Cestouklízení…aneb za svět bez odpadků

Vybráno 0 Kč 3 200 Kč
od 6 dárců
9 dnů
do ukončení

Buďte s námi pro každou dobrost. Předáme 100 % vašeho daru.

Přispět Sdílet

Všechny sbírky ověřujeme

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
EKO Dolan, z.ú.
Datum přidání
28. 2. 2024

Kdo jsme a proč to děláme?

Jsme Míša a Jirka, manželé z Mostu, kteří milují cestování a nesnáší odpadky pohozené na zemi. To druhé nás nakonec zbláznilo natolik, že jsme se rozhodli totálně změnit směr našeho života – začít sbírat odpadky a vzdělávat o ochraně životního prostředí, ať už zavítáme kamkoliv. Odpadky už nám zkrátka nedají spát.

Zatím máme na kontě 15 států, většinou v Latinské Americe, uspořádali jsme desítky úklidových akcí se stovkami dobrovolníků, posbírali přes 16 000 kg odpadků a přednášeli pro tisíce studentů. 

Nezapomínáme ani na naší domovskou zemi, kde také přednášíme…

…a uklízíme, tady například v Lahošti u Teplic.

Pro více informací můžete navštívit také webové stránky naší neziskové organizace ekodolan.org

Naší kompletní úklidovou mapu najdete tady.

Všechno začalo v červnu 2020, když jsme ještě žili v Barceloně a pohled na odpadky nám kazil požitek z tamních pláží, tak jsme se rozhodli jednat. Nejdříve sami jednou týdně, poté jsme začali pořádat větší úklidy s přáteli a pracovními kolegy, až se sběr odpadků stal téměř každodenní činností. Po Barceloně jsme se vydali na cestu Latinskou Amerikou se začátkem v Mexiku a s cílem dostat se na nejižnější jih do Patagonie a přitom uklízet a vzdělávat co jen to půjde, přičemž aktuálně jsme v Kolumbii. 

Latinská Amerika nás chytila a jen tak nás asi ani nepustí. Ovlivnila nás natolik, že se španělština stala naším hlavním jazykem a jazykem, ve kterém vedeme i veškeré naše sociální sítě: Instagram a TikTok ,což nám usnadňuje hledání dobrovolníků.

Náš styl cestování je pomalý, protože se vždy  snažíme poznat kulturu dané země, abychom mohli efektivněji motivovat místní k ochraně životního prostředí a abyl byl čas zasáhnout co nejširší oblast. V každé zemi tak strávíme minimálně 2 měsíce. To také znamená, že cestujeme udržitelným stylem. Létání omezujeme na minimum a raději volíme místní hromadnou dopravu.

Ať už jsme kdekoliv, snažíme se komunikovat s místními organizacemi, vůdci komunit, školami a také politiky s důrazem na nutnost jednoty.

Komu pomáháme a kam míříme?

Tak nějak nepřímo vlastně pomáháme naší prací všem, celé planetě, byť jde samozřejmě jen o pomyslné zrnko písku. Ačkoliv občas jde o zrnko několikatunové, jako třeba tady v Santo Domingu, v Dominikánské Republice, kde jsme pořádali úklid v prosinci 2023, kterého se zúčastnilo přes 250 lidí.

Razíme heslo, že každý sebraný kus odpadku se počítá. Nikdy nevíte, kde a kdy může takový odpadek nadělat neplechu, protože znečištění životního prostředí nerespektuje hranice. Důsledky pociťujeme všichni již teď díky mikroplastům kolujícím v našich žilách.

Jsme v tom zkrátka všichni spolu a to je dalším pilířem našeho projektu – probouzet určitý pocit sounáležitosti, protože je úplně jedno odkud jsme nebo, kde se právě nacházíme. Každý z nás může nějakým aktivním způsobem podpořit ochranu životního prostředí.

Navíc se snažíme soustředit na pozitivní stránku věci. Byť je spousta věcí okolo ochrany životního prostředí spíše negativní až alarmistická, my se většinou držíme pozitivity. Nebojíme se zdravě naštvat, protože nás odpadky v přírodě občas fakt štvou, ale jinak jdeme do každého úklidu s úsměvem.

Většinu nákladů na organizaci úklidových aktivit hradíme z vlastních úspor. Občas se nám zadaří získat nějakou místní materiální podporu.

Přednášky ve školách v zahraničí děláme zdarma, protože bohužel platí, že v těch oblastech, kde to potřebují nejvíce, absolutně chybí finanční prostředky i třeba jen na základní vzdělávání.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Cílem této sbírky je v povýšit naši práci ještě o úroveň výš a zvýšit frekvenci skupinových úklidů a přednášek.

Veškeré peníze tak poslouží na nákup základních materiálů k uklízení pro naše dobrovolníky – tedy rukavic, pytlů a třeba také antibakteriálního gelu. 

Rukavice navíc dobrovolníkům necháváme s cílem motivovat je k pokračování v uklízení a tím motivování svého okolí ke změně. Případně vybavujeme neziskové organizace, se kterými navážeme spolupráci, protože přece jen jsme sami limitováni velikostí našich batohů a nemůžeme cestovat se stovkami rukavic.

Kromě uklízecího vybavení nám veškeré příspěvky pomohou pokrýt náklady na svačinu a vodu pro dobrovolníky. Přece jen je sběr odpadků celkem namáhavou aktivitou. Navíc příslib jídla a pití namotivuje více lidí k zapojení.

Obecně nám jakákoli finanční podpora umožní navštívit více míst a tudíž šířit osvětu třeba i v méně dostupných chudších oblastech, kde bohužel často bývá obrovský problém s nelegálními skládkami a pálením odpadků. Ve spoustě takových míst často nemají finanční prostředky a proto v takových případech nabízíme své přednášky zdarma.

Za každých 10 Kč podpory navíc sebereme 1 odpadek.

Za každých 1500 Kč podpory uspořádáme přednášku Vaším jménem v nějaké z místních škol.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Velkorysý dárce
300 Kč  •  16. 4. 2024 10:43
Milý dárce
300 Kč  •  20. 3. 2024 16:38
Velkorysý dárce
300 Kč  •  14. 3. 2024 7:00
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  13. 3. 2024 21:35
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  13. 3. 2024 17:52
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  3. 3. 2024 14:15

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Přidat Dobrovýzvu Zjistit více

U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou

Líbí se vám tato sbírka? Podpořte ji Dobrovýzvou.

Složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak to funguje

Vzkazy

Velkorysý dárce
300 Kč  •  16. 4. 2024 10:43
Milý dárce
300 Kč  •  20. 3. 2024 16:38
Velkorysý dárce
300 Kč  •  14. 3. 2024 7:00
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  13. 3. 2024 21:35
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  13. 3. 2024 17:52
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  3. 3. 2024 14:15

Kdo další daroval?

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat