Nadační fond Je to O.K. – důstojná práce pro osoby zdravotně omezené

Vybráno 0 Kč 4 050 Kč
1 000 000 Kč
81 dnů
do ukončení
Zakladatel
Nadacni fond Je to O.K.
Datum přidání
17. 3. 2023

Představení sbírky

Dopad vážného úrazu či nemoci na život člověka i jeho blízkých nekončí léčbou. Pacienti se s dalšími výzvami potýkají i následující měsíce, mnohdy dlouhé roky. Následky jsou často nejen fyzické a psychické, ale i materiální. 

Cílem nově založeného Nadačního fondu Je to O.K. je usnadnit těmto lidem návrat nejen na pracovní trh, ale i do běžného (spokojeného, aktivního, naplněného) života. Díky našim pracovním i životním zkušenostem, spolupráci s dalšími zdravotně omezenými lidmi, neziskovými organizacemi a firmami víme, jak toho docílit.

S jakými problémy při hledání práce se osoby po vážném úrazu/nemoci potýkají?

 • Výrazná mezera v životopise

„Snažila jsem se vždy dělat něco navíc, mít stáže, projekty, studovat vysokou školu, pracovat v zahraničí. Najednou moje úsilí nebylo vidět. Měla jsem velkou mezeru v životopise kvůli léčbě a pandemii covidu, zpátky do médií ani PR mě nechtěli vzít. Na nižší pozice jsem byla naopak překvalifikovaná a nevěřili mi, že bych takovou práci chtěla dělat. Bylo to frustrující, nemít příjem 2 roky a být závislá na úsporách a pomoci blízkých. Teď už takové problémy nemám, přála bych si ale, aby tohle ostatní už zažívat nemuseli,” říká Andrea, zakladatelka a ambasadorka NF Je to O.K.

 • Ztráta sebevědomí

„Roky na mateřské, náročná léčba s operací, která zásadně zasáhla moji ženskou stránku a rozpad manželství daly mému sebevědomí zabrat. Věřím ale, že věci se v životě dějí proto, abychom se posunuli a mohli se vzájemně inspirovat,” říká Lenka, copywriterka a onkologická pacientka.

 • Viditelný handicap

„Když jsem při studiích na VŠ hledala brigádu, nechtěli mě vzít ani na rozdávání letáků. Teď řídím rodinnou firmu a daří se nám. Nebýt rodiny, určitě bych ale nedělala práci, která odpovídá mým schopnostem a vzdělání,” líčí svoji zkušenost ambasadorka NF Je to O.K. Eliška, kterou ve 20 letech postihla mrtvice.

 • Ostych přijímat lidi s handicapem

„Lidé často neví, jak s handicapovaným člověkem mluvit, natož ho přijmout do práce,” říká Katka, ambasadorka NF Je to O.K., která po nehodě na kolečkových bruslích skončila na invalidním vozíku.

 • Nálepka věčného studenta

„Kvůli nemoci jsem byla na střední škole přes 7 let, letos jsem odmaturovala a moje první zkušenost s hledáním práce je docela frustrující. Moji spolužáci už dávno mají bakaláře a já si teprve hledám první práci s maturitou. Je těžké necítit se někdy méněcenná,” sdílí svoji zkušenost Stela, ambasadorka NF Je to O.K.

 • Ne, nejsem vážně nemocná

„Lidé si často myslí, že mám rakovinu, to vám před potenciálním zaměstnavatelem body nepřinese,” říká pacientka s alopecií (vypadáváním vlasů) Barbara, ambasadorka NF Je to O.K.

 • Zvykání si na nový normál, nadměrná únava, doznívání léčby

„Léčba onkologického onemocnění a hospitalizace s sebou nese celou řadu situací, na které si člověk musí zvyknout a přizpůsobit se jim. Po vyléčení mě ale čekal ještě jeden boj. Tím bylo začlenit se znovu do běžného života a do pracovního kolektivu mezi lidi, kteří této zkušenosti nemohou rozumět,” říká Johanka, ambasadorka NF Je to O.K. a studentka psychologie.

 • Nejistota, jak téma komunikovat

„Na pohovorech jsem nechtěla vzbudit zbytečnou lítost. Být přijatá opravdu na základě znalostí, dovedností a zkušeností,” říká Andrea, zakladatelka NF Je to O.K.

​​„Při hledání brigády jsem rozeslala spoustu životopisů. O svém handicapu jsem mluvila otevřeně. Přišly mi milé odpovědi, ale odmítavé,” sdílí svoji zkušenost Eliška, ambasadorka NF Je to O.K.

 • Potřeba individuálního přístupu, nepřizpůsobené pracovní podmínky

„Disponujeme stejnými schopnostmi jako ostatní. Mnohdy jsme i kvalifikovanější. Potřebujeme jen přizpůsobit pracovní podmínky. Je škoda nás nepřijmout jen proto, že je to pro zaměstnavatele něco nového a neznámého. Není to věda. Je to jen o komunikaci,” vysvětluje Katka, ambasadorka NF Je to O.K.

Na co vybrané peníze použijeme?

 • Na individuální asistenci zdravotně omezeným lidem při hledání práce, výběrovém řízení, na pracovišti či při vzdělávání.
 • Organizaci vzdělávacích a osvětových akcí (např. event na téma inkluze, na kterém se sejdou zdravotně omezení lidé, firmy a neziskové organizace a budou diskutovat nad tématem inkluze, navazovat kontakty a vzájemně se vzdělávat).
 • Pokračování v osvětové, edukativní audiovizuální tvorbě např. příběhy, diskuze a další formáty.
 • Rozvoj a provozní náklady Nadačního fondu Je to O.K. 
 • Rozšíření nabídky zaměstnavatelů a kurzů.
 • Ještě hlubší analýza potřeb zdravotně omezených lidí.
 • Budování podpůrné komunity.

A co když se nám nepodaří získat požadovanou částku v plné hodnotě?

I částečná finanční pomoc pro nás znamená podporu při realizaci služeb nadačního fondu, které pomohou lidem se zdravotním omezením, při asistenci či přípravě vzdělávací networkingové akce.

Na celý projekt Nadačního fondu Je to O.K. se díváme z dlouhodobého hlediska a proto máme v kapse pár dlouhodobějších plánů, jako je například:

 • vybudování vzdělávacího/komunitního centra s možností zaměstnání zdravotně omezených lidí, kde se mimo jiné budou moci vzdělávat a prezentovat svou tvorbu;
 • zprostředkování asistované stáže/pracovní pozice v zahraničí skrze naše kontakty;
 • otevření pracovních pozic v rámci Nadačního fondu Je to O.K.; o které se mohou zajímat i například kandidáti méně imunní, se špatnou hybností nebo také rodiče, kteří se starají o handicapované děti vyžadující neustálou péči;
 • vznik personální agentury pod Nadačním fondem Je to O.K, která bude schopna práci osobám zdravotně znevýhodněným zprostředkovat, a být tak spojovníkem mezi kandidátem a firmou. Tento krok ale vyžaduje složení kauce Generálnímu ředitelství Úřadu práce v hodnotě 500 000 Kč.

Vážíme si Vaší případné podpory.

Děkujeme

Tým ambasadorů a dalších dobrovolníků Nadačního fondu Je to O.K.

Více najdete na:

www.jetook.eu

Instagram

TikTok

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Přispěvatel, který je pro každou dobrost
2 000 Kč  •  21. 3. 2023 13:26
Velkorysý přispěvatel
300 Kč  •  20. 3. 2023 20:53
Milý přispěvatel
150 Kč  •  20. 3. 2023 10:10
Dobrosrdečný přispěvatel
200 Kč  •  19. 3. 2023 16:12
Milý přispěvatel
550 Kč  •  19. 3. 2023 10:48
Dobrosrdečný přispěvatel
300 Kč  •  18. 3. 2023 20:46
Dobrosrdečný přispěvatel
550 Kč  •  18. 3. 2023 18:49

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

 1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
 2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
 3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, ikdyž se nevybere celá částka.
Přidat Dobrovýzvu Zjistit více

U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou

Vyberte si odměnu

Cítit se O.K.
Přispějte 150 Kč a více

Cítit se O.K.

Dobrý pocit, že jste přispěli k inkluzi osob se zdravotním handicapem na trhu práce.

Cítit se ještě víc O.K.
Přispějte 550 Kč a více

Cítit se ještě víc O.K.

Srdečné poděkování s osobním vzkazem a ještě lepší pocit, že jste přispěli na smysluplnou věc, která navíc pomůže lidem se zdravotním handicapem k začlenění.

Odměna

1× poděkování dárci

Uvěďte prosím e-mail nebo poštovní adresu. Odměnu Vám pošleme do 3 měsíců od úspěšného ukončení sbírky.

Nákupy O.K.
Přispějte 700 Kč a více

Nákupy O.K.

Zbývá 200/200

Plátěné tašky jsou in hlavně proto, že šetříte planetu nevyužíváním plastů. Proč tedy nechodit pyšně s naším logem a ukázat tak světu, že podporujete inkluzi zdravotně znevýhodněných osob? 

Odměna Zbývá 200/200

1× plátěná taška

Předání je možné osobně v rámci Prahy nebo poštou na Vaši adresu do 3 měsíců od úspěšného ukončení sbírky.

Pohodové posezení s týmem NF Je to O.K. a malým papouškem Čuhym, naším týmový „terapeutem“
Přispějte 2 200 Kč a více

Pohodové posezení s týmem NF Je to O.K. a malým papouškem Čuhym, naším týmový „terapeutem“

Zbývá 2/2

Kromě podpory inkluze handicapovaných lidí v rámci odměny budete moci strávit čas s týmem NF Je to O.K. a poznat nás víc zblízka. Papouška mnišího Čuhyho si můžete vzít na ruku, rameno a dokonce ho i nakrmit. Pokud budete dostatečné trpěliví, tak se Čuhy nechá pohladit či si s ním budete moci popovídat. Má slušné vychování, jeho nejoblíbenějším slovem je ahoj.

Odměna Zbývá 2/2

Setkání proběhne v Praze termín se určí dle vzájemné dohody.

Vystoupit v internetovém pořadu Je to O.K.
Přispějte 2 500 Kč a více

Vystoupit v internetovém pořadu Je to O.K.

Zbývá 4/4

Získáte možnost klást otázky v rámci diskuze s našimi ambasadory během studiového natáčení našeho internetového pořadu v Praze a podílet se tak aktivně na tvorbě videa, které bude nejen bavit, ale hlavně bořit stereotypy.

Odměna Zbývá 4/4

Termín natáčení se určí dle vzájemné dohody.

Člen naší Je to O.K. video crew
Přispějte 4 000 Kč a více

Člen naší Je to O.K. video crew

Zbývá 1/1

Stanete se aktivní součástí projektu. Za naší asistence si můžete vyzkoušet práci s kamerou či jinou technikou, spolupracovat s našimi ambassadory, podílet se na postprodukci, včetně úpravy finálního videa na TikTok a Instagram. Odnesete si nejen praktické zkušenosti, ale hlavně pocit, že jste jako spolutvůrce vytvořili obsah, který nejen baví ale hlavně boří stereotypy.

Odměna Zbývá 1/1

Odměna bude realizována v roce 2023, přesný termín se určí dle vzájemné dohody. 

Skupinový inkluzivní Je to O.K. workshop
Přispějte 5 000 Kč a více

Skupinový inkluzivní Je to O.K. workshop

Zbývá 2/2

Taky sníte, o tom, že žijete/pracujete ve férové společnosti? Máme pro Vás skvělou příležitost, jak k tomu můžete sami přispět. Zorganizujeme pro Váš pracovní tým (i jiný kolektiv) inkluzivní workshop s našimi ambasadory. Inspirativní příběhy, ukázka vhodné komunikace, modelové situace, ve kterých si vyzkoušíte na vlastní kůži, jaké to je zvládat běžné činnosti s handicapem. Diskuze. To vše je součástí programu.

Odměna Zbývá 2/2

Akce se uskuteční dle dohody v roce 2023. Místo konání a rozsah workshopu je možné přízpůsobit dle vzájemné dohody.

Je to O.K. srdcař
Přispějte 17 500 Kč a více

Je to O.K. srdcař

Pro srdcaře máme speciální místo. Nejen na webu v sekci  sponzorů, ale hlavně v našem srdci. Své díky Vám také vyjádříme slavnostním předáním certifikátu na inkluzivní akci s doprovodným programem, které se zúčastní firmy, neziskové organizace i zdravotně znevýhodnění lidé.

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Napište nám

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu

Cítit se O.K.
Přispějte 150 Kč a více

Cítit se O.K.

Dobrý pocit, že jste přispěli k inkluzi osob se zdravotním handicapem na trhu práce.

Cítit se ještě víc O.K.
Přispějte 550 Kč a více

Cítit se ještě víc O.K.

Srdečné poděkování s osobním vzkazem a ještě lepší pocit, že jste přispěli na smysluplnou věc, která navíc pomůže lidem se zdravotním handicapem k začlenění.

Odměna

1× poděkování dárci

Uvěďte prosím e-mail nebo poštovní adresu. Odměnu Vám pošleme do 3 měsíců od úspěšného ukončení sbírky.

Nákupy O.K.
Přispějte 700 Kč a více

Nákupy O.K.

Zbývá 200/200

Plátěné tašky jsou in hlavně proto, že šetříte planetu nevyužíváním plastů. Proč tedy nechodit pyšně s naším logem a ukázat tak světu, že podporujete inkluzi zdravotně znevýhodněných osob? 

Odměna Zbývá 200/200

1× plátěná taška

Předání je možné osobně v rámci Prahy nebo poštou na Vaši adresu do 3 měsíců od úspěšného ukončení sbírky.

Pohodové posezení s týmem NF Je to O.K. a malým papouškem Čuhym, naším týmový „terapeutem“
Přispějte 2 200 Kč a více

Pohodové posezení s týmem NF Je to O.K. a malým papouškem Čuhym, naším týmový „terapeutem“

Zbývá 2/2

Kromě podpory inkluze handicapovaných lidí v rámci odměny budete moci strávit čas s týmem NF Je to O.K. a poznat nás víc zblízka. Papouška mnišího Čuhyho si můžete vzít na ruku, rameno a dokonce ho i nakrmit. Pokud budete dostatečné trpěliví, tak se Čuhy nechá pohladit či si s ním budete moci popovídat. Má slušné vychování, jeho nejoblíbenějším slovem je ahoj.

Odměna Zbývá 2/2

Setkání proběhne v Praze termín se určí dle vzájemné dohody.

Vystoupit v internetovém pořadu Je to O.K.
Přispějte 2 500 Kč a více

Vystoupit v internetovém pořadu Je to O.K.

Zbývá 4/4

Získáte možnost klást otázky v rámci diskuze s našimi ambasadory během studiového natáčení našeho internetového pořadu v Praze a podílet se tak aktivně na tvorbě videa, které bude nejen bavit, ale hlavně bořit stereotypy.

Odměna Zbývá 4/4

Termín natáčení se určí dle vzájemné dohody.

Člen naší Je to O.K. video crew
Přispějte 4 000 Kč a více

Člen naší Je to O.K. video crew

Zbývá 1/1

Stanete se aktivní součástí projektu. Za naší asistence si můžete vyzkoušet práci s kamerou či jinou technikou, spolupracovat s našimi ambassadory, podílet se na postprodukci, včetně úpravy finálního videa na TikTok a Instagram. Odnesete si nejen praktické zkušenosti, ale hlavně pocit, že jste jako spolutvůrce vytvořili obsah, který nejen baví ale hlavně boří stereotypy.

Odměna Zbývá 1/1

Odměna bude realizována v roce 2023, přesný termín se určí dle vzájemné dohody. 

Skupinový inkluzivní Je to O.K. workshop
Přispějte 5 000 Kč a více

Skupinový inkluzivní Je to O.K. workshop

Zbývá 2/2

Taky sníte, o tom, že žijete/pracujete ve férové společnosti? Máme pro Vás skvělou příležitost, jak k tomu můžete sami přispět. Zorganizujeme pro Váš pracovní tým (i jiný kolektiv) inkluzivní workshop s našimi ambasadory. Inspirativní příběhy, ukázka vhodné komunikace, modelové situace, ve kterých si vyzkoušíte na vlastní kůži, jaké to je zvládat běžné činnosti s handicapem. Diskuze. To vše je součástí programu.

Odměna Zbývá 2/2

Akce se uskuteční dle dohody v roce 2023. Místo konání a rozsah workshopu je možné přízpůsobit dle vzájemné dohody.

Je to O.K. srdcař
Přispějte 17 500 Kč a více

Je to O.K. srdcař

Pro srdcaře máme speciální místo. Nejen na webu v sekci  sponzorů, ale hlavně v našem srdci. Své díky Vám také vyjádříme slavnostním předáním certifikátu na inkluzivní akci s doprovodným programem, které se zúčastní firmy, neziskové organizace i zdravotně znevýhodnění lidé.