Sbírka ukončena:

Aby domov nebyl pro maminku vězením

Vybráno 0 Kč 145 685 Kč
240 000 Kč
 -
105 dárců
Celkem se zapojilo
1 387 Kč
Průměrná výše daru
50 000 Kč
Nejvyšší dar
91 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Aby domov nebyl pro maminku vězením

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Eva Bartusková, kolegyně a kamarádka
Datum přidání
29. 3. 2021
Poslední aktualita

1. 7. 2021 7:48

Moc děkujeme!!!

Vážení dárci,

dovolte mi, abych Vám touto cestou ještě jednou z celého srdce poděkovala jménem maminky a celé rodiny za Vaši pomoc při financování schodišťové sedačky pro maminku. Velmi si vážíme Vaší podpory, každá i sebemenší částka je velkou pomocí. Vážíme si ale i podpory, kterou mnoho z Vás vyjádřilo slovně, pochopení náročnosti péče o těžce postiženou maminku. Ještě jednou z celého srdce děkujeme a přejeme všem pevné zdraví.

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Maminka Romany a Renaty, Marie, utrpěla po srážce s automobilem vážná zranění. Rády by v domě, kde bydlí, nechaly nainstalovat schodišťovou plošinu, aby mohly s maminkou vyrážet do parku u domu, kde se jí vždy velmi líbilo. Rodina oslovila firmu Garaventa Lift, pořízení a montáž plošiny představuje částku cca 240 000 Kč. Tato částka je pro rodinu nedostupná.

Komu pomůžeme?

Ráda bych se s vámi podělila o příběh svojí kolegyně a kamarádky Romany, jejíž rodinná situace mě přiměla k tomu, abych se jí pokusila pomoci. Její maminka, Marie, celý život pracovala jako učitelka mateřské školy. Protože i po odchodu do důchodu byla stále činorodá a chybělo jí štěbetání dětí, rozhodla se, že bude pracovat jako vychovatelka v družině.

Když se jednoho mlhavého lednového dne v roce 2002 vracela navečer z práce, srazilo ji auto, jehož řidič se dostatečně nevěnoval řízení. Maminka se ocitla mezi životem a smrtí. O její život bojovali nejprve lékaři ARO Úrazové nemocnice Brno, potom tým lékařů neurochirurgie FNUSA Brno, kde podstoupila několik operací hlavy. Náraz auta bohužel postihl mozek, jehož část mamince chybí.

Od té doby už nic není jako dřív.

Z činorodé maminky se srdcem na dlani se mentálně stalo malé dítě. K tomu má přidružené somatické potíže. Má těžkou divertikulitidu (zánětlivé onemocnění tlustého střeva), která vyžaduje dietní stravu, používá pleny, má velmi omezenou pohyblivost.

Jaká je situace?

Romaně i její sestře Renatě bylo v době nešťastné události 33 let, obě byly vdané, obě měly desetileté dcery. První půl rok se v péči o maminku střídaly v nemocnici, později v rehabilitačním ústavu Chuchelná. Manželství Romany bohužel tuto náročnou situaci nevydrželo, zůstala sama s dcerou.

Když byl stav maminky natolik stabilizovaný, že mohla do domácí péče, vzala si ji Renata k sobě domů. Romana bydlela ve stejné čtvrti, ale protože bylo nutné mamince zajišťovat 24hodinovou péči a dohled, usilovala o to, aby bydlela co nejblíže. Podařilo se, bohužel se ale nalézají v domě bez výtahu, v patře, do kterého se musí zdolat 35 schodů. Ty jsou pro maminku nepřekonatelné.

V nepřetržité péči o maminku se Romana se sestrou střídají dvacátým rokem.  Péče hrazená pojišťovnou již bohužel nefunguje, tatínek v loňském roce oslavil 80 let a síly mu ubývají. Před třemi lety tatínek společně s maminkou upadli, ta utrpěla tříštivou zlomeninu kotníku. Měla těžkou „nechodící“ sádru, trpěla bolestmi, a dcery nebyly schopné s ní pohnout. Mnohokrát nad ní zoufalstvím i plakaly. I tuto další těžkou zkoušku se jim ale podařilo překonat. Maminka se uzdravila a za pomoci zkušené fyzioterapeutky ji dcery dokázaly opět alespoň postavit na nohy, chůzi však maminka nezvládá. Od té doby je nutné, aby při péči o ni byly přítomny dvě osoby. Jedna osoba péči již nezvládne. 

Protože se rodině kvůli opomenutí právního zástupce nepodařilo získat od řidiče auta, které maminku srazilo, žádné odškodné, tatínek se přestěhoval k Romaně.  Rodina se třepe strachy, aby nepřišla o „jejich“ Kamilku, placenou pečovatelku, která rodině pomáhá v době, kdy jsou její členové v zaměstnání, protože to s maminkou opravdu umí, je na ni velmi hodná, a navíc naprosto spolehlivá. Díky svým fyzickým předpokladům jako jediná dokáže maminku na vozíku občas svézt schodolezem a vzít ji na procházku do parku. 


Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Dcery s maminkou nikam nejezdí. Je fixovaná na známé prostředí, pravidelný režim. Neznámé situace ji psychicky vyčerpávají. Rády by v domě, kde bydlí, nechaly nainstalovat schodišťovou plošinu, aby mohly s maminkou vyrážet do parku u domu, kde se jí vždy velmi líbilo. Dvakrát žádaly úřad práce o příspěvek, který byl zamítnut, a to i odvoláním na MPSV. Její zálibou je oslovovat kolemjdoucí, povídat si s nimi, pozorovat psy, ptáky, pobíhající děti… Park pro ni představuje bezpečné prostředí poskytující nové podněty nutné proto, aby si udržela mozkové funkce. Pokud by dcery s maminkou dokázaly samostatně opustit byt, chtěly by jí také poskytnout možnost širší rehabilitace, masáží a další podpůrné léčby, která pomůže zabránit rychlému zhoršování zdravotního stavu, které hrozí tím, že maminka bude upoutána na lůžko.

Rodina chce mamince nadále zajišťovat příjemný život v kruhu blízkých, kteří ji mají rádi a kterým na ní záleží. Chtějí se podílet na radosti maminky, když nadšeně komentuje televizní pohádky a vše, co si z mládí pamatuje, nahlas zpívá s Karlem Gottem svoje oblíbené písničky, chtějí si s ní povídat, vrátit jí vše, co jim poskytla, když o ně pečovala za plného zdraví. K tomu všemu by mamince chtěli umožnit častější pobyt na čerstvém vzduchu.

Rodina oslovila firmu Garaventa Lift, pořízení a montáž plošiny představuje částku cca 240 000 Kč. Tato částka je pro rodinu nedostupná.

Pokud se vybere méně peněz, rodina pro maminku pořídí schodišťovou sedačku. Pokud se vybere více, zbylé peníze se použijí na rehabilitace, fyzioterapii případně další podpůrnou léčbu pro maminku.

Děkujeme všem za příspěvky.

Co můžete získat? 

Jana Bernášková je televizní, divadelní a filmová herečka. Miluje humor, nevázanost a života si užívá plnými doušky. Má úžasnou tvořivou duši a velké srdce. I proto dlouhodobě pomáhá seniorům. Nyní se rozhodla pomoci Romaně a stala se patronkou této sbírky.
V loňském roce Jana vydala svůj debutový román protkaný humorem a nadhledem – Jak přežít svého muže.

Román (s věnováním od autorky) získá ten, kdo napíše nejzajímavější, nejoriginálnější důvod, proč by ho měl získat právě on/ona.

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

1. 7. 2021 7:48

Moc děkujeme!!!

Vážení dárci,

dovolte mi, abych Vám touto cestou ještě jednou z celého srdce poděkovala jménem maminky a celé rodiny za Vaši pomoc při financování schodišťové sedačky pro maminku. Velmi si vážíme Vaší podpory, každá i sebemenší částka je velkou pomocí. Vážíme si ale i podpory, kterou mnoho z Vás vyjádřilo slovně, pochopení náročnosti péče o těžce postiženou maminku. Ještě jednou z celého srdce děkujeme a přejeme všem pevné zdraví.

24. 5. 2021 11:19

Děkuji z celého srdce

Vážení dárci,

dovolte mi, abych Vám touto cestou z celého srdce poděkovala jménem maminky a celé rodiny za Vaši pomoc při financování schodišťové sedačky pro maminku. Velmi si vážíme Vaší podpory, každá i sebemenší částka je velkou pomocí. Vážíme si ale i podpory, kterou mnoho z Vás vyjádřilo slovně, pochopení náročnosti péče o těžce postiženou maminku.

Vaše slova i finanční pomoc nás utvrdily v tom, že naše rozhodnutí pečovat o maminku doma a zajistit, aby žila v důstojném prostředí, bylo správné. Odměnou bude úsměv maminky a její radost při procházce po parku.

Děkujeme a prosím opatrujte se všichni, abyste se v podobné situaci nikdy neocitli. Nezáleží přitom na věku toho, komu se může během sekundy a ne vlastní vinou změnit život.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  20. 6. 2021 9:48
Velkorysý dárce
100 Kč  •  15. 6. 2021 9:06
Velkorysý dárce
500 Kč  •  14. 6. 2021 21:34
Štědrý dárce
300 Kč  •  14. 6. 2021 21:16
Velkorysý dárce
300 Kč  •  14. 6. 2021 10:44
Velkorysý dárce
500 Kč  •  12. 6. 2021 22:23
M.
100 Kč  •  12. 6. 2021 21:27
Ať se daří ❤️
Milý dárce
500 Kč  •  12. 6. 2021 17:52
Velkorysý dárce
200 Kč  •  26. 5. 2021 20:53
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  26. 5. 2021 18:17
Velkorysý dárce
300 Kč  •  26. 5. 2021 14:05
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  25. 5. 2021 15:29
Pavlík
1 000 Kč  •  18. 5. 2021 2:15
At babicka vesele tape ;)
J.Š.
5 000 Kč  •  14. 5. 2021 8:56
Hodně sil
Milý dárce
2 000 Kč  •  11. 5. 2021 14:50
Dobrosrdečný dárce
200 Kč  •  4. 5. 2021 22:13
DobroDárce
200 Kč  •  4. 5. 2021 14:09
Velkorysý dárce
3 000 Kč  •  3. 5. 2021 20:50
DobroDárce
100 Kč  •  3. 5. 2021 16:01
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  3. 5. 2021 4:30
DobroDárce
2 000 Kč  •  2. 5. 2021 18:52
Laskavý dárce
500 Kč  •  2. 5. 2021 16:35
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  2. 5. 2021 16:04
DobroDárce
300 Kč  •  2. 5. 2021 15:22
Velkorysý dárce
500 Kč  •  2. 5. 2021 15:22
Milý dárce
1 000 Kč  •  2. 5. 2021 14:40
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  2. 5. 2021 14:37
Milý dárce
300 Kč  •  2. 5. 2021 12:07
Milý dárce
1 000 Kč  •  2. 5. 2021 11:34
Veronika K.
2 000 Kč  •  30. 4. 2021 21:08
Přeji mamince, ať si užije mnoho šťastných dní venku. A dcerám děkuji, že to nevzdávají.
Štědrý dárce
500 Kč  •  30. 4. 2021 17:10
DobroDárce
1 000 Kč  •  30. 4. 2021 11:21
Velkorysý dárce
200 Kč  •  29. 4. 2021 15:24
DobroDárce
300 Kč  •  28. 4. 2021 16:37
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  28. 4. 2021 13:27
Kateřina K.
250 Kč  •  28. 4. 2021 12:09
Držím palce, aby maminka získala další radost ve svém životě a vám se ulevilo v péči o ní.
Velkorysý dárce
500 Kč  •  28. 4. 2021 9:42
Milý dárce
21 625 Kč  •  28. 4. 2021 9:30
Milý dárce
100 Kč  •  28. 4. 2021 7:50
DobroDárce
90 Kč  •  28. 4. 2021 6:11
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  28. 4. 2021 0:05
Dárce, který je pro každou dobrost
100 Kč  •  27. 4. 2021 23:01
Štědrý dárce
500 Kč  •  27. 4. 2021 22:06
Anna
200 Kč  •  27. 4. 2021 21:28
Držím palce :)
Milý dárce
1 000 Kč  •  27. 4. 2021 20:48
DobroDárce
500 Kč  •  27. 4. 2021 16:36
Štědrý dárce
300 Kč  •  27. 4. 2021 15:52
DobroDárce
50 Kč  •  27. 4. 2021 15:35
Velkorysý dárce
300 Kč  •  27. 4. 2021 15:30
Dárce, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  27. 4. 2021 15:06
DobroDárce
55 Kč  •  27. 4. 2021 14:18
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  27. 4. 2021 14:11
Zita M
500 Kč  •  26. 4. 2021 19:32
Hodně štěstí!
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  26. 4. 2021 18:27
Dobrosrdečný dárce
300 Kč  •  26. 4. 2021 18:07
Milý dárce
300 Kč  •  26. 4. 2021 16:34
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  26. 4. 2021 16:30
Laskavý dárce
500 Kč  •  25. 4. 2021 18:40
Romana K.
500 Kč  •  21. 4. 2021 17:05
Přeji hodně štěstí babicce i celé rodině. Držím palce🤞
Laskavý dárce
500 Kč  •  21. 4. 2021 9:25
Velkorysý dárce
500 Kč  •  20. 4. 2021 14:12
Dobrosrdečný dárce
190 Kč  •  19. 4. 2021 22:08
DobroDárce
1 000 Kč  •  18. 4. 2021 13:27
Milý dárce
1 000 Kč  •  16. 4. 2021 14:43
Petra
1 000 Kč  •  15. 4. 2021 19:54
Doufám, že vybere potřebnou částku pro babičku.
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  15. 4. 2021 15:39
DobroDárce
300 Kč  •  15. 4. 2021 6:09
Laskavý dárce
500 Kč  •  14. 4. 2021 18:59
Milý dárce
500 Kč  •  13. 4. 2021 23:05
Ingrovi
1 500 Kč  •  13. 4. 2021 17:18
Držíme pěsti, ať se vybere celá částka.
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  13. 4. 2021 14:09
Velkorysý dárce
2 000 Kč  •  12. 4. 2021 18:07
Velkorysý dárce
5 000 Kč  •  12. 4. 2021 14:48
Laskavý dárce
100 Kč  •  12. 4. 2021 12:53
Dárce, který je pro každou dobrost
575 Kč  •  11. 4. 2021 21:13
S.A.M
1 000 Kč  •  10. 4. 2021 15:58
Milý dárce
100 Kč  •  10. 4. 2021 11:30
E.&K.
5 000 Kč  •  10. 4. 2021 11:00
s obdivem a úctou ❤
Laskavý dárce
300 Kč  •  10. 4. 2021 10:55
Dárce, který je pro každou dobrost
250 Kč  •  10. 4. 2021 10:39
Laskavý dárce
500 Kč  •  9. 4. 2021 20:25
Velkorysý dárce
200 Kč  •  9. 4. 2021 19:47
Štědrý dárce
100 Kč  •  9. 4. 2021 19:10
Milý dárce
300 Kč  •  9. 4. 2021 19:00
??????
1 000 Kč  •  9. 4. 2021 17:29
Ať to vyjde
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  9. 4. 2021 15:02
Laskavý dárce
300 Kč  •  9. 4. 2021 10:45
Velkorysý dárce
100 Kč  •  9. 4. 2021 8:49
Laskavý dárce
500 Kč  •  9. 4. 2021 0:26
Velkorysý dárce
300 Kč  •  8. 4. 2021 20:13
Štědrý dárce
600 Kč  •  8. 4. 2021 11:37
Petr J.
1 000 Kč  •  8. 4. 2021 7:56
DobroDárce
50 000 Kč  •  7. 4. 2021 23:11
Laskavý dárce
500 Kč  •  7. 4. 2021 19:35
Katka
500 Kč  •  7. 4. 2021 17:52
Držím pěsti, ať se podaří peníze vybrat a přeji hlavně hodně sil a zdraví.
Oli B
500 Kč  •  7. 4. 2021 15:32
Wishing you that you'll get it together quickly which will make everything a lot easier....
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  7. 4. 2021 12:27
Štědrý dárce
500 Kč  •  7. 4. 2021 11:56
Laskavý dárce
500 Kč  •  7. 4. 2021 11:49
Dárce, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  7. 4. 2021 11:06
Velkorysý dárce
300 Kč  •  7. 4. 2021 10:42
DobroDárce
500 Kč  •  7. 4. 2021 10:20
DobroDárce
2 000 Kč  •  7. 4. 2021 10:05
Štědrý dárce
500 Kč  •  7. 4. 2021 9:49
DobroDárce
100 Kč  •  1. 4. 2021 11:52

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Jak získat netradiční zážitek?

Ve spolupráci se zakladateli sbírek a patrony vymýšlíme pro dárce coby poděkování možnost získat netradiční zážitek.

Kdo může netradiční zážitek získat?

Děkujeme všem dárcům. Nejraději bychom odměnili všechny, to ale bohužel není možné. Napište nám, proč byste měl/a netradiční zážitek získat právě vy. Náš tým Donio vybere ze všech zaslaných odpovědí tu nejzajímavější, nejoriginálnější. Pokud se chcete ucházet o netradiční zážitek, stačí zaškrtnout „Chci soutěžit o netradiční zážitek“ při zadávání příspěvku.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat