Rafi – asistenční canisterapeutický pes pro Karolínku

Vybráno 0 Kč 165 680 Kč
230 000 Kč
41 dnů
do ukončení

Buďte s námi pro každou dobrost. Předáme 100 % vašeho daru.

Přispět Sdílet

Všechny sbírky ověřujeme

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Monika Petrů
Datum přidání
7. 5. 2024
Poslední aktualita

18. 5. 2024 11:04

Vybrána více než polovina!

Hezký den všem,

sbírka běží necelých 14 dní a společně jsme vybrali více než polovinu požadované částky. Již 125 dárců přispělo více jak 130 tis. Kč na probíhající speciální výcvik Rafi pro dceru Karolínku. Už zbývá necelá polovina.  Moc Vám tímto všem milým dárcům děkuji za Vaši podporu, štědrost  a sdílení sbírky. Děkujeme!

Zobrazit celou aktualitu

Představení sbírky

Sbírka se týká mé dcery Karolínky Hovorkové, která má z doposud neznámých příčin atrofii mozku – je zdeformovaný, malý (tzv. mikrocefalie) a nefunkční. Četné epileptické záchvaty, na které antiepileptika nezabírají (tzv. farmakorezistentní epilepsie), ničí její mozek (tzv. encefalopatie) a brání dalšímu vývoji. Přestože jí byly 4 roky, odpovídá novorozenci – pouze leží, nepřetáčí se, neleze, nesedí ani nechodí. Nožičky má křížem a neustále zaťaté, dlaně sevřené v pěst (kvadruspasticita).  Trup má hypotonický, nezpevněný. Kája nenavazuje oční kontakt (má 9 dioptrií na blízko a pravděpodobně trpí funkční slepotou). Má však velmi dobře vyvinuté smysly hmatu a sluchu. Její onemocnění je diagnostikováno jako Westův syndrom přecházející do Lennox Gastautova a prognóza není příznivá.

Absolvujeme s Kájou řadu rehabilitací a terapií. Máme velmi dobré zkušenosti z dosavadní canisterapie. Při hlazení srsti nebo při přiložení nohou na tělo psa se Karolínčiny končetiny krásně uvolní a při poloze na bříšku uvolní hleny v dýchacích cestách. Kája má ráda blízkost osob a zvířat. Při canisterapii cítí klid z pejska, vnímá jeho teplo a dech, zklidní se a má méně záchvatů.

Ráda bych pro pozitivní účinky dopřála Karolínce canisterapii každý den a nechala si pomoci asistencí při její náročné péči (otevírání dveří, přinášení plen, podávání pomůcky na odsávání hlenů či pouzdra s léky při probíhajícím epileptickém záchvatu). Po několikaměsíčním hledání vhodného pejska, procesu spolupráce a díky vzájemným sympatiím je vybrána Rafi – nelínající portugalský vodní pes ze společnosti PESTRÁ, o.p.s.

Aby mohla Rafi splňovat konkrétní individuální potřeby Káji a naší rodiny, je zapotřebí absolvovat intenzivní speciální výcvik, který je vyčíslen na částku 250 tis. Kč. Má finanční situace je tíživá a na výcvik nemám dostatek vlastních financí. Proto se obracím na Vás s prosbou o možný příspěvek v rámci této sbírky. Pomůžete, prosím, Karolínce a naší rodině mít po boku asistenčního canisterapeutického psího kamaráda, Rafi?

Komu pomůžeme?

Pomůžeme Karolínce, která se před 4 lety narodila jako zdravé miminko. Ve 4 měsících života se jí objevily zvláštní záškuby, které byly v pražské nemocnici vyhodnoceny jako epileptické záchvaty. Následně byla provedena magnetická rezonance, kde se zjistilo, že vývoj mozku Karolínky se zastavil v 8 měsíci těhotenství a dále se již nevyvíjí. Toto onemocnění se nazývá mikrocefalie. Na základě dalších vyšetření byla Karolínce diagnostikována atrofie centrální nervové soustavy,  Westův syndrom přecházející do Lennox Gastautova. Protože antiepileptika nezabírají, je epilepsie vyhodnocena jako farmakorezistentní. Četné záchvaty způsobují encefalopatii, která zapříčiňuje zástavu jejího psychomotorického vývoje. Kája vývojově odpovídá novorozeněti – pouze leží, nepřetáčí se, neleze, nesedí ani nechodí. Nožičky má křížem a neustále zaťaté, dlaně sevřené v pěst a není schopna v nich sama nic udržet.  Sama se nenají, neoblékne. Trpí 3. stupněm inkontinence. Trup má hypotonický, nezpevněný. Jakékoli nachlazení, nemoc, zhoršují její zdravotní stav, což se projevuje křečemi v celém těle (tzv. opistotony), které trvají až několik hodin denně a bývá po nich velmi vyčerpaná. Kája nenavazuje oční kontakt (má 9 dioptrií na blízko a pravděpodobně trpí funkční slepotou). Má však velmi dobře vyvinuté smysly hmatu a sluchu. Má ráda, když je kolem ní ruch a něco zajímavého se okolo ní děje.

Protože většinu dne proleží a nehýbe se, je nutné často ji polohovat a protahovat.  Karolínka je po déle trvajících křečovitých záchvatech velice vyčerpaná a vyžaduje uvolnění těla. Z tohoto důvodu a také, aby se předešlo kontrakturám a sekundárním změnám patologickým držením trupu, hlavy a končetin, je velice důležitá pravidelná fyzioterapie a rehabilitace. Absolvujeme Vojtovu metodu, cvičení dle Bobath konceptu, synergickou reflexní masáž, kraniosakrální terapii, muzikoterapii, ergoterapii. Protože je Karolínky mozek malý (obvod hlavičky pouhých 39 cm), jsou její možnosti omezené. Cvičení a terapie způsobují přetížení a je zapotřebí dopřát jí klid.

Máme zkušenost, že největší zklidnění jí přináší terapie zvířetem – tzv. zooterapie – hiporehabilitace a canisterapie. Kája zná kontakt s canisterapeutickými psy, kdy s nimi dochází majitelka přímo do naší domácnosti. Při hlazení srsti nebo při přiložení nohou na tělo pejska se Karolínčiny končetiny krásně uvolní a při poloze na bříšku uvolní hleny v dýchacích cestách. Při canisterapii cítí klid z pejska, vnímá jeho teplo a dech, zklidní se a má méně záchvatů. Ráda bych pro pozitivní účinky dopřála Karolínce canisterapii každý den.

Karolínka je v mé celodenní péči. Protože se sama nenají, trvá jedno krmení a pití min. 30 min. Krmím jí 5× denně. Cvičím s ní denně cca 1 hod. Křeče jí trápí každý den min. 30 min po ránu a večer. Chodíme na procházky a různé terapie. Občas dochází do místní školky, kde má svou asistentku pedagoga. Bývá ve školce cca 3 x týdně po dobu 2 hodin. O Karolínku mi pomáhá pečovat párkrát týdně po dobu cca 1,5 hodin místní odlehčovací terénní služba, Sdílení, o.p.s. Karolínka má starší sestru Ninu (8 let), která je jejím největším přítelem a spřízněnou duší. Péči se snažím rozložit mezi obě dcery. Kdykoli mohu, trávím čas se starší dcerou Ninou, která má pozornosti méně než nemocná Karolínka.

S ohledem na celodenní a celonoční náročnou péči o Káju je nemyslitelné a časově nemožné vychovat si vlastního pejska od štěněte, který by splňoval požadavky na canisterapii. Se zkušenostmi s canisterapeutickými psy vím, že ne každý pes je ochotný Karolínce terapii umožnit – někteří pejsci odmítají ke Karolínce jít. Proto jsem se rozhodla požádat specializované společnosti o asistenčního canisterapeutického psa. Po několikaměsíčním hledání vhodného psa a procesu spolupráce je vybrána Rafi – nelínající portugalský vodní pes ze společnosti PESTRÁ, o.p.s.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Vybrané finance zajistí zaplacení potřebného intenzivního speciálního výcviku Rafi, který je vyčíslen na 250 tis. Kč. Tato částka zahrnuje osobní náklady na trenérky psa a další odborné pracovníky podílející se na výcviku psa, krmivo a pamlsky, pomůcky pro a výcvik, veterinární ošetření, hygienické pomůcky, cestovné, zkoušky a provozní náklady. Sbírka je stanovena na částku 230 tis. Kč s tím, že o ostatní finance bude požádáno do různých nadací. V případě, že se vybere více financí, budou tyto použity pro pomůcky potřebné pro provádění canisterapie (např. polohovací polštář), a dále jejím převozem autem (přepravní klec).

Asistenční canisterapeutický pes Rafi bude pro Karolinku huňatý kamarád. Jeho přítomnost bude dělat Kájince nejen radost, ale jeho tělesná teplota ji pomůže uvolňovat svalové napětí, rozevírat ručičky a napomáhat lepší peristaltice střev. Prostřednictvím pasivního polohování si Kája zvýší komfort před náročnými rehabilitacemi i po nich a přes aktivnější část canisterapie bude více rozvíjet hmat a celkový psychomotorický rozvoj. Mně bude Rafi také velkým pomocník při péči o Káju – bude otevírat dveře, přinášet pleny a pomůcku na odsávání hlenů či pouzdro s léky při probíhajícím epileptickém záchvatu. Rafinka je veselý pejsek. Již nyní je naším miláčkem a pro nás všechny, pro Karolínku, pro Ninu a pro mne, je prvkem, přinášející radost do našeho ne úplně lehkého života. Výcvik potrvá do září 2024. Od října do prosince 2024 se předpokládá sžívání rodiny s Rafinkou a následně proběhne její předání do osobního vlastnictví. 

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

18. 5. 2024 11:04

Vybrána více než polovina!

Hezký den všem,

sbírka běží necelých 14 dní a společně jsme vybrali více než polovinu požadované částky. Již 125 dárců přispělo více jak 130 tis. Kč na probíhající speciální výcvik Rafi pro dceru Karolínku. Už zbývá necelá polovina.  Moc Vám tímto všem milým dárcům děkuji za Vaši podporu, štědrost  a sdílení sbírky. Děkujeme!

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  24. 5. 2024 12:43
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  24. 5. 2024 11:43
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  23. 5. 2024 21:03
Laskavý dárce
300 Kč  •  23. 5. 2024 20:20
Štědrý dárce
100 Kč  •  23. 5. 2024 17:44
Velkorysý dárce
300 Kč  •  23. 5. 2024 17:10
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  23. 5. 2024 15:06
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  22. 5. 2024 20:13
Milý dárce
1 000 Kč  •  22. 5. 2024 20:11
Jana K.
1 000 Kč  •  22. 5. 2024 17:17
Moniko, ať pejsek pomůže a přinese radost. Jana a Davídek
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  21. 5. 2024 22:18
Štědrý dárce
500 Kč  •  21. 5. 2024 19:35
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  21. 5. 2024 18:21
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  21. 5. 2024 14:25
Štědrý dárce
100 Kč  •  21. 5. 2024 12:57
DobroDárce
500 Kč  •  21. 5. 2024 11:47
Laskavý dárce
100 Kč  •  21. 5. 2024 8:01
Velkorysý dárce
10 000 Kč  •  20. 5. 2024 8:59
Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  20. 5. 2024 7:50
Dobrosrdečný dárce
10 000 Kč  •  20. 5. 2024 7:27
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  20. 5. 2024 7:23
Štědrý dárce
2 500 Kč  •  19. 5. 2024 22:22

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Přidat Dobrovýzvu Zjistit více

U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou

Líbí se vám tato sbírka? Podpořte ji Dobrovýzvou.

Složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak to funguje

Vzkazy

Teta drogerie
1 000 Kč  •  13. 5. 2024 16:51
Pro Kaju a Rafi od prodavacek TETA
Milý dárce
1 000 Kč  •  17. 5. 2024 7:12
❣️😘
Milý dárce
5 000 Kč  •  8. 5. 2024 6:30
Holky, držím palce, ať je Rafi co nejdřív doma. Jste všechny 3 neuvěřitelně statečné.
Zuzana Š.
1 000 Kč  •  8. 5. 2024 16:09
Pro Kaju a pro maminku Moncu - ♥️ hodně sil posílám holky
Jana K.
1 000 Kč  •  22. 5. 2024 17:17
Moniko, ať pejsek pomůže a přinese radost. Jana a Davídek
Dana V.
3 500 Kč  •  8. 5. 2024 18:26
pro dobrou věc
Martina N.
3 500 Kč  •  10. 5. 2024 20:34
Moni, držím palce a spoustu radosti s Rafi ❤
Zoja K.
500 Kč  •  7. 5. 2024 19:21
❤️❤️❤️

Kdo další daroval?

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat