Sbírka ukončena:

Podpořme Olgu z Mariupolu, která se léčí ze zranění v Česku

Vybráno 0 Kč 10 800 Kč
300 000 Kč
 -
9 dárců
Celkem se zapojilo
1 200 Kč
Průměrná výše daru
3 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Podpořme Olgu z Mariupolu, která se léčí ze zranění v Česku

Vybráno 0 Kč 10 800 Kč
300 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Tomáš Svoboda
Datum přidání
22. 7. 2022

Představení sbírky

Jsem Olga Volynets a přežila jsem zničení ukrajinského Mariupolu. Mé město zdevastovaly válečné boje. Unikla jsem smrti, když náš dům trefil tankový granát. Osmnáct lidí zahynulo na místě, já byla těžce zraněná. Po pěti operacích se léčím v Brně a ráda bych tu začala nový život. Po tom, co jsem zažila v Mariupolu, už se ničeho nebojím. Můj život se dělí na „před“ a „po“.

Komu pomůžeme?

Ahoj, jsem Olga. Než přišla válka, žili jsme si na pobřeží Azovského moře dobře v Mariupolu. Krásný přístav, pláže, hory. Vedla jsem autodílnu po mém manželovi, který před pěti lety zemřel. Dcera Katerina studovala grafický design v Kyjevě. 

Válka všechno změnila.

Letošní třináctý březen už nikdy nevymažu z paměti. U našeho domu vybuchl tankový granát. Osmnáct lidí bylo mrtvých na místě. Sama jsem byla vážně zraněná. Lidi mě odnesli do blízké nemocnice, kde mi chirurgové operací břicha zachránili život. 

Jenže ty nejhorší chvíle měly přijít. S postupem ruské armády z nemocnice utekli všichni, kdo mohli chodit, včetně zdravotnického personálu. Měla jsem otevřenou zlomeninu nohy, takže jsem uprchnout nemohla. Abych v mrazivém prostředí skoro opuštěného špitálu přežila bez jídla i pití, pila jsem roztok z infuzí. Modlila jsem se, abych tu dceru nenechala samotnou.

Bohužel moje maminka umřela v mariupolském krytu. Když jsem ji viděla naposledy, dala mi prstýnek s andělem strážným a řekla, ať jej vždycky nosím u sebe. 

Na začátku května se mi podařilo dostat do Brna a vděčím skvělým lékařům i českým lidem za to, že můžu začínat znovu. Hrozila mi amputace nohy, mám za sebou už pět operací. Noha se postupně hojí. 

Nevím, jestli se ještě někdy budu moci vrátit do Mariupolu, který dobyli ruští vojáci. Měla jsem všechno, teď nemám nic, ale říkám si, že má všechno nějaký svůj význam. Co se stalo, bohužel nezměním, musím to přijmout. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

V Brně chci začít znova, ale zatím neumím česky a nemám práci. Žiju v provizorním ubytování, které mi zařídili přes krajské uprchlické centrum.

Peníze bych ráda využila na zařízení nového domova – rádi bychom si s rodinou našli nájemní bydlení. Příspěvky ze sbírky bych tedy využila na placení nájmu, vybavení domácnosti a koupi běžných denních potřeb – nábytek, spotřebiče, 

Věřím, že tu začneme nový, klidný a bezpečný život. 

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Jana B.
1 000 Kč  •  18. 9. 2022 19:34
Přeji hodně sil a ochrany anděla strážného!
Dárce, který je pro každou dobrost
700 Kč  •  13. 9. 2022 15:06
Laskavý dárce
1 000 Kč  •  11. 9. 2022 8:58
Laskavý dárce
500 Kč  •  7. 9. 2022 3:54
DobroDárce
600 Kč  •  6. 9. 2022 7:23
Laskavý dárce
3 000 Kč  •  12. 8. 2022 0:06
Laskavý dárce
2 000 Kč  •  9. 8. 2022 23:06
Eva S.
1 000 Kč  •  28. 7. 2022 21:04
Přeji Olze brzké uzdravení a naplněný život v novém domově. Hodně štěstí!
DobroDárce
1 000 Kč  •  28. 7. 2022 20:27

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat