lidopisce – dle zájmu první nebo druhý díl.

Zbývá 5/30
2 CD Cestou k naději
Přispějte 500 Kč a více

2 CD Cestou k naději

Zašleme poštou v jednom balíčku dvě CD na udanou adresu.

1 CD Cestou k naději s účastí na narozeninové párty v Brně
Přispějte 600 Kč a více

1 CD Cestou k naději s účastí na narozeninové párty v Brně

Zbývá 17/30

Jak bude CD vydáno, uspořádám soukromou oslavu jeho narození a tato odměna bude VIP vstupenkou na ni. Společná radost!

Zbývá 17/30
CD Cestou k naději se sponzorskou účastí
Přispějte 1 000 Kč a více

CD Cestou k naději se sponzorskou účastí

Zbývá 10/20

Tohoto dárce uvedu na obalu CD jmenovitě mezi těmi, kteří projekt podpořili.

Zbývá 10/20
Významná podpora projektu
Přispějte 3 000 Kč a více

Významná podpora projektu

Zbývá 3/10

Tohoto dárce uvedu na obalu CD v seznamu těch, kteří můj projekt podpořili a současně se případně domluvíme, kolik kusů CD (do počtu 5) mu poskytnu pro jeho přátele.

Zbývá 3/10