Projekt ukončen:

Skleněný pohár ze sklárny Harrachov – Nový Svět

Vybráno 0 Kč 400 Kč
35 000 Kč
 -
2 přispěvatelé
Celkem se zapojilo
200 Kč
Průměrná výše příspěvku
300 Kč
Nejvyšší příspěvek
90 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

Skleněný pohár ze sklárny Harrachov – Nový Svět

Vybráno 0 Kč 400 Kč
35 000 Kč
Zakladatel
Collegium Bohemicum o.p.s.
Datum přidání
21. 5. 2023

Představení sbírky

Collegium Bohemicum je vědecká, vzdělávací a kulturní instituce, která se zaměřuje na poznání dějin Němců v českých zemích, na dějiny česko-německých a česko-rakouských vztahů. Tato obecně prospěšná společnost vybudovala v Ústí nad Labem stálou expozici o dějinách německy mluvícího obyvatelstva českých zemí a dále pak pořádá vědecké konference, přednášky společenské a kulturní akce s cílem seznamovat českou veřejnost s německým uměním. Nejvýznamnějším dlouhodobým projektem Collegia Bohemica je však právě stálá expozice Naši Němci, která má za cíl představit dějiny německojazyčného obyvatelstva českých zemí od středověku do dvacátého století.

Collegium Bohemicum dál rozšiřuje své sbírky nejrůznějších památek, které souvisí s německy mluvícím obyvatelstvem. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli rozšířit naši sbírku o věrnou kopii skleněného poháru, který nechal Jan hrabě Harrach vytvořit ve svých sklárnách na Novém Světě v roce 1902 ku příležitosti vysvěcení kaple svaté Alžběty. Naše věrná kopie je z roku 2002, tedy u příležitosti stého výročí dané události a je samozřejmě také vytvořena rukou českých sklářů ze sklárny Novosad a syn v Harrachově na Novém Světě.

Finanční prostředky tedy potřebujeme nejen na zakoupení poháru ze soukromých sbírek, ale především u příležitosti roku Harrachů, který letos slavíme, vydat malého průvodce výstavou Naši Němci, kde by byla zdokumentována červená nit rodu Harrachů v česko – německé a česko  – rakouské historii.

Komu pomůžeme?

Získáním finančních prostředků pomůže každý dárce českému sklářství a uchování alespoň jednoho kusu z tohoto řemesla pro další generace. Nejedná se tak pouze o samotnou podporu a obohacení sbírek obecně prospěšné společnosti Collegium Bohemicum, ale díky návštěvníkům expozice Naši Němci i připomenutí tohoto řemesla a oživení historie šlechtického rodu, který se mnohdy objevuje i v českých pohádkách  jako průkopník českého lyžování či ochrany přírody v Krkonoších.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Část finančních prostředků bude věnována na zakoupení pohárů ze soukromých sbírek. Větší část pak bude věnována na vydání malého průvodce, který by jednak osvětlil historii rodu Harrachů v proměnách česko – rakouských vztahů, ale také problematiku sklářství našich nejvyšších hor.

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Laskavý přispěvatel
300 Kč  •  30. 5. 2023 11:07
Milý přispěvatel
100 Kč  •  22. 5. 2023 10:42

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu