Úspěšně vybráno:

Složili jste se na rehabilitace pro Lukyho, aby zase mohl chodit mezi lidi

Vybráno 0 Kč 42 357 Kč
od 7 dárců
 -
7 dárců
Celkem se zapojilo
6 051 Kč
Průměrná výše daru
19 857 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Složili jste se na rehabilitace pro Lukyho, aby zase mohl chodit mezi lidi

Vybráno 0 Kč 42 357 Kč
od 7 dárců

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Magdaléna Holubová
Datum přidání
23. 10. 2022
Poslední aktualita

2. 2. 2023 6:59

Srdečné poděkování od Lukyho

Vzácní podporovatelé a milí lidé z DONIO, 

jménem Lukyho a jeho maminky Zdeničky vám chceme touto cestou poděkovat za možnost uspořádání veřejné sbírky na platformě DONIO a vybranou částku v celkovou výši 42 357,- Kč. 

Dovolujeme si vás také informovat, že dne 5. ledna 2023 proběhlo první setkání Lukyho s paní fyzioterapeutkou v jeho domácím prostředí za laskavé podpory jeho rodičů. Luky nám volal hned na Nový rok, tedy 1. ledna a s čistou upřímností se ptal, jestli už dneska začíná cvičit a kdy přijdeme. Obrovská motivace cvičit. Natěšení, které vám okamžitě vykouzlí úsměv na tváři.

Měli jsme štěstí, že jsme našli paní fyzioterapeutku, která byla ochotná se za Lukym přijít nejprve podívat, aby zvážila reálné možnosti. (Mluvíme opravdu o štěstí, že jsme potkali ochotného odborníka spolupracovat nestandardně v domácím prostředí.) Kdo Lukyho zná, tak je mu jasné, že si paní fyzioterapeutku získal od první chvíle a na zvažování nebyl žádný prostor. Paní fyzioterapeutka ukázala Lukymu a jeho mamince prvních pět jednoduchých cviků, které mají trénovat dvakrát denně. Na druhý den nám Luky opět naléhavě volal, aby nám oznámil, že cvičil dopoledne i odpoledne. Luky domácí rehabilitaci myslí vážně a zodpovědně cvičí. Volá nám pokaždé, když je něco nového nebo nastává nějaká změna. Luky si dal s paní fyzioterapeutkou za cíl, naučit se chodit o berlích. Čeká ho ještě dlouhá cesta.

Paní fyzioterapeutka dochází pravidelně a Luky pravidelně cvičí s neuvěřitelnou pomocí a oddaností maminky Zdeničky. Luky od zahájení veřejné sbírky začal držet dietu a jeho příběh nám ukazuje, co dokáže víra a vděčnost za život, podpořena upřímným zájmem ostatních. Děkujeme za pomoc.

Jsme vděčni lidem z DONIO za bezstarostné založení veřejné sbírky.

Speciální poděkování patří:

  • paní Barboře Kociánové – pořadatelce Restaurant Day Kopřivnice (vybralo se 19.857,- Kč) 
  • paní Gabriele Holubové z Katolické besedy Kopřivnice a panu Martinu Galiovi z Aerovky Jazz Fest Kopřivnice – pořadatelům benefičního koncertu Martin Galia&hosté (vybralo se 16.000,- Kč)
  • všem vzácným lidem, kteří Lukyho podpořili individuálně nebo na výjimečných komunitních akcích v Kopřivnici 

Budeme Vás s radostí nadále informovat a věříme, že si Luky nadšení z domácího cvičení udrží. Je motivovaný. Chce hodit mezi nás a my mu držíme pěsti. 

Jménem Lukyho a jeho rodičů

Magdaléna Holubová

(Purpura, z.s.)

Zobrazit celou aktualitu

Představení sbírky

Jmenuji se Lukáš Ferenc, je mi 29 let, od narození žiju v Kopřivnici a život mi v dubnu 2021 nečekaně změnil koronavirus. Měl jsem těžký průběhu onemocnění COVID-19, byl jsem v umělém spánku a na ventilátoru. Ležel jsem na ARO v nemocnici v Novém Jičíně, následoval pobyty v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) a rehabilitačním ústavě v Hrabyni. Před covidem jsem býval aktivní, bavilo mě chodit do dílny nebo na akce. Dnes nemohu hýbat nohou a neudělám ani jeden krok. Kdo mě zná, tak o mě ví, že trpím obezitou, která celkově zhoršuje moje zdraví. Po lécích a bez pohybu jsem bohužel ještě více přibral. Jsem doslovně „uvězněný" doma, když se nemohu samostatně pohybovat. Ani s pomocí rodičů se nedostanu z bytu ven, nemáme v domě výtah. Když mě chtěli dostat do sanitky, museli zavolat požárníky (bylo jich šest!) aby mě vynesli v plachtě dolů. Na tuto pomoc ale nelze spoléhat, není to standardní služba. Doma se postavím na nohy pomocí chodítka, ale má to svoje omezení. Do koupelny a na toaletu se už vůbec nedostanu. Děkuji rodičům za bezpečné rodinné zázemí, které mi poskytují. Zatím si neumím představit, že bych žil mimo svůj domov. Jsem vděčný mamince, která mi pomáhá úplně se vším a obětavě se o mě stará. A také děkuji všem kamarádům a známým, kteří na mě myslí a přejí mi uzdravení.

Komu pomůžeme?

Dovolte nám představit našeho kamaráda Lukyho, který v roce 2021 bojoval s těžkým průběhem onemocnění COVID-19 a v důsledku postcovidových následků se mu zcela změnil dosavadní život. Když se vrátil z nemocnice nebyl schopen jíst, pít ani se otočit. Maminka Zdenička mu poskytuje celodenní péči a pomoc ve všech životních oblastech. Když za ním jezdila do nemocnice, jakoby se jí zastavil život. Měla strach o svého syna a nevěděla, jak to bude dál.

Luky však zůstal veselý na mysli a to je pro všechny velkou nadějí pro zlepšení jeho zdravotního stavu. Luky potřebuje intenzivní rehabilitace. Dneska se už postaví na nohy pomocí zapření o chodítko, ale samostatný krok zatím nedokáže udělat. Problémem je, jak Lukyho vynést z domu, když nemají výtah. V důsledku této bariéry Luky musel zapomenout na ambulantní rehabilitační péči. Je však motivovaný a chce cvičit doma pod odborným dohledem. 

Co je však překvapivé, že Luky omezením pohybu získal schopnost zpěvu, nejvíce má rád dechovky. Představte si, že dříve vůbec nezpíval a dneska zpívá celé texty nazpaměť a dělá ho to šťastným. 

Lukyho známe už ze ZŠ a MŠ Motýlek v Kopřivnice, kde se mu dostávalo speciálního vzdělávání. Luky dodnes rád vzpomíná na svou paní učitelku Marušku ze školky, s jejíž pomocí se ve čtyřech letech rozmluvil a jeho maminka Zdenička s nadsázkou dodává, že se  rozmluvil až moc. Pro Lukyho bylo vždy důležité mít kolem sebe hodné a laskavé lidi, na prožité křivdy v dětství nebo dospělosti nemůže zapomenout. Proto rád vzpomíná mj. na paní učitelky Evičku a Ivetku a spoustu dalších dobrých pracovníků této školy, kteří se k němu hezky chovali. Dále se mu do paměti vryli učitelé Viktor a Marek, o kterých říká, že byli „správní", a rád by se s nimi ještě někdy viděl. Chtěl by si s nimi „pokecat“. Luky je totiž velmi společenský, kamarádský, upovídaný, má rád vtipkování, emočně laděný a někdy je i dost hlučný. Radost ze života projevuje hlasitým projevem a nyní i zpěvem.

Po ukončení základní školy speciální v Kopřivnici studoval na OU a PŠ v Novém Jičíně (škola známá pod názvem Růžovka). Luky na této škole prožil pět spokojených a pěkných roků. Vzpomíná například na taneční a další úžasné akce této školy.

Po ukončení vzdělávání našel Luky svoje místo v sociálně terapeutické dílně Effatha v Novém Jičíně a následně v Kopřivnici, sociální službu poskytuje Slezská diakonie. V dílně vyrábějí krásné výrobky z různých materiálů, vzpomíná Luky. 

Protože je Luky velmi společenský, chybí mu chodit mezi lidi, ať už do dílny nebo na hokej s kamarádem Peťou či jiné akce v Kopřivnici a okolí. Rodiče mu proto dopřávají, aby zůstal v kontaktu s vrstevníky. Umožňují mu, aby ho doma navštěvovali jeho hodní kamarádi. Jsou rádi, že se tak  obveselí a přijde na jiné myšlenky. Nejčastěji mu milou společnost dělají Staník, Tomáš a Kateřinka. Kamarádi mu dokonce pomáhají i s občasnými nákupy. Lukášova maminka Zdenička jim vždy připraví malé pohoštění, aby byla příjemná atmosféra a všichni se měli dobře.  Luky také často s kamarády telefonuje nebo si ze známými lidmi povídá z okna. 

Lukášovi rodiče mu od dětství poskytovali maximální podporu, narodil s celoživotními specifickými potřebami. Jeho maminka Zdenička se stala jeho opatrovníkem. Nyní Lukáš potřebuje pomoc rodičů ještě více. Uvědomuje si, co všechno dělá pro něho jeho starostlivá maminka Zdenička, která si zasluhuje velký respekt a uznání za obětavou péči o syna po těžkém průběhu onemocnění COVID-19 a postcovidových následcích. Někdy vyvstává otázka, zda více potřebuje pomoc Lukáš nebo jeho maminka.

Luky má krásné přijetí a zázemí v rodině, má kamarády a naději na zlepšení zdravotního stavu a zkvalitnění života. Děkujeme platformě DONIO za možnost uspořádání této dobročinné sbírky „Rehabilitace pro Lukyho, aby zase mohl chodit mezi lidi" a věříme, že Luky to dokáže. 

Luky, držíme Ti pěsti!

Kamarádi z komunitních setkání debatní klub DEKL a Čaj o páté

(Purpura, z.s.)

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Maminka uvádí, že nejvíce pro Lukáše potřebuje dlouhodobou, pravidelnou a intenzivní rehabilitační péči realizovanou v domácím prostředí a především pod odborným vedením.  (Ambulantní péče je zatím nemyslitelná, Lukáš se nedostane z bytu v důsledku své nehybnosti a obezity, v domě nemají výtah.) Luky si přeje rozchodit nohy a je motivovaný ke cvičení. Maminka měla snahu a nakoupila Lukymu nejrůznější rehabilitační pomůcky, ale bez odborného přístupu tyto pomůcky spíše zaplnily byt, než aby plnily svůj účel. Luky má strach z úrazu, když budou sami doma cvičit, aby nedošlo ke zranění. 

Z našeho pohledu Lukáš potřebuje bezbariérové úpravy bytu, abychom ulehčili jeho pečující mamince, která ho nedostane do koupelny ani na toaletu. Lukášova maminka je natolik skromná, že si neumí říct, co by potřebovali. Svému synovi poskytuje celodenní obětavou péči a bere to za samozřejmost. 

Rádi bychom požádali lidi dobré vůle o finanční  příspěvky pro Lukáše, které budou použity především na zajištění soukromé rehabilitační péče v domácím prostředí, potřebné rehabilitační pomůcky a zdravotnický materiál podle odborného doporučení. Dále je potřebná a nutná léčba obezity, kvalitní polohovatelná postel a jiné pomůcky usnadňující mobilitu, v neposlední řadě bezbariérová úprava bytu se zaměřením na koupelnu a toaletu. 

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

2. 2. 2023 6:59

Srdečné poděkování od Lukyho

Vzácní podporovatelé a milí lidé z DONIO, 

jménem Lukyho a jeho maminky Zdeničky vám chceme touto cestou poděkovat za možnost uspořádání veřejné sbírky na platformě DONIO a vybranou částku v celkovou výši 42 357,- Kč. 

Dovolujeme si vás také informovat, že dne 5. ledna 2023 proběhlo první setkání Lukyho s paní fyzioterapeutkou v jeho domácím prostředí za laskavé podpory jeho rodičů. Luky nám volal hned na Nový rok, tedy 1. ledna a s čistou upřímností se ptal, jestli už dneska začíná cvičit a kdy přijdeme. Obrovská motivace cvičit. Natěšení, které vám okamžitě vykouzlí úsměv na tváři.

Měli jsme štěstí, že jsme našli paní fyzioterapeutku, která byla ochotná se za Lukym přijít nejprve podívat, aby zvážila reálné možnosti. (Mluvíme opravdu o štěstí, že jsme potkali ochotného odborníka spolupracovat nestandardně v domácím prostředí.) Kdo Lukyho zná, tak je mu jasné, že si paní fyzioterapeutku získal od první chvíle a na zvažování nebyl žádný prostor. Paní fyzioterapeutka ukázala Lukymu a jeho mamince prvních pět jednoduchých cviků, které mají trénovat dvakrát denně. Na druhý den nám Luky opět naléhavě volal, aby nám oznámil, že cvičil dopoledne i odpoledne. Luky domácí rehabilitaci myslí vážně a zodpovědně cvičí. Volá nám pokaždé, když je něco nového nebo nastává nějaká změna. Luky si dal s paní fyzioterapeutkou za cíl, naučit se chodit o berlích. Čeká ho ještě dlouhá cesta.

Paní fyzioterapeutka dochází pravidelně a Luky pravidelně cvičí s neuvěřitelnou pomocí a oddaností maminky Zdeničky. Luky od zahájení veřejné sbírky začal držet dietu a jeho příběh nám ukazuje, co dokáže víra a vděčnost za život, podpořena upřímným zájmem ostatních. Děkujeme za pomoc.

Jsme vděčni lidem z DONIO za bezstarostné založení veřejné sbírky.

Speciální poděkování patří:

  • paní Barboře Kociánové – pořadatelce Restaurant Day Kopřivnice (vybralo se 19.857,- Kč) 
  • paní Gabriele Holubové z Katolické besedy Kopřivnice a panu Martinu Galiovi z Aerovky Jazz Fest Kopřivnice – pořadatelům benefičního koncertu Martin Galia&hosté (vybralo se 16.000,- Kč)
  • všem vzácným lidem, kteří Lukyho podpořili individuálně nebo na výjimečných komunitních akcích v Kopřivnici 

Budeme Vás s radostí nadále informovat a věříme, že si Luky nadšení z domácího cvičení udrží. Je motivovaný. Chce hodit mezi nás a my mu držíme pěsti. 

Jménem Lukyho a jeho rodičů

Magdaléna Holubová

(Purpura, z.s.)

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Milý dárce
3 800 Kč  •  22. 12. 2022 16:25
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  15. 12. 2022 8:31
Štědrý dárce
16 000 Kč  •  13. 12. 2022 19:29
Dobrosrdečný dárce
500 Kč  •  12. 12. 2022 9:35
David O.
1 000 Kč  •  27. 10. 2022 19:10
Držím palce!
Dárce, který je pro každou dobrost
600 Kč  •  26. 10. 2022 8:16
Restaurant Day Kopřivnice
19 857 Kč  •  24. 10. 2022 17:11
Milý Luky, posíláme Ti pozdravy a vybraný dar od restauratérů a návštěvníků Restaurant Day Kopřivnice ze dne 23.10.2022. Věříme, že příště tady budeš s námi! 🙂

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat