Projekt ukončen:

Kniha vnímání – dětská kniha o smyslech

Vybráno 0 Kč 8 460 Kč
80 000 Kč
 -
13 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
651 Kč
Průměrná výše příspěvku
1 350 Kč
Nejvyšší příspěvek
33 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

Kniha vnímání – dětská kniha o smyslech

Zakladatel
Michal Štěpánek
Datum přidání
13. 12. 2022
Poslední aktualita

17. 1. 2023 13:49

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Dobrý den všem,
děkujeme za Váš zájem o naši knihu Vnímání od Lucie Lučanské. V rámci projektu / předprodeje jsme nesplnili podmínku 25% cílové částky a peníze za zakoupené odměny se vám tak budou vracet. Pokud budete mít stále zájem o své odměny, můžete se obrátit na email: lux.nakladatelstvi@email.cz


Srdečně zdraví

Michal Štěpánek

PS:  V rámci nejvýznamnějšího mezinárodního veletrhu dětských knih probíhá v Boloni každoročně také rozsáhlá výstava ilustrátorů z celého světa. Vystavující ilustrátory vybírá každý rok porota z opravdu velkého množství přihlášených. Z přihlášených 4345 ilustrátorek a ilustrátorů z 91 zemí světa bylo nyní zveřejněno 315 finalistů a mezi nimi také 2 ilustrátorky z České republiky Lucie Lučanská a Tereza Šiklová.

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Představení projektu

Kniha vnímání ukazuje nejen dětem, že naše smysly nejsou ničím obyčejným, naopak jsou to superschopnosti, na které jen často zapomínáme. Pojďme znovu objevit jejich krásu! 

Lucie Lučanská, autorka knihy, zasvětila poslední roky přípravě dětské obrazové knihy o smyslech, která byla tématem její disertační práce v doktorském studiu na UMPRUM v Praze.

Jdete na procházku do lesa. Říkáte si, co je na tom? Kniha vnímání ukazuje, jak úžasné vjemy svými smysly získáváme. A tak si procházku užijeme rovnou pětkrát, pokaždé ale docela jinak. Každý smysl se ve své kapitole stane vypravěčem a učitelem a každá kapitola je zpracována jinou výtvarnou a tiskovou technikou. Celkem na vás čeká 80 stran. Kniha je určena pro děti od pěti do devíti let a pro všechny, kterým dává smysl používat své smysly.

Rozvíjet soustředění…

Vidíme u dětí, ale i u sebe nezdravé nadužívání telefonů, tabletů a počítačů, které vytlačuje živý svět okolo nás na druhou kolej. Virtuální svět je zajímavější a barevnější než ten skutečný. Ale je tomu skutečně tak? 

Kniha má pomoci dětem lépe se soustředit na jednotlivé smyslové události a věnovat se věcem důkladně a do hloubky. A to je v době dotykových displejů a rychlých herních postupů, které zanechávají na vývoji dítěte otisk plochosti a povrchnosti, důležitým posláním této knihy.

Čím bude kniha originální?

  • Pět smyslů — pět kapitol, které jsou pojaty různými výtvarnými a tiskovými technikami.

  • Kapitola o čichu bude obsahovat v jedné ilustraci vůni lesa, která se při doteku uvolní.

  • Kapitola o hmatu bude tištěna speciálním lakem pro hmatový zážitek.

  • Obálka z režného plátna, knižní blok složený ze tří druhů papíru a přímé barvy pro jedinečný vizuální požitek.

  • Kniha pro děti od pěti let a pro všechny, kterým dává smysl používat své smysly.


Proč kniha o smyslech pro děti?

Ukázka z disertační práce Lucie Lučanské.

“Digitální média vedou k tomu, že mozek méně používáme, čímž jeho výkonnost časem klesá. U mladých lidí se tím opožďuje vývoj mozku, jejich duševní výkonnost tedy od počátku zůstává pod úrovní svých možností. To se netýká jen našeho myšlení, nýbrž i vůle, emocí, a především sociálního chování. Účinky byly mnohokrát prokázány a projevují se různými ustálenými způsoby, jež můžeme ve stále větší míře objasnit výzkumem, zejména výzkumem mozku.“
/Manfred Spitzer, Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum, Host, Brno 2016, s. 289./

Jedním z často diskutovaných následků zvýšeného mediálního multitaskingu je (údajně) například snížená doba, po kterou se dokážeme koncentrovat. Dalším nepříznivým důsledkem pobytu v mediálním online prostředí (a hlavně na sociálních sítích) je otupující vliv na naše smysly a mezilidský kontakt. A v neposlední řadě existuje mnoho náznaků, že zvýšená doba pobytu na sociálních sítích má za následek nárůst duševních onemocnění. Nemluvě o nárůstu extremistických příspěvků a divokém šíření fake news.

S tímto názorem můžeme souhlasit či nesouhlasit, ale neoddiskutovatelným faktem zůstává, že jsme každý den obklopeni mnoha obrazovkami. Digitální média skutečně proměňují naše mozky, ale kromě toho, že některé dovednosti oslabují, je zároveň možné, že jiné části mozku jsou technologiemi naopak kvapně rozvíjeny.

Svojí aktivitou reaguji na aktuální dění a jelikož bych ráda podpořila regenerativní a pozitivní změnu, používám mně dostupných nástrojů daných mým naturelem a mojí erudicí – a tak jsem se rozhodla, že nejlepším médiem pro můj úmysl bude kniha.

A nejlepším možným způsobem, jak naučit ostatní uvažovat nad problematikou smyslů, je udělat to velmi brzy – ideálně v dětství. Proto mi dává smysl vytvořit knížku určenou dětskému čtenáři. Přesněji řečeno rodiči a dětskému čtenáři.

Navíc se zdá, že skupinou, která je nejvíc ovlivněná změnami digitálního života, jsou děti. A to je další důvod, proč jsem se rozhodla věnovat svou zamýšlenou knihou o smyslech právě jim.

Kdo za projektem stojí?

Za projektem stojí autorka knihy, ilustrátorka, tvůrkyně komiksů  Lucie Lučanská  Vytvořila nebo se podílela na několika knihách, které získaly ocenění v soutěži Nejkrásnější české knihy a v roce 2017 byla nominovaná na ilustrátorku roku na Czech Grand Design,


Michal Štěpánek, který provozuje malé nakladatelství Lux, které se zaměřuje na dětskou literaturu, východní filosofii a poezii. Vydal na příklad dětskou knihu Nad večerní černí (3. místo na Nejkrásnější české knihy roku 2020, nominace výtvarný počin roku Zlatá stuha, katalog Nejlepší knihy dětem), kterou ilustrovala Nikola Logosová nebo sbírku poezie Romana Szpuka Hvězdy jedna po druhé hasnou.


Na co vybrané peníze použijeme?

Vydáváme výjimečnou dětskou knihu a děláme to svépomocí, v malém nakladatelství. A vydávat dětské knihy není úplně legrace, natož v téhle době a s vychytávkami, které naše kniha má. Platforma Donio nám poslouží především jako předprodej. Vy budete mít krásnou a originální knihu za férovou cenu a zároveň nás podpoříte. Rozhodli jsme se totiž nedávat knihu do knižní distribuce. Museli bychom ji nacenit vzhledem k doporučené ceně příliš vysoko. I proto, že si bere více než polovinu z této ceny. Knihu budeme dále nabízet jen přes vlastní e-shop a spřátelená knihkupectví. 

Doručení

Knihu si můžete zakoupit v předprodeji jako vánoční dárek, ale přijde vám až v lednu. Přípravy nám zabrali hodně času, že jsme to zkrátka nestihli. Navíc jsme řešili i technologické oříšky jako na příklad vonný lak do kapitoly o čichu. Hezké dárky se však mohou darovat po celý rok a většina z vás bude mít jistě vánoční stromek ještě na začátku ledna.

Děkujeme! Pokud se vám naše kniha líbí, budeme rádi také za sdílení.

Děkujeme také všem, kteří se na knize podíleli a pomohli k jejímu vzniku. Jmenovitě pak děkujeme:

UMPRUM
Juraj Horváth
Zuzana Lednická
Tereza Horváthová
Fedrigoni
Ministerstvo kultury
Tiskárna Helbich
Artmap

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

17. 1. 2023 13:49

Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Dobrý den všem,
děkujeme za Váš zájem o naši knihu Vnímání od Lucie Lučanské. V rámci projektu / předprodeje jsme nesplnili podmínku 25% cílové částky a peníze za zakoupené odměny se vám tak budou vracet. Pokud budete mít stále zájem o své odměny, můžete se obrátit na email: lux.nakladatelstvi@email.cz


Srdečně zdraví

Michal Štěpánek

PS:  V rámci nejvýznamnějšího mezinárodního veletrhu dětských knih probíhá v Boloni každoročně také rozsáhlá výstava ilustrátorů z celého světa. Vystavující ilustrátory vybírá každý rok porota z opravdu velkého množství přihlášených. Z přihlášených 4345 ilustrátorek a ilustrátorů z 91 zemí světa bylo nyní zveřejněno 315 finalistů a mezi nimi také 2 ilustrátorky z České republiky Lucie Lučanská a Tereza Šiklová.

4. 1. 2023 9:11

Rozhovor s autorkou knihy Lucií Lučanskou

Dobrý den,
děkujeme za Vaši podporu! Vážíme si toho.

Pokud byste si chtěli poslechnout rozhovor s autorkou o knize a jejím životě (zároveň i její oblíbenou hudbu), můžete tak učinit v odkazu Českého rozhlasu Vltava zde:

Odkaz na audiozáznam pořadu Vizitka

Z dětství si pamatuje hlavně vůně podzimu a tlejících jablek a k dětskému vidění světa se vrátila ve své nejnovější autorské Knize vnímání, která vyjde zkraje roku 2023. Její vášní je psaní, čtení a kreslení deníků, věnuje se ale také komiksům, tvorbě akvarelů a je odbornicí na práci s risografem, což je „hybrid kopírky a sítotisku.“ Hostem Ondřeje Cihláře byla ve Vizitce ilustrátorka a výtvarnice několikrát nominovaná na cenu za nejkrásnější knihu roku Lucie Lučanská. 

Srdečně zdraví 

Michal Štěpánek

Nakladatelství LUX

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Milý přispěvatel
500 Kč  •  5. 1. 2023 15:15
Laskavý přispěvatel
390 Kč  •  4. 1. 2023 21:26
Laskavý přispěvatel
460 Kč  •  4. 1. 2023 18:32
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
400 Kč  •  1. 1. 2023 22:18
Velkorysý přispěvatel
800 Kč  •  28. 12. 2022 11:42
Laskavý přispěvatel
1 350 Kč  •  20. 12. 2022 11:46
Velkorysý přispěvatel
460 Kč  •  18. 12. 2022 18:01
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  17. 12. 2022 11:00
Laskavý přispěvatel
850 Kč  •  17. 12. 2022 1:04
Laskavý přispěvatel
390 Kč  •  16. 12. 2022 23:45
Štědrý přispěvatel
460 Kč  •  15. 12. 2022 10:32
Milý přispěvatel
1 100 Kč  •  15. 12. 2022 7:59
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  14. 12. 2022 20:16

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu