Donio.cz hlásí – rok 2023 byl ve znamení štědrosti a rekordních čísel

tisková zpráva

Praha 26. 2. 2024 – Donio, největší česká dárcovská platforma, zveřejnila výsledky za rok 2023. Rekordy padaly nejen v návštěvnosti, ale také v celkové vybrané částce, která oproti roku 2022 vzrostla o 115 %.

Mnoho z nás zná někoho, kdo už někdy podpořil sbírku či projekt na platformě Donio. Na šťastné konce 2 760 příběhů se na Donio v roce 2023 vybralo 592 milionů korun, což činí více než dvojnásobek příspěvků v předchozím roce, kdy se vybralo celkem 272 milionů korun. V uplynulém roce dosáhl počet příspěvků 877 541 s průměrnou hodnotou 675 Kč. Donio.cz loni celkově zaznamenalo neskutečných 8 705 340 návštěv.

Donio je unikátní svým fungováním. Na rozdíl od jiných platforem si neúčtuje žádné poplatky z darovaných částek a vyplácí 100 % vybrané částky zakladatelům. Náklady na provoz platformy totiž pokrývají dobrovolné příspěvky – tzv. dýška od dárců.

„Minulý rok byl pro nás rekordním – podařilo se nám vybrat téměř 600 milionů korun pro více než 2 000 příběhů. To z nás činí největší platformu pro změnu životních příběhů jak v Česku, tak i na Slovensku. Když jsem před 4 lety snil o vytvoření místa, kde si mohou lidé navzájem jednoduše pomáhat, říkal jsem si, že by bylo skvělé za rok vybrat 10 milionů korun. Realita se ukázala být mnohem lepší, než jsem si kdy dokázal představit. Jménem celého týmu Donio chci vyjádřit upřímné poděkování za obrovskou podporu, kterou jste během roku všem potřebným poskytovali,“ děkuje všem dárcům zakladatel Donio David Procházka.

Dle veškerých dostupných dat jsou Češi skvělí v urgentních případech. Když jde do tuhého, umíme se sjednotit a dokázat zázraky. Mezi nejúspěšnější dobročinné sbírky patří nepochybně Život pro Martínka, na kterého se podařilo vybrat přes 151 milionů korun, díky čemuž mohl absolvovat operaci ve francouzském Montpellier. Za zmínku stojí také sbírka pro letušku Lenku. Vybralo se přes 6 milionů a Lenka tak mohla podstoupit první sérii léčebných terapií v Německu.

“A nejen díky takovým příběhům se chceme v roce 2024 zaměřit na pravidelné dárcovství. Chceme, aby každý mohl na Donio pravidelně podporovat taková témata, která jsou jim blízká, aby se dárcovství stalo součástí každodenního života, nikoli jen reakcí na krizové situace. Naším cílem je posunout se o krok vpřed a přinést jednoduchý a transparentní způsob pravidelné pomoci někomu v těžké životní situaci,“ prozrazuje David Procházka směřování Donio v roce 2024.


Od podzimu 2019 se přes platformu Donio vybralo již 1,5 miliardy korun a stala se celospolečenským fenoménem. Je příkladem toho, jak technologie a lidská štědrost dokážou měnit svět k lepšímu. V roce 2024 chce Donio v tomto trendu dále pokračovat a věnovat se ještě větší optimalizaci platformy pro snadné a intuitivní darování.

Podívejte se na i na další sbírky, které na Donio aktuálně běží: www.donio.cz

Kontakt pro média

Máte-li zájem o rozhovor, podklady nebo fotografie, neváhejte se nám ozvat. I mediální podpora je ohromná pomoc na cestě ke zdárnému konci sbírek, které pomáhají. Jsme zkrátka pro každou mediální dobrost, tak se nám ozvěte. <3

Na vaše zprávy se těšíme na donio@donio.cz.

Odpovědi na nejčastější otázky, které v Donio dostáváme.