Úspěšně vybráno:

Moje výzva pro děvčata z ROH

Vybráno 0 Kč 3 000 Kč
od 3 dárců
Moje výzva pro děvčata z ROH
3 dárci
Celkem se zapojilo
1 000 Kč
Průměrná výše daru
1 000 Kč
Nejvyšší dar
Více o této sbírce

Moje výzva pro děvčata z ROH

Vybráno 0 Kč 3 000 Kč
od 3 dárců
Autor
Marina
Datum přidání
3. 11. 2022

Proč Dobrovýzvu zakládám

ahoj děvčata, doba není lehká a možná by nás všechny mohlo zahřát u srdce, že pomůžeme někomu potřebnému. Marina


Představení sbírky

Dopady energetické krize na domácnosti a životy lidí jsou vážné už dnes, a jejich potíže se budou prohlubovat. Dotýkají se každého, od nejzranitelnějších skupin obyvatel, jako jsou senioři a matky samoživitelky, po střední třídu.

Každé desáté domácnosti zůstává po zaplacení bydlení i jídla jen 100 Kč na den. A co dělat, když jim přijdou zvýšené zálohy na několik tisíc korun?

Přestože se ceny energií zastropovaly, mnoho rodin a domácností se do krize již dostalo a situace se pro ně stává neudržitelnou. 

  • 11 % domácnostem zůstává po zaplacení bydlení a jídla jen 100 Kč na den (na léky, oblečení, dopravu, nábytek aj.
  • už 7 % domácností s dětmi hlásí vážné finanční problémy v souvislosti s rostoucími cenami.
  • 10 % je to u seniorů a u samostatně žijících dospělých.

Komu například pomůžete?

Paní Hana, 83 let, před 15 lety ovdověla. Od té doby se potýká se zdravotními problémy a častou hospitalizací. Na energiích se zadlužila právě v době, kdy byla hospitalizována.

Pokud původní dluh neuhradí, nebude ji energie připojena. To ale z důchodu a kvůli společným závazkům ještě z dob manželství není pro Hanu možné. Paní Hana žije už měsíc a půl o svíčkách. Je vlastně v energetické pasti. 

Karel, 42 let, žije sám, pracuje jako dělník. Má exekuci, po které mu ze mzdy zbyde 15 tisíc Kč na pokrytí všeho – bydlení, energií, jídla, oblečení. I když bydlí a žije velmi skromně, vystačí s tímto příjmem při současných cenách energií jen tak tak. 

Kvůli většímu nedoplatku při vyúčtování energií si Karel vyjednal u svého dodavatele splátky ve výši 2000,- Kč měsíčně, ale ze svého příjmu po exekuční srážce je není schopen uhradit. Exekuci už za tři měsíce doplatí. Stačí mu tak pokrýt toto kritické období, aby neztratil výhodu splátek. Příspěvek mu umožní nepropadnout se do další exekuce a žít udržitelně bez dluhů.

Jana, 34 let, žila se svojí dcerkou a staršími rodiči ve společném pronájmu, měla slušnou práci a spokojený život bankovnice. Kvůli zdravotním problémům své dcery ale strávila dlouhou dobu na nemocenské.

To velmi ovlivňuje společný rodinný rozpočet – ten je s nemocenskou, všemi zdravotními výdaji a nově vyššími zálohami na energie dost napnutý. V měsících, kdy marodí dcera nebo ona sama, ale nestačí. To potom ani státní pomoc nepokryje její náklady na živobytí. Díky Vaší jednorázové pomoci by mohla tyto měsíce “vyjít” a nepropadnout se kolotoče dluhů. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

70 % na pomoc konkrétním lidem k překlenutí kritického období

Našim klientům nebo klientům partnerských organizací uhradíme nedoplatek na energiích nebo jiný nenadálý výdaj spojený s energiemi. 

Pomůžeme jim překlenout většinou dva až tři kritické měsíce, díky kterým mají šanci se postavit na vlastní nohy a aby se nepropadly na samé dno. 

Podporu budeme udělovat na základě kritérií lidem, kterým příspěvek pomůže zastabilizovat situaci před pádem do exekuce a výrazně situaci zlepší či úplně vyřeší. 

Výše daru bude individuální, předpokládáme v řádu tisíců korun. 

Každý dar se počítá.

30 % na osvětu a prevenci

V Institutu jsme již spustili edukačně-preventivní kampaň, která lidem pomáhá se zorientovat v možnostech řešení a zmírnění dopadů krize. Máme na seznamu celou řadu možnosti a díky Vašemu daru budeme moci zrealizovat jak nové aktivity, tak i zasáhnout více lidí. 

  • konkrétní tipy a opatření, kde mohou lidé žádat o podporu, na koho se obrátit
  • jak se bránit nekalým praktikám energo šmejdů a komerčních subjektů
  • jak situaci v budoucnu předejít a další

Využíváme praktické letáky a plakáty ve veřejných plochách a s distribucí do poraden, knihoven a obcí po celé ČR, zacílené online reklamy a bannery, prostor v médiích (přibližně 550 výstupů ročně), budeme spouštět unikátní osvětový seriál a další. 

Spolu s partnery se nám podařilo snížit počet lidí v exekucích o 160 000.Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

DobroDárce
1 000 Kč  •  4. 11. 2022 16:13
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  4. 11. 2022 7:00
DobroDárce
1 000 Kč  •  3. 11. 2022 21:32

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.