Úspěšně vybráno:

Pomohli jste Žítkovským bohyním

Vybráno 0 Kč 55 580 Kč
od 93 dárců
 -
93 dárců
Celkem se zapojilo
598 Kč
Průměrná výše daru
3 500 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Pomohli jste Žítkovským bohyním

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Dobré ruce, z.s
Datum přidání
24. 10. 2023

Představení sbírky

V den (ve středu), kdy jsme zakládali tuto sbírku byla koťátka Žítkovské bohyně u nás již 18 dnů a my věřili, že mají to nejhorší za sebou. Budou sice již navždy slepá, ale my uděláme vše pro to, aby měla i tak šťastný život. 

Ve čtvrtek jsme přijímali další slepou a hluchou kočičku Haničku, sraženou autem, se zdravotními problémy, ale to nejhorší, to nejsmutnejší nás čekalo v pátek, kdy nás navždy všechna tři koťátka Žítkovské bohyně opustila. I když zachraňujeme kočičky spousty let a 11 let oficiálně, na tento strašlivý příběh lidské brutality nezapomeneme, stejně tak i na pátek 20. 10., kdy se nám zastavila naše srdce a zčernal celý svět.

Mohli bychom název sbírky přepsat, vždyť peníze, které by se vybraly, by sloužily lékařskému ošetření i dalších kočiček. Rozhodli jsme se ale vše ponechat. Žítkovské bohyně se pro nás staly symbolem utrpení zvířat a krutosti lidí, symbolem pomoci dalším desítkám týraných zvířátek, které potřebují naši pomoc. 

Žítkovské bohyně – Dorinko, Terézinko, Jakoubku, navždy tu budete s námi, v našich srdcích a myslích. 

Pláčeme, moc to bolí, ale jdeme dát. Další kočičky nás potřebují.

Pro ty, kteří neznají příběh „Žítkovské bohyně“ je zde jejich příběh:

Leží tu před námi schoulená tři klubíčka, tisknoucí se k sobě. Neví, co se s nimi děje a co bude dál. Jediné co ví oni i my, že už nikdy neuvidí sluníčko, svět okolo sebe, své sourozence a kamarády, …

Poslední co viděli jejich oči byl ten, který jim tak ublížil. Mysleli si asi, že si s nimi chce hrát, hladit je a místo toho přišla jen strašlivá bolest a pak nekonečná tma, zima, hlad a žízeň. Bolest v tělíčku i na zlomených duších. Jen oni viděli tu lidskou stvůru, toho, kdo ublíží bezbrannému malému tvorečku, tomu, kdo později může ublížit i člověku. Všem třem sebral možnost žít normální život, všem třem sebral zrak, vypíchnul jim očička a pohodil je v krabici v lese napospas krutému osudu.

Smutek, lítost, ale také nesmírná zlost a slzy beznaděje se nám derou do očí při pohledu na tato malá koťátka. Proboha proč se to děje?

Dostali od nás jméno Žítkovské bohyně, podle místa jejich smutného příběhu a nálezu.

Zachránili jsme jim život, vyléčíme podlomené zdraví, ale zrak už jim nemůžeme vrátit. Uděláme ale vše pro to, abychom jim uzpůsobili prostředí, aby bylo bezpečné a ony se v něm naučili orientovat a spokojeně žít. Určitě by nikdo z vás nechtěl, aby se jejich celý život omezil na prostředí klece.

 Na jejich léčbu, ale hlavně úpravu prostoru budeme potřebovat vás a vaši podporu. Ta koťátka si to zaslouží.

Děkujeme za koťátka 

Jak to vše začalo?

2. 9. 2023

Jsme už za ta léta nálezů kočiček zvyklí na mnohé. Zvyklí je asi špatné slovo, protože na brutalitu a odporné chování lidí vůči zvířatům si nelze zvyknout nikdy. Ale velmi často nás zaplavují emoce, kdy se nám chce brečet a vztekat se navzájem nad naší bezmocností. Příběh tří vyhozených, brutálně týraných a zraněných koťátek je jedním z těch nejhorších případů.

Včera jsme přijímali tři asi 4–5 týdenní koťátka. Rodina je našla během nedělního výletu, v lese u vesnice Žítkové, která je známá žítkovskými bohyněmi, o kterých ostatně vznikl i stejnojmenný román od Kateřiny Tučkové. Jakou konkrétní magickou sílu mají tato koťátka ještě nevíme, ale co víme s jistotou je, že pranýřována již byla dostatečně!

Když nám je dovezli, mysleli jsme, že mají očička zalepená hnisem, ale po pečlivém vyčištění a ošetření na veterině bylo potvrzeno nejhorší. Žádná očka nemají. I paní doktorka nám sdělila to, co byl jen zlý sen – velmi pravděpodobně se o toto zasloužil člověk. Pokud se dá člověkem nazývat…

Podle hlavních postav románu Žítkovské bohyně jsme koťátka pojmenovali Dora (černá), Terézie (bílo-mourovatá) a Jakub (také bílo-mourovatý).

Co nás teď čeká? Lokální léčba i posilování celkově oslabené imunity koťátek. Ta se k sobě nyní choulí v našem karanténním boxu, ale pakliže se nám nepodaří najít jim brzy milující domov, budeme muset pro bezpeční slepých koťat poupravit prostor – místnost v našeho útulku. Momentálně máme v péči ještě další dva kocourky, kteří jsou slepí nebo mají zrak poškozen. Budeme rádi, když budete držet s námi, na koťátka myslet a podpoříte je v jejich cestě ke zdraví a spokojenému životu. Jsou to malí bojovníci a my jim slibujeme, že to nejhorší již mají za sebou!

Pokud máte zájem nabídnout bohyním láskyplný domov, můžete si koťátka rezervovat. V současnou chvíli jsou však na sobě navzájem velmi závislá a nedovedeme si představit, že bychom je mohli nabízet separovaně.

Žítkovské bohyně – vyhozená koťátka s vypíchnutýma očima otevřela velkou diskuzi a emoce o krutosti lidí a dětí. 

Děkujeme všem, kteří jste na kotěcí miminka dosud přispěli. Všechny prostředky vynaložíme na zlepšení jejich života, lékařskou péči, ale i na záchranu dalších týraných koťátek a dospělých koček, které málem doplatily na lidskou krutost a bezohlednost. Je jich letos tolik, že nestačíme o nich psát. Za mnohé zraněné nebo nemocné kočičky z posledních týdnů, s jejichž příběhem jste se mohli již seznámit, alespoň pár jmen a příběhů:

7 desetidenních koťátek – vyhozených v igelitové tašce se zabitou maminkou

Oldříšek – zraněný kocourek se seřezanou kůží plnou larev

5 dvoudenních miminek – vyhozených do rozpáleného kontejneru

Šmoulinka – týraná a kopaná do břicha s utrženým močovým měchýřem

5 dvoutýdenních koťátek – nalezených v křoví kousek od přejeté maminky

Paola – týraná, podvyživená, bitá kočička žijící s alkoholiky

Koťata od bezdomovce z Brna – nabízel je za peníze kolemjdoucím

Motůrek – kocourek spálený motorem auta s poškozeným zrakem

7 koček z domu v exekuci – nemocné, březí, podvyživené, zraněné kočky a jeden zcela slepý kocourek

Bohunka – nemocná březí kočička, vážící necelé 2 kg

Penny – kocourek se sepsí ze zahnívající nožičky

4 koťátka – vyhozená a odchycená na Pahrbku

5 miminek – vyhozených, podchlazených, jen 5 dnů starých

Moravanka – která by umřela na silný zánět v tlamičce, pro který už nemohla ani jíst

Červinka – týraná kočička

3 koťata – vyhozená v lese, u kterých jsme bojovali o záchranu zraku

Sluníčko – kotěcí maminka s trčící kostí z nohy, která uhnívala

Indy – podvyživený, se zánětem v tlamičce, kaudální stomatitidou, na kterého lidé pouštěli psy

Slzička – sražená kočička se zlomenou páteří

Emička – s prostřeleným okem a diabolkou v hlavě

Adélka – sražená autem, ochrnutá na zadní část těla

Pan Ouško – kocourek s velkým nádorem v uchu a hlavě

Naděje – vysoce březí kočička s otevřenou velkou ranou na zádech se sepsí

Mohli bychom pokračovat dále a dále, … , jsou to denní příjmy, denní smutek, beznaděj. Za vším jsou vždy stejné scénáře, všechny kočičky mají své smutné a kruté příběhy. Kočičky opuštěné, podvyživené, týrané, bité, zraněné, sražené autem, vyhozené v lese, v kontejnerech, na smetištích, … Kočičky, které lidé přehlížejí, nechtějí vidět, kočičky na pokraji smrti, kterým lidé ublížili a nepomohli je zachránit. Kolik takových se k nám dostává již pozdě a my už nemůžeme pomoci.

Jsme na stavu vysoce přes 350 koček, vyčerpaní, bez naděje na lepší měsíce a kočiček stále přibývá.

Pokud můžete jakkoliv pomoci finančně a to nejen „Žítkovským bohyním“, ale dalším našim potřebným, materiálně, fyzicky, osvětou pro kastrace, … budeme moc vděčni. Nemůžeme zachránit všechna zvířátka, ale snažíme se co to jen dá.

Děkujeme 

Komu pomůžeme?

Kočkám bez domova, kočkám, které jsou zraněné, týrané, nemocné a potřebují lidskou pomoc.


U nás v útulku je nyní těchto zvířat přes 350 a další stále přibývají.
Neodmítáme jejich záchranu, přesto, že síly nás dobrovolníků ubývají a kočky se často nacházejí i stovky kilometrů od nás.

Za celou dobu fungování útulku, tedy přes 11 let, jsme nikdy nevyhlásili striktní stopstav. Neumíme odmítnout pomoci němým tvářím a doufáme, že vy nás v tom nenecháte.

Kdo jsme:

Dobré ruce, z.s.

 • jsme pouze kočičí útulek s dočaskami (lidmi poskytujícími dočasnou péči našim kočičkám) v různých městech republiky
 • oficiální sídlo je ve Zlíně, Nad Vývozem 4822 (Jižní Svahy)
 • předsedkyně sdružení Ing. Eva Janišková a síť dobrovolníků vykonávají svou práci bez nároku na honorář
 • všichni, kteří pomáháme, máme svá civilní zaměstnání a logicky i své milované rodiny
 • jsme nezisková organizace, která není dotována státem, městem ani nijak finančně zastřešována, získáváme finance na provoz od menších sponzorů, drobných dárců, ze sbírek a vlastních aukcí
 • v loňském roce, 1. června, jsme oslavili 11. výročí činnosti útulku
 • za těch 11 let oficiální činnosti jsme zachránili tisíce kočičích životů
 • naše hlavní činnosti jsou 

        – odchyt bezprizorných, zatoulaných, zraněných koček

        – zdravotní péče,

        – hledání nových domovů,

        – kastrační program

        – poskytnutí domova pro těžce nemocné, postižené a       

          neumístitelné kočičky

        – vzdělávací a poradenská činnost

 • jsme jediní ve Zlíně a okolí, kdo vyjíždí i v pozdních hodinách za záchranou a jsme vlastníky osvědčení o odborné způsobilosti pro odchyt toulavých a opuštěných zvířat a zacházení s nimi včetně péče o ně a máme i vlastní odchytové klece (sklopce)
 • v nejvyšší sezóně míváme v péči téměř 400 zachráněných koček a koťat
 • v současné době (září 2023) máme v péči v soukromých prostorách útulku a více jak 30 dočasných péčí přes 350 zachráněných koček a koťat
 • kočičky u nás nežijí v klecích, jako v klasických útulcích, ale v bytových podmínkách, proto do nových rodin předáváme mazlíčky a tzv. postelové povaleče
 • z důvodu umístění ve vlastních bytových prostorách, neprovádíme návštěvy koček, pouze přijímáme vážné zájemce o konkrétní kočku nebo případné, předem hlášené návštěvy, našich virtuálně adoptovaných kočiček, pokud to dovolí jejich zdravotní stav
 • do adopce od nás odcházejí kočičky očkované, zbavené parazitů a pokud jsou dospělé, jsou již i kastrované příp. i testované
 • pokud předáváme kočičku mladší, nekastrovanou, je budoucí kastrace podmínkou
 • na našem webu nabízíme aktuální kočičky k adopci, mnohé však máme ještě neinzerované nebo v karanténě, proto je vždy, v případě zájmu o kočku, nutné, obrátit se na nás písemně nebo telefonicky

– máme vlastní postup adopce a žadatel u nás vyplňuje předadopční dotazník, abychom měli jistotu, že kočička odchází do vhodné rodiny a obě strany budou spolu šťastné

Máme svá pravidla a zásady. 

Na rozdíl od mnoha útulků, my se kočiček nezbavujeme, my jim hledáme opravdové a milující rodiny a domovy.

Svou práci děláme zodpovědně a s velkou láskou.

„Kočičky z Dobrých rukou dáváme zase jen a pouze do dobrých rukou!“

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze budou v plné výši využity na zlepšení života Žítkovských bohyň, lékařskou péči, ale i na záchranu dalších týraných koťátek a dospělých koček, které mnohdy málem doplatily na lidskou krutost a bezohlednost.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Martina P.
600 Kč  •  23. 12. 2023 1:25
To je otřesné, s jakými případy se setkáváte a že se to vůbec děje. Díky, že pomáháte <3
Dárce, který je pro každou dobrost
200 Kč  •  22. 12. 2023 23:48
Velkorysý dárce
300 Kč  •  22. 12. 2023 22:07
DobroDárce
500 Kč  •  22. 12. 2023 21:37
DobroDárce
300 Kč  •  22. 12. 2023 21:10
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  22. 12. 2023 21:10
Laskavý dárce
600 Kč  •  22. 12. 2023 6:23
Laskavý dárce
300 Kč  •  21. 12. 2023 18:01
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  21. 12. 2023 16:35
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  21. 12. 2023 15:11
Štědrý dárce
200 Kč  •  21. 12. 2023 14:09
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  21. 12. 2023 13:02
DobroDárce
300 Kč  •  20. 12. 2023 22:54
Velkorysý dárce
600 Kč  •  20. 12. 2023 19:41
Milý dárce
300 Kč  •  20. 12. 2023 17:48
Laskavý dárce
600 Kč  •  20. 12. 2023 12:37
Velkorysý dárce
2 000 Kč  •  20. 12. 2023 12:20
Štědrý dárce
300 Kč  •  20. 12. 2023 11:29
Laskavý dárce
200 Kč  •  20. 12. 2023 11:19
Dobrosrdečný dárce
3 500 Kč  •  20. 12. 2023 10:38
Laskavý dárce
300 Kč  •  20. 12. 2023 9:24
Katerina
1 000 Kč  •  18. 12. 2023 0:46
❤️Díky, že to nevzdáváte.

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

 1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
 2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
 3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat