Úspěšně vybráno:

Složili jste se na pomoc rodině Olhy z Ukrajiny

Vybráno 0 Kč 152 620 Kč
od 121 dárců
 -
121 dárců
Celkem se zapojilo
0 Kč
Průměrná výše daru
0 Kč
Nejvyšší dar
62 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Složili jste se na pomoc rodině Olhy z Ukrajiny

Vybráno 0 Kč 152 620 Kč
od 121 dárců

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Zbyněk Čepera
Datum přidání
2. 3. 2022

Kdo sbírku organizuje?

Sbírku organizuje rodina z Čech, její přátelé, známí a všichni, kteří chtějí podpořit osud jedné konkrétní rodiny. 

Komu pomůžeme?

Sbírka jde na pomoc rodině na Ukrajině, která byla nucena utéct narychlo před válečnými hrůzami. 

Celý příběh začal 24/02/2022 v 5:00 ráno, kdy byla rodina Olhy Rashevské, která žila v Charkově přibližně 3 km od letiště, probuzená zvukem výbuchů a střelby. Rodina (4 dospělí a 2 děti) si vzala jen to nejnutnější a v 6:00 se vydali autem na útěk. Směřovali do západní Ukrajiny, kde žije další část rodiny a kde je prozatím bezpečno. Cesta byla ale dramatická, u Umaně zažili střelbu v těsné blízkosti vozidla. Proto se ze strachu uchýlili ke strýci, který žije ve střední části Ukrajiny – Berizky (Vinnicka oblast). Tam dorazili extrémně vyděšení a unavení. V další cestě již nebylo možné pokračovat (na Ukrajině je v současné době benzín prodávaný jen v omezeném množství 20l/den/vozidlo z důvodu zabezpečení zásob pro armádu). Navíc rodina po prožitém dramatu již má strach vydávat se na další cesty.

Ke strýci dorazili následně ještě 2 další rodiny. V současnosti se tedy mačká v malém vesnickém domku o 2 pokojích 15 lidí, z toho 5 dětí. Situaci velmi komplikuje fakt, že dům nelze efektivně vytápět, proto musí být celá rodina stále i v domě v zimním oblečení. Situace je extrémně náročná především pro děti. 

Rodina musela opustit svůj domov, ale také část rodiny (manželé s dvěmi malými dětmi), která žije přímo v Charkově. V současnosti jsou schování ve sklepě, kde se snaží přečkat útoky na Charkov, kde platí zákaz vycházení, navíc jim již došli finanční prostředky. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Rodině došly finance na základní potřeby. Nějaké peníze jsme jim již zaslali pro nákup nejnutnějších potravin. Prozatím lze na Ukrajině stále platit kreditní kartou relativně bez problémů. 

Pokud to bude možné, rodina se bude snažit zakoupit od místních lidí i nějaké topivo, aby mohli alespoň mírně zatopit v domě. 

Nikdo v tuto chvíli netuší, jak dlouho budou nucení žít v těchto podmínkách. Není zřejmé, zda se bude moct rodina vrátit do svého původního domova, nebo zda se bude možné přesunout na západní Ukrajinu.

Finance tak půjdou na potřeby této rodiny a také rodiny, která prozatím zůstala odstřižená v Charkově. 

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Omlouváme se, ale přehled dárců je kvůli vysoké zátěži na našem webu dočasně nedostupný. Na nápravě pracujeme. Děkujeme za pochopení.

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat